031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

علت اصلی گرانی مصالح ساختمانی چیست ؟
شنبه 11 مرداد 1399 بازدید : 400

کارشناسان بر این باورند ازجمله عوامل افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر؛ حباب ایجاد شده در بورس ، افزایش نرخ ارز ، احتکار فولاد و صادرات نهاده های ساختمانی بوده است.
یک اثر مثبت و دو اثر منفی ناشی از حباب بورس در بازر مسکن شناسایی شد. شارژ مالی بازار ملک از سوی سهامداران بورس به عنوان عامل رونق از جمله اثرات مثبت بورس بر حوزه مسکن ارزیابی می شود. بررسی ها نشان می دهد طی هفت ماه گذشته بخشی از سرمایه های بورس به بازار مسکن ورود کرده است.
با این وجود افزایش مداوم شاخص بورس طی حدود یک سال اخیر به شکل رشد قیمت نهاده های ساختمانی که در بورس کالا عرضه می شوند خود را نشان داده که به چالشی برای بخش ساخت و ساز تبدیل شده است.
روند صعودی قیمت نهاده های ساختمانی طی ماه های گذشته نیز گلایه سازندگان را در پی دارد. با توجه به اینکه مصالح ساختمانی تولید داخل به کشورهای همسایه صادر می شود، برخی تولیدکنندگان انتظار دارند با توجه به رشد قیمت ارز ، قیمت فروش خود در بازارهای داخلی را نیز با نرخ ارز هم سطح کنند.
از طرف دیگر بنابر ادعای سازندگان، میلگرد به عنوان یک کالای تاثیرگذار در قیمت نهایی مسکن به دلیل احتکار شرکت های بزرگ تولید کننده این محصول ، با قیمت مناسبی عرضه نمی شود. این در حالی است که کشور ایران از نظر تولید فولاد در وضعیت مناسبی قرار دارد و صادرات فولاد نیز در سال گذشته ۴۶ درصد کاهش یافته است.

 

 

سازندگان: قیمت فولاد و سیمان پایین نیامده است
 

پس از همفکری اخیر دولت و مجلس که به نرخ گذاری وزارت صمت منجر شد و اعلام کرد هر پاکت سیمان را بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم میلگرد را بالای ۸۵۰۰ تومان نخرید، رئیس کانون انبوه سازان گفت هر پاکت سیمان تا پیش از این نیز حدود همین قیمت ها فروخته می‌شد و تعیین قیمت توجیهی ندارد. اما روز ۹ مرداد هر کیلوگرم میلگرد ۱۱ هزار تومان فروخته می شد که نشان می دهد دستورالعمل جوابگو نیست.
جمشید برزگر تصریح کرد: فروشندگان فولاد می‌گویند که به نرخ گذاری در حد خبر اهمیت بدهید؛ چون خودمان میلگرد را کیلویی ۹۵۰۰ تومان می‌خریم چطور کیلویی ۸۵۰۰ تومان بفروشیم؟
برزگر با اشاره به سابقه حدود 40 ساله خود در صنعت ساختمان خاطر نشان کرد: در سالهای قبل بعضا قیمت ها هر 3 ماه تا 6 ماه یکبار تغییر می کرد اما اکنون نرخ ها قبل از ظهر و بعد از ظهر شده است.
وی گفت: در ۶ ماه گذشته قیمت فولاد و سیمان سه چهار بار تغییر کرده و این در حالیست کشور به حمدالله از تولید آهن آلات و مصالح ساختمانی خودکفاست. قیمت میلگرد از حدود ۴ هزار تومان در اواخر سال گذشته به بالای ۱۲ هزار تومان در روزهای اخیر رسید. قرار بود صادرکنندگان مازاد مصرف داخلی را صادر کنند اما توجهی به این موضوع نشان می‌دهند. وقتی عمده نهاده های ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود نباید تا این حد شاهد نوسان باشیم.

 

 

مجلس: صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یابد
 

با توجه به شرایط کنونی، نمایندگان مجلس مدیریت بازار مصالح ساختمانی در طرح تولید انواع مسکن را در دستور کار قرار داده اند. در این مورد کمیسیون عمران مجلس طرحی را تحت عنوان طرح تولید انبوه مسکن تدوین کرده که یکی از محورهای آن مدیرت بازار مصالح ساختمانی است. طبق مفاد این طرح صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش پیدا کند.
محمدرضا رضایی کوچی؛ رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن اعلام این خبر گفته است: در شرایط کنونی صادرات و عرضه در بورس دو عمال اصلی در گرانی چشم گیر مصالح ساختمانی هستند. صادرات این محصول سبب شده که بازار داخلی برای تامین مصالح با مشکل روبرو شود و زمانی عرضه و کاهش تقاضا افزایش یابد قیمت ها بالا می رود. 
وی بین کرد: یکی دیگر از علل گرانی مصالح ساختمانی ، عرضه این محصولات در بازار بورس می باشد، اکنون بازار بورس دچار حباب شده و عملا این مسئله بر قیمت مصالح ساختمانی نیز تاثیر منفی گذاشته است.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0