031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

علت خارج شدن قیمت فولاد از تعادل
دوشنبه 12 اسفند 1398 بازدید : 296

 بهادر احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد گفت: قیمت ورق سیاه و ورق گرم مهمترین عامل خارج شدن قیمت فولاد از تعادل است.
وی در پاسخ به علت افزایش قیمت فولاد گفت: عوامل مختلفی مانند جهش نرخ ارز، انتظارات تورمی مردم و رشد روز افزون نقدینگی در این زمینه عنوان می شود، ولی از تحلیل اینجانب نمی تواند ارتباط زیادی به این فاکتورها داشته باشد.
ایشان اظهار داشت: در مدت یک سال گذشته نرخ ارز بارها نوسان داشت ولی در مواردی حتی قیمت فولاد کاهش داشته است. 

احرامیان یادآور شد: این موضوع برای برخی مواد اولیه نیز مشاهده شده و نرخ ارز و قمیت مواد اولیه هم سو با هم تغییر نکرده اند.
وی ادامه داد: بسیاری کارشناسان ریشه این افزایش قیمت را در سمت عرضه می بینند و به دنبال آن هستند که کدام کارخانجات فروش کمتری داشته یا قیمت هایشان را دستکاری کرده اند، اما این هم نمی تواند عامل تغییر قیمت ها باشد.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است که ریشه این افزایش قیمت به طرف تقاضا باز می گردد و این بار سمت تولیدکنندگان نیست.
وی گفت: مهمترین عاملی که این روزها می تواند عامل خارج شدن قیمت فولاد از تعادل باشد، قیمت ورق سیاه و ورق گرم است.

وی بیان داشت: اکنون قیمت ورق گرم و شمش فولادی در بازارهای جهانی حدود 20 تا 30 دلار در هر کیلوگرم با یکدیگر تفاوت دارند که اختلافی 200 تا 300 هزار تومانی می باشد؛ این در حالیست که در ایران میلگرد با قیمت پایه 5500 تومان در کیلو گرم ( با احتساب ارزش افزوده 6هزار تومان ) ، اما ورق 10 تا 14 هزار تومان در هر کیلو می باشد و این اختلاف قیمتی به معنی تفاوت بیش از 500 دلاری در بازارهای جهانی می باشد.
احرامیان تاکید کرد: ریشه اصلی التهاب بازار را باید در این تفاوت قیمتی دید که چرا به یکباره قیمت ورق فولادی که حداکثر 4 هزار تومان در هر کیلو بود و با قیمت میلگرد برابری می کرد، امروز تفاوتی بیش از 10 هزار تومانی داشته و هنوز هم برای آن تقاضا وجود دارد.
این مقام صنفی با تاکید مجدد بر اینکه نباید عامل این موضوع را در افزایش نرخ ارز جستجو کرد، گفت: در این صورت قیمت همه محصولات فولادی باید افزایش می یافت، اما در عمل شاهدیم جهش قیمت ورق سیاه به صورت نامتعارف اتفاق افتاده است.
وی خاطرنشان کرد: باید علت این جهش قیمتی برای ورق سیاه ریشه یابی شود و هر راه حلی که مسئولان برای آن تعریف کنند، راهکار این مشکل خواهد بود.
احرامیان اظهار کرد: حباب قیمتی طی 1.5 تا دو ماه گذشته شکل گرفته و اکنون ریزش کمی داشته است، اما میلگرد جا برای ریزش بیشتری دارد تا بازار متعادل شود.

وی خاطر نشان کرد: در مقاطع طویل مانند شمش فولادی ، با قیمت های تعادلی اختلاف زیادی نیست ، اما برای ورق سیاه این فاصله از همه بیشتر است.

بهادر احرامیان تاکید کرد: برای درست کردن این التهاب باید در بازار به مدیریت کلان سمت تقاضا توجه داشته باشیم، چراکه این بازار را نمی شود با فشار بر روی عرضه به تعادل رساند.
ایشان ادامه داد: از آنجایی که حجم نقدینگی اقتصاد زیاد است، اگر قرار باشد این نقدینگی به سمت کالاهایی مانند ورق، میلگرد و غیره متمایل شود، مقابله با آن امکان پذیر نیست. 


 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   1