031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ضرورت نظام نامه جامع HSEE در ایمیدرو
چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399 بازدید : 379

 

عباس نعیمی قائم مقام ایمیدرو خواستار تهیه نظام نامه جامع و یکپارچه بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی (HSEE) در ایمیدرو و ابلاغ آن به پیمانکاران و واحدهای تابعه شد. 
وی در سومین جلسه کمیته عالی HSEE ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمنی و بهداشت از مسائل بسیار ضروری در ایمیدور محسوب می شود و باید نظارت همه جانبه ای بر این موضوع صورت گیرد.
عباس نعیمی ادامه داد: با توجه به اینکه بعضی از پیمانکاران فعال در شرکت های تابعه ایمیدور، ممکن است رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی و نظارت بر این موضوع، ضعیف عمل کنند، تهیه برنامه جامع ارتقای سطح HSEE پیمانکاران معدنی، ابلاغ و همچنین نظارت دقیق بر اجرای آن برای جلوگیری از وقوع حوادث، ضروری است.
وی افزود: در صورت تهیه و اجرای نظام نامه ذکر شده و همچنین ارتقای برنامه های آموزشی، مشکلات احتمالی موجود در کنترل ایمنی و عملیات رفع می شود.
نعیمی با اشاه به موضوع پیشگری از ویروس کرونا در شرکت های تابعه ایمیدرو بیان کرد: برای این منظور، شرکت های تابعه، اقلام و تجهیزات لازم را تهیه کننند تا بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم.
 

آموزش کادر مدیریت HSEE پیمانکاران معدنی
 
امیر ولدخانی، مدیر HSEE ایمیدرو در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از شاخص های ایمنی سال های 82 تا 98، با بیان اینکه به رغم اقدامات مطلوب صورت گرفته در حوزه پیمانکاری، اما در برخی از بخش ها مشکلاتی وجود دارد، گفت: براساس برنامه ممیزی عملکرد HSEE واحدهای تابعه و تجزیه و تحلیل حوادث شدیدِ رخ داده، علل اصلی و ریشه ای بروز حوادث شناسایی شده است که واحدهای تابعه و پیمانکاران این واحدها در اغلب موارد ضعف عملکرد دارند.
 
وی ادامه داد: از این رو، برای ارتقای سطح کنترل ایمنی عملیات، نیاز به تقویت و اصلاح موارد شناسایی شده هستیم. در حوزه بهره برداری پیمانکاران، نیاز به تقویت شاخص های نظارتی حوزه HSEE و اهرم های نظارتی دفتر HSEE داریم. ولدخانی با بیان اینکه نظارت بر حوزه پیمانکاری شامل دو بخش انتخاب پیمانکار و نظارت در زمان اجرای امور محوله به پیمانکار است، گفت: در مورد بخش اول، دستورالعمل ارزیابی HSEE پیمانکاران در مناقصات سازمان و واحدهای تابعه تهیه و ابلاغ شده است و بر این اساس، پیمانکاران معدنی قبل از ورود به پیمان از نظر سطح کیفی و کمی HSEE ارزیابی خواهند شد. وی ادامه داد: در خصوص بخش دوم، نیاز به تدوین برنامه جامع نظارتی و ممیزی عملکرد پیمانکاران وجود دارد این برنامه در حال تهیه است.
 
مدیر HSEE ایمیدرو با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش بروز حوادث در واحدهای معدنی و صنایع معدنی تصریح کرد: با افزایش حجم فعالیت های واحدهای تابعه، اقدامات موثری از جمله تقویت ساختارهای سازمانی مدیریت HSEE، زیر ساخت های HSEE ، ممیزی سالانه عملکرد HSEE، آموزش های مختلف و غیره برنامه ریزی و اجرا شده است.
 
وی افزود: در سال جاری، پروژه های مختلف پژوهشی در حوزه ایمنی و محیط زیست نیز اجرا می شود. ولدخانی با اشاره به پیشنهادات این واحد برای ایمنی واحدهای تابعه اذعان کرد: ایجاد سیستم یکپارچه مدیریت ریسک، تهیه روش های استاندارد ایمنی کار در فعالیت های مختلف معدنی، پیگیری برنامه های بهبود عملکرد ممیزی و ارتقای سطح HSEE پیمانکاران، بخشی از این پیشنهادهاست. وی ادامه داد: آموزش کادر مدیریت HSEE پیمانکاران معدنی، تبدیل برنامه ممیزی عملکرد HSEE سالانه به جایزه تعالی HSEEو الزام واحدهای تابعه به دریافت گواهینامه در دست تدوین این ممیزی نیز جزو پیشنهادها و برنامه های آتی این مدیریت است.
 
مدیر HSEE ایمیدرو از مدیران ارشد واحدهای تابعه سازمان با هدف پایش مستمر برنامه های HSEE به صورت فعال در بازدید های VIP و جلسات ماهانه کمیته HSEE، خواستار حضور در واحدهای خود شد تا از روند اجرای برنامه های HSEE مطلع شده و مشکلات احتمالی را حل و فصل کنند. وی اظهار امیدواری کرد: با ایجاد سیستم یکپارچه نظام جامع HSEE در سطح واحدهای تابعه سازمان و توجه مدیران ارشد واحدهای تابعه و پیمانکاران، مشکلات این حوزه کاهش پیدا می کند و هدف های سازمان در ایجاد محیط کار سالم و ایمن محقق شود.
 

آزمایش غربالگری در شرکت ملی فولاد
 
 امیر نادری، مدیر عامل شرکت ملی فولاد در این جلسه به صورت ویدیو کنفرانسی بیان کرد: این شرکت برای کارکنان خود (200 نفر)، آزمایشات غربالگری کرونا را به روش آنتی بادی انجام داده که خوشبختانه هیچ مورد مبتلا نداشتیم.

 

اختصاص 21.5 میلیارد تومان برای کرونا
 
پرهام خواجه پور، مدیر HSEE شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به اینکه بیش از 21 هزار و 800 نفر در واحدهای تابعه فعالیت می کنند، بیان کرد: این شرکت طی مدت اخیر 21.5 میلیارد تومان در زمینه کرونا هزینه کرد که 18 میلیارد تومان آن صرف هزینه های داخلی شده و حدود 3.5 میلیارد تومان در قالب مسئولیت اجتماعی پرداخت شده است. 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0