031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

علت افزایش قیمت فولاد چیست؟
پنج شنبه 16 مرداد 1399 بازدید : 374

بهادر احرامیان ؛ نایب رئیس انجمن  تولیدکنندگان فولاد در خصوص افزایش قیمت فولاد بیان کرد: تولید کنندگان براین باورند که علت اصلی افزایش چشم گیر قیمت فولاد تقاضای غیرواقعی و سفته بازی بوده است.
تحولات حوزه فولاد در بسیاری صنایع دیگر نیز تاثیرگذار است، برای همین قیمت های دستوری با دخالت های دولت در این حوزه زودتر اثر خود را نشان می دهد. احرامیان بیان کرد در سال جاری سبک جدید دخالت دولت در بازارها را شاهد هستیم. دخالت دولت در بورس کالا باعث شد که در نتیجه آن قیمت فولاد افزایش پیدا کند. در نهایت قیمت زنجیره های تکمیلی و صنایع وابسته هم بالاتر رفت. در افزایش قیمت فولاد، مقصر فروشنده ها نبودند؛ این با خریداران برای حفظ ارزش پولشان در بازارهای متعدد از جمله بازار فولاد سرمایه گذاری کرده اند.

 

تقاضای غیرواقعی و سفته‌بازی دلیل افزایش قیمت فولاد است
 
 

بهادر احرامیان در خصوص التهابات بازار فولاد و علل افزایش قیمت در این بازار می گوید: این بازار همپای سایر بازارها تحت تاثیر رشد نرخ ارز، افزایش قیمت را تجربه کرده است.
وی می گوید: با توجه به اینکه فولاد جزو محصولات اساسی است، تحولات این صنعت در بسیاری از صنایع دیگر تاثیر دارد، برای همین تحولات و تغییر قیمت، قیمت های دستوری یا دخالت های دولت در این حوزه زودتر اثر خود را نشان می دهد.
احرامیان می گوید: البته از سالهای پیش برای ساماندهی این روشهایی تدوین شده است؛ مثلا با راه اندازی بورس فلزات، پای فولاد به بازار سرمایه باز شد؛ بعد با تاسیس شرکت بورس کالای ایران، این حضور جدی تر باشد. از آن زمان با شدت و ضعف بخشی از محصولات فولادی براساس مکانیزم های بورس عرضه می شود.
به گفته احرامیان در سال جاری سبک جدید دخالت دولت را در بازارها شاهد هستیم. دخالت دولت در رونق بورس باعث شد که در نتیجه آن قیمت فولاد افزایش یابد. درنهایت قیمت زنجیره‌های تکمیلی و صنایع وابسته هم بالاتر رفت. در افزایش قیمت فولاد، مقصر فروشنده‌ها نبودند؛ این بار خریداران برای حفظ ارزش پول خود در بازارهای متعدد از جمله بازار فولاد سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره خبر دستور رئیس‌جمهوری برای خروج محصولات فولادی از بورس کالا در رسانه‌ها، می‌گوید این خبر تکذیب شده و به نظر می‌رسد این اتفاق‌ها و تصمیم‌ها عملیاتی نمی‌شود. احرامیان می‌گوید: هیچ دستوری در این زمینه به فولاد مبارکه ابلاغ نشده است و چنین بحثی مطرح نیست. خروج از بورس و برگشت به نرخ دستوری، نه منطقی است و نه مورد تأیید نهادهای ذی‌ربط و نه شرکت‌های فولادی.
طبق آمارهای ارائه‌شده در ماه‌های سپری‌شده امسال تولید فولاد باوجود شیوع ویروس کرونا رشد داشته است، در مقابل صادرات این محصولات تحت تأثیر مسدود شدن مرز کشورهای همسایه و محدودیت‌های دیگر با افت همراه شده است. احرامیان دلیل این را فقط بسته بودن مرزها می‌داند و می‌گوید حجم صادرات در همه کشورها پایین آمده و در ایران هم‌ اینچنین بوده است. در سه‌ماهه نخست امسال یک‌میلیون و ۴۱ هزار تن شمش شامل بیلت و بلوم و اسلب به بازارهای هدف صادراتی ارسال‌شده است. نکته دیگر در کاهش صادرات فولاد محدودیت‌های ستاد تنظیم بازار در صادرات فولاد است.
احرامیان علت افزاش میزان تقاضا در حوزه فولاد را رشد نرخ ارز و پیش بینی فعالان از تداوم این روند در ماه های آتی می داند و می گوید: بررسی روند تقاضا برای شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا بیانگر آن است که در 4 ماه ابتدایی امسال در مجموع برای 899 هزار و 700 تن عرضه، برابر 2 میلیون و 250 هزار تقاضا ثبت شد که به این ترتیب میزان تقاضا 2.5 برابر عرضه بوده است. البته تولید کنندگان معتقدند که تقاضای غیر واقعی و سفته بازی علت اصلی افزایش چشم گیر برای خرید محصولات فولادی بوده است.
وی تاکید می کند. با توجه به اهمیت و تاثیری که فولاد در صنایع دارد، هر تصمیمی در این حوزه گرفته شود در سایر بخش ها نیز تاثیرگذار خواهد بود. محصولات فولادی به طور مستقیم بر بازارهای مسکن، خودرو و لوزام خانگی تاثیر دارد و هرگونه تغییر قیمتی به افزایش قیمت تمام شده این بازارهای منجر خواهد شد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0