031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

فراز و فرود بازارهای جهانی فولاد
شنبه 27 اردیبهشت 1399 بازدید : 408


سنگ آهن
 

در هفته ای که گذشت قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین از 90 دلار گذشت و پس از کمی تصحیح قیمت تا پایان هفته مجددا رشد قابل توجهی داشت بطوریکه روز جمعه 93 دلار هر تن سی اف آر شد که در مقایسه با هفته قبل تا 6 دلار رشد داشت.
بهبود تقاضا، محدودیت عرضه، بسته محرک اقتصادی بانک مرکزی چین و بهبود بازار فولاد آن همگی سبب شد بازار این ماده اولیه صعودی باشد. موجودی سنگ آهن بنادر چین حدود یک میلیون تن افت داشته 111.95 میلیون تن به ثبت رسید. بانک مرکزی چین مرحله دوم کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک ها را از روز گذشته اجرا کرده که این اقدام حدود 28 میلیارد دلار اقتصاد چین تزریق می کند. می توان گفت به تدریج اقتصاد چین به حالت طبیعی خود و بهبود عملکرد آن باز می گردد.  
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۴۷.۸ دلار به ۵۸.۱ دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز کمتر از ۱۰ دلار بالا رفت و ۵۴ دلار هر تن فوب به ثبت رسید.

 

 

قراضه
 

متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه هفته گذشته را در ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر به پایان برد که نسبت به هفته قبل تا ۲ دلار افت داشت. برخی انتظار دارند قیمت تا ۲۴۵ دلار کاهش یابد چرا که فولادسازان در ترکیه نمی توانند در بازار داخلی به دلیل افزایش ارزش لیر فروش خوبی داشته باشند و بازار صادرات هم در سکوت مطلق است چرا که رقبایی چون هند و روسیه قیمت های بهتری به خریداران عرضه می کنند.
هفته گذشت قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن 15 دلار افزایش یافت و 215 دلار هر تن فوب به ثبت رسید. میانگین قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا نیز 5 دلار رشد داشت و 255 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده تنها یک دلار بالا رفت و ۲۶۱ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

 

 

بیلت
 

عرضه کنندگان بیلت سی آی اس هفته گذشته امیدوار بودند رونق بازار قراضه و بهبود تقاضای آسیا به بازار شان کمک کند ولی تا پایان هفته این جو مثبت تبدیل به ابهام بیشتر در بازار شد چرا که در بازار واردات قراضه ترکیه روند آتی قیمت ها در ابهام بود.
بیلت سی آی اس اوایل هفته گذشته 345 تا 350 دلار هر تن فوب دریای سیاه بود و تا آخر هفته برخی تا 360 دلار هم پیشنهاد می دادند. عرضه کنندگان سی آی اس بیشتر روی خرید چینی ها حساب باز کرده اند. در چین بیلت سی آی اس از 375 دلار به 382 دلار هر تن سی اف آر افزایش یافت. به هر حال خریداران آسیایی عجله ای در خرید در قمیت های بالا نشان نداده اند.
بیلت سی آی اس در ترکیه هفته گذشته تا ۱۰ دلار بهبود داشته ۳۷۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد البته معامله ای نهایی نشد. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت وارداتی تا ۸ دلار بهبود داشت و ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

 

 

مقاطع
 

در هفته ای که گذشت تقاصای میلگرد در بازار صادرات سی آی اس در حد متوسط بود و قیمت از ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار به ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. در ترکیه هفته گذشته رکود بازار میلگرد ادامه داشت. قیمت در بازار داخلی تا ۳ دلار افت داشت و ۴۰۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز تا ۱۰ دلار رشد داشت و ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب ثبت شد ولی خریداران به دنبال حداقل ۱۰ دلار ارزان تر بودند.
در چین قیمت میلگرد صادراتی حدود ۷ دلار بالا رفته ۴۴۶ دلار هر تن فوب ثبت شد.در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی حدود ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.
در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۴۵۸ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر ماند.در بازار امریکا نیز میلگرد در ۵۹۸ دلار هر شورت تن ثبات داشت.

 

 

ورق
 

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۳۵۵ دلار به ۳۵۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب رسید. بهبود جزیی تقاضا به آن ها اجازه داد قیمت را کمی بالا ببرند. چین در ۳۸۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر از سی آی اس ورق گرم خرید که معادل ۳۴۵ تا ۳۵۰ دلار بود. در کل بیشتر آسیایی ها خریدار ورق سی آی اس بودند.
ورق گرم صادراتی چین نیز 12 دلار بهبود هفتگی داشت و 416 دلار هر تن فوب به ثبت رسید.
ورق گرم در بازار داخلی اروپا 431 یورو درب کارخانه به ثبت رسید که 6 یورو افت داشت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم از 485 دلار به 498 دلار هر شورت تن درب کارخانه افزایش یافت.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0