031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فروکش تب تورمی قیمت میلگرد
ﺳﻪ شنبه 21 بهمن 1399 بازدید : 73

 

تب تورمی قیمت میلگرد

 

بنابراین، تغییر قیمت میلگرد ساده صنعتی یا میلگردهای ساختمانی ممکن است تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم فراوانی بر زندگی همه ما بگذارد. در این مقاله به عوامل مؤثر در قیمت گذاری میلگرد اشاره خواهیم کرد و در ادامه خواهیم دید که چگونه موضوعات مختلف از جمله قیمت دلار می تواند بر تورم و قیمت میلگرد تأثیر بگذارد.

 

 

چه عواملی در تغییر قیمت میلگرد تأثیرگذارند؟

 

به طور کلی، عوامل مختلفی می تواند بر قیمت و روند خرید میلگرد صنعتی و دیگر مقاطع فولادی در بازار تأثیر بگذارد. از جمله این عوامل می توان به میزان عرضه و تقاضا در بازار، قیمت مواد اولیه، هزینه حمل و نقل و عوامل دیگری مانند وزن و اندازه میلگرد و کارخانه سازنده آن اشاره کرد. اما عاملی که بیش از همه این عوامل بر قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد تأثیرگذار است، قیمت دلار و نرخ ارز است. موضوع بحث ما در این نوشته نیز همین موضوع است؛ قیمت دلار و نرخ ارز و تأثیر آن بر قیمت میلگرد و مقاطع فولادی. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

 

 

آیا قمیت دلار و نرخ ارز تأثیری بر قیمت گذاری کالاهای مختلف دارد؟

 

دلار یکی از ارزهای مهم و مؤثر بر اقتصاد کشورهای مختلف در سراسر دنیاست و در معاملات بین المللی مبادله می شود. اقتصاد کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نبوده و وابستگی فراوانی به نوسانات و درآمدهای ارزی دارد. مدیریت صحیح این نوسانات در نهایت به افزایش ارزش پول ملی کشور و توسعه اقتصادی منجر خواهد شد.

 

 

وابستگی قیمت میلگرد و مقاطع فولادی به دلار

 

همان طور که پیش از این گفتیم، میلگرد و مقاطع فولادی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین کالاهای بازار است، قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و مهم ترین این عوامل قیمت دلار است. اما این تأثیرگذاری به چه صورت است؟ تأثیرگذاری نرخ دلار بر قیمت میلگرد و مقاطع فولادی از زوایای مختلفی قابل بررسی است. قیمت دلار بر مراحل مختلف تولید و توزیع میلگرد مؤثر است.

در اولین مرحله و در خرید مواد اولیه برای ساخت میلگرد و محصولات فولادی، قیمت دلار نقش تعیین کننده ای دارد. همان طور که اشاره کردیم معاملات بین المللی معمولاً با دلار انجام می شود، چرا که یکی از معتبرترین ارزهای جهانی است. در نتیجه، برای خرید مواد اولیه باید هزینه آن به دلار پرداخت شود و هر چه قیمت این ارز جهانی بالاتر رود، قیمت نهایی مواد اولیه نیز برای تولیدکننده بالاتر خواهد رفت. همین مسئله در مورد هزینه دستگاه ها و ابزارآلات ساخت میلگرد و مقاطع فولادی نیز صدق می کند. چرا که این هزینه ها هم در سطح جهانی معمولاً به دلار محاسبه می شود.

علاوه بر عواملی که گفته شد، تغییر قیمت دلار و نوسانات بازار ارز ممکن است به دلیل جو حاکم بر جامعه نیز باشد. در برخی مواقع، این جو روانی می تواند به یکباره قیمت کالاهای مختلف از جمله فولاد را پایین یا بالا ببرد. زمانی که افراد و صاحبان مشاغل مختلف نگران افت ارزش ریال و بی ثباتی اقتصادی کشور باشند، ممکن است تغییراتی در قیمت انواع آهن آلات از جمله میلگرد رخ دهد. حتی در برخی از مواقع تغییرات موجود در بازار و نوسانات قیمت ارز ممکن است منجر به طمع خریداران و بالا رفتن قیمت ها شده و در نتیجه به ایجاد تورم منتهی شود.

Bayat ghazal

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0