031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

طرح توسعه ای فولاد مبارکه برای تبدیل اسلب به ورق
شنبه 16 آذر 1398 بازدید : 517

معاون سرمایه گذاری و امور سهام شرکت های فولاد مبارکه اصفهان مهندس رضا یزدخواستی، در گفت و گویی به طرح تبدیل اسلب به ورق در فولاد مبارکه و همچنین پیشنهادات خود برای سرمایه گذاری صحیح در بخش فولاد پرداخت.
 
آقای یزدخواستی در مورد پیشنهادش برای سرمایه گذاری جدید در شرایط فعلی گفت: عاقلانه تر است که شرکت ها به جای اینکه به صورت جزیره‌ای توسعه پیدا کنند، منابع مالی و انسانی خود را جمع کنند و این توسعه را در جنوب کشور انجام دهند. فرض کنید که ما اکنون در هرمزگان این کار را انجام دهیم در نتیجه ظرفیت ۱۰میلیون تنی فولاد را عملیاتی کرده ایم. فولادمبارکه پس از ۲۶ سال به تنهایی به تولید ۲/۱۰میلیون تن فولاد رسیده است. در حالیکه که ظرف مدت زمان کوتاهی نمی توان شبیه این مجتمع با این حجم از تولید دست یافت. ۱۰میلیون تن وزن زیادی است و فولاد کشور را تکان می‌دهد و اگر بتوان همین کار را در جنوب کشور انجام دهیم می توان انتظار داشت ۲۰میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد کرد که مسلما به صورت سرمایه‌گذاری پراکنده نمی‌توانستیم به این حجم از تولید دست یابیم.

وی همچنین در باره سرمایه گذاری فولادسازان در کشورهای دیگر گفت: سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر در حدی که بخواهد برای رفع نیاز فوری واحدهای صنعتی باشد عملی است. اما اگر بخواهیم در سطح بالاتری به این قضیه نگاه کنیم، در سطح بین‌المللی با چالش‌هایی روبرویم و مشکلاتی وجود دارد و برای ما این امکان به راحتی فراهم نیست.

آقای یزد خواستی در باره ی طرح های توسعه ای فولادمبارکه  اضحار کرد: ما در حال حاضر در فولادمبارکه یک طرح توسعه‌ای سه میلیون تنی داریم که بزرگترین طرح توسعه ای می باشد که تمام مراحلش انجام شده و تنها قسمت پایانی نورد ورق مانده، این طرح سه میلیون تنی تا تولید اسلب پیش رفته است. می دانید که فروش اسلب به تنهایی برای ما مقرون‌به ‌صرفه نیست و اگر اسلب را تبدیل به ورق کنیم سودآوری آن به مراتب بالاتر است و به همین خاطر می خواهیم که این خط نورد را راه اندازی کنیم تا مازاد اسلب را تبدیل به ورق نماییم. برای این طرح با شرکت SMS آلمان قرارداد داشتیم ولی به دلیل  تحریم‌ها انصراف دادند و همکاری ما منتفی شد و اکنون در حال مذاکره با شرکت‌های چینی هستیم و امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0