30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

عوامل موثر بر خرابی بتن
چهارشنبه 25 تیر 1399 بازدید : 178

دلایل متعددی می تواند موجب فرسودگی و تخریب سازه های بتنی شود:

 


1-نفوذ نمک ها:


نمک های ته نشین شده از تبخیر یا جریان آب های حاوی املاح در زمان کریستالیزه شدن، باعث خرابی سازه های بتنی می شوند که زنگ زدگی و خوردگی آرماتور ها را نیز تشدید خواهند کرد. این خرابی ها بیشتر در سازه های بتنی مجاور با دریاهای آب شور رخ می دهد.

 


2-نمک های ذوب یخ:


اگر برای ذوب نمودن یخ بتن، از نمک های ذوب یخ استفاده شود، همین نمک ها باعث تخریب سطحی بتن می شوند. غلظت نمک ها، موجود بودن آبی که قابلیت یخ زدگی داشته باشد و فشار های هیدرولیک در میزان خرابی بتن نقش مهمی دارد.

 


3-اشتباهات طراحی:


به کارگیری استاندارد های نادرست و مشخصات فنی اشتباه در انتخاب مواد و روش های اجرایی چه در آرماتو بندی و چه در بتن ریزی می تواند به تخریب بتن منجر شود. مثلا استفاده از استاندارد های اروپایی و آمریکایی به منظور اجرای پروژه ای در منطقه ی خلیج فارس باعث می شود سرعت فرسودگی سازه های بتنی این پروژه افزایش یابد.

 


4-اشتباهات اجرایی:


نقایصی که در زمان اجرای پروژه ها پیش می آید، ممکن است باعث آسیب هایی چون جداشدگی، حفره های آب انداختگی، ترک های جمع شدگی، فضاهای خالی اضافی شود.این اشکالات به دنبال کارایی درجه فشردگی، آب آلوده، سیستم عمل آوری و استفاده نادرست از افزودنی ها به صورت فردی یا گروهی به وجود آید.

 


5-حملات کلریدی:


کلرید آزاد در بتن می تواند به لایه غیرفعالی که در اطراف آرماتور ها برای حفاظت قرار دارد،آسیب بزند و باعث خوردگی کلریدی آرماتور ها می شود.

 


مشخصات خوردگی کلریدی:


گلرید ها به طور خاص کلسیم کلرید برای کاهش زمان گیرش بتن استفاده می شوند. با این حال نشان داده شده است که کلسیم کلرید و سدیم کلرید کلسیم هیدروکسید را خارج کرده و باعث تغییرات شیمیایی در سیمان می شوند. این امر به کاهش مقاومت به همراه حمله به فولاد در اکثر بتن های مسلح می انجامد.

 


6-حملات سولفاتی:


سولفات های محلول در تماس با سیمان باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در سیمان می شود که منجر به ضعیف شدن چسب سیمان خواهد شد.(حمله شیمیایی سولفات) سولفات ها در محیط طبیعی در همه جا موجود اند. اکثر سولفات ها به مقدار کم یا زیاد در آب حل می شوند.این محلول ها در باران اسیدی نیز موجودند زیرا سولفور دی اکسید موجود در هوا در باران حل می شود.در هنگام رعد و برق، دی اکسید با اکسید شدن به تری اکسید تبدیل شده و باعث افزایش سولفوریک اسید موجود در باران اسیدی می شود.

 


7-حریق:

 

عوامل تعیین کننده مقاومت بتن در برابر حرارت
توانایی بتن در برابر گرما و عمل آب بندی، بدون اینکه ترک، ریختگی و نزول مقاومت ایجاد شود.
ظرغیت گرمایی بتن
رسانایی بتن
دو مکانیزم انبساط و انقباض عامل خرابی بتن در برابر حرارت است.به این صورت که سیمان خالص به محض قرار گرفتن در مجاورت دمای بالا، انبساط می یابد، اما بتن در برابر حرارت منقبض می شود زیرا حرارت باعث از دست دادن آب بتن می شود، در نهایت مقدار انقباض از انبساط فراتر رفته و جمع شدگی به وجود می آید و ترک خوردگی و ریختگی بتن پیش می آید.همچنین انقباض و انبساط ناهماهنگ آرماتور، شن، ماسه و... در بتن تنش های تخریبی را افزایش می دهند.

 


8- عمل یخ زدگی:


عمل یخ زدگی نیز باعث خرابی بتن های خیس می شود زیرا آب در زمان یخ زدن انبساط می یابد و بتن ترک می خورد.این ترک ها و درز ها، موجب پولکی شدن سطح بتن می شوند و بر اثر فرسایش، عمیق تر خراب می شود.

 


9-کربناسیون:


اگر کربن دی اکسید موجود در هوا با کلسیم هیدروکسی موجود در بتن واکنش نشان بدهد، کلسیم کربنات تولید می شود. به این فرآیند کربناسیون می گویند.اگر لایه ی حفاظتی آرماتور داخل بتن به دلیل کاهش PH بتن اطراف، آسیب دیده یا از بین برود، نفوذ دی اکسید کربن از هوا، عکس العملی را با بتن ایجاد می کند که نتیجه ی آن کربنات خواهد بود و آراماتور بتن تحت تاثیر این عمل دچار خوردگی می شود.دی اکسید کربن و بعضی اسیدهای موجود در آب دریا علاوه بر خوردگی می توانند هیدروکسید کلسیم را در خود حل کرده و باعث افزایش سطح بتن شوند.

 


10-عکس العمل قلیایی سنگدانه ها:


واکنش های قلیایی سیلیکا و قلیایی کربنات ها باعث خرابی بتن می شوند.واکنش قلیایی کربنات در سیمان و گروهی از سنگ آهکی که در محیط مرطوب قرار دارند، به وجود می آید.انبساط حاصله باعث ایجاد ترک می شود.منظور از عکس العمل قلیایی سیلیکا ژلی است که از عکس العمل بین هیدروکسید پتاسیم و سیلیکایی واکنش پذیر موجود در سنگدانه حاصل می شود که بر اثر جذب آب، انبساط یافته و منجر به ایجاد ترک های درونی بتن می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0