031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

طرح جامع فولاد
یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 بازدید : 362

در طی گزارشات چند روز اخیر برای واکاوی سند بازرگانی و صادرات فولاد مجلس اعلام کرد که منتظر چالش ها و فرصت هایی برای اصلاح تحولی این امور است. گزارش ها حاکی از آن است که کشور های پیشرو برنامه ها و اقدامات ویژه ای را برای چشم انداز های صادرات خود انجام می دهند تا بتوانند انقلابی از نوع انقلاب صنعتی چهارم راه اندازند.
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌‎افزاید؛ در حال حاضر، طرح جامع فولاد کشور در جایگاهی بین انقلاب صنعتی دوم و سوم قرار دارد. همچنین تمرکز این طرح بر برآورد میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 با توجه به عرضه و تقاضا و همچنین برون یابی سایر زیرساخت ها و نیازمندی های تولید مانند آب، برق، گاز، فناوری و غیره است. بنابراین طرح جامع فولاد کشور، برنامه و راهبرد مشخصی برای انقلاب صنعتی چهارم ندارد.
این گزارش می افزاید؛ بی توجهی به انقلاب صنعتی چهارم در طرح جامع فولاد کشور منجر به مسائلی چون وابستگی شدید فناورانه، از دست دادن بازارهای آینده، جهت دهی نادرست توانمندی ها، کاهش بهره وری و افزایش هزینه تولید، ناتوانی در ارائه مدل های جدید کسب وکار، آسیب پذیری در مقابل تهدیدهای فناورانه و از دست دادن فرصت تجارت فناوری خواهد شد. لکن به رغم کمبودها و چالش ها، ظرفیت هایی نیز در صنعت فولاد کشور وجود دارد که می توان با بالفعل کردن و ارتقا آن، این صنعت را برای نقش آفرینی در انقلاب صنعتی چهارم آماده ساخت.
براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس؛ از جمله این ظرفیت ها می توان به برخی ظرفیت های طرح جامع فعلی، نیروی انسانی خبره، دانش فنی انباشته، زیرساخت های آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاهی، قوانین و نهادهای حامی و تسهیل گر، شرکت های دانش بنیان و اکوسیستم رو به رشد استارتاپی، اشاره کرد.
یافته های این مطالعه نشان می دهد که باید به جای هدفگذاری‏‌های کمّی و کوشش نهادهای حاکمیتی و بنگاه‏‌های تولیدی در این راستا، «فولاد دانش‏ بنیان» یا «فولاد 0/4» به عنوان مفهوم محوری در بازنگری مجدد طرح جامع فولاد در نظر گرفته شود و همه طرح‏ ها و برنامه ‏های سیاستی و عملیاتی در راستای آن تنظیم شود. تدوین برنامه راهبردی برای صنعت فولاد کشور، در طی این اقدامات باید به مسائلی از جمله برنامه های مکان یابی، آب، برق، گاز، زیست محیطی، و برنامه های توسعه ی فناوری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0