031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

فعال شدن 146 معدن کوچک مقیاس در سال 98
یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 بازدید : 464

سید رضا عظیمی، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از فعال سازی 146 معدن کوچک مقیاس در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: طرح احیاء معادن کوچک مقیاس در سال 98، با توجه به اینکه این طرح نوپا می باشد با برخورداری از حمایت و مشارکت فکری و عملی بخش خصوصی خانه معدن ایران و اتاق بازرگانی از ابتدای شکل گیری طرح تا کنون، موفق شد در راستای اهداف کلان اقتصاد مقاومتی، با شناسایی 4496 معدن غیرفعال و قابل توسعه کوچک مقیاس در کشور، 2130 فقره معدن را در قالب 364 پروژه بررسی کرده و ضمن انجام اقداماتی روی 970 معدن غیرفعال، نهایتا 146 معدن کوچک مقیاس را در کشور احیا نماید و به تحقق بیش از 97 درصد هدف گذاری سال 98 دست یابد.
سیدرضا عظیمی از ایجاد اشتغال 7 هزار نفر در بخش معدن خبر داد و افزود: طرح احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از جمله پروژه های پویا، با قابلیت گسترش دامنه پوشش آن در تمامی مناطق دارای پتانسیل معدنی است. بیشتر این مناطق در قسمت های محروم کشور قرار دارند که از نظر ایجاد فرصت های شغلی در اولویت است. طرح با توجه به احیاء و توسعه 146 معدن در سال 98 موفق به تثبیت وضعیت اشتغال موجود و نیز ایجاد پتانسیل اشتغالزایی مستقیم به میزان 7000 نفر در سراسر کشور شد.

وی در خصوص تاثیر فعال سازی معادن کوچک مقیاس بر اقتصاد کشور عنوان کرد: اقتصاد از مهمترین ارکان حیات کشور است و حفاظت از آن در برابر تهدیدات خارجی و داخلی، تثبیت وضعیت موجود و سپس پیشرفت و ارتقاء آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به ویژه در برهه حساس کنونی که کشور لحظه ای از توطئه های اقتصادی دشمنان در امان نیست، این اهمیت دوچندان می شود.
وی ادامه داد: رونق تولید به معنای به کار افتادن چرخه تولید کشور در حوزه های مختلف است که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی کشور، سبب می شود فرصت های شغلی جدید ایجاد شود. حوزه معدن و صنایع معدنی نیز یکی از حوزه های مطرح در این مسولیت مهم ملی است که با در دست داشتن پروژه هایی مهم معدنی، همواره در عرصه تولید و اشتغال در کشور پیشگام بوده است. ایجاد زیرساخت برای افزایش پتانسیل تولید مواد معدنی بیش از یک میلیون 800 هزار تن در سال گذشته و همچنین جذب مشارکت بخش خصوصی در حوزه معدن از عمده ترین تاثیرات اقتصادی طرح احیاست.
مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس بیان کرد: رونق یافتن تولید مواد معدنی در اثر حمایت بخش خصوصی و مسئولان، سبب می شود نقدینگی موجود به سمت بخش تولید هدایت شود و با کنترل تورم، ارزش پول ملی را تقویت می کند. همچنین انعقاد 16 تفاهم نامه سرمایه گذاری با هلدینگ های بنام معدنی و همچنین جذب بیش از100 سرمایه گذار حقیقی و حقوقی با سرمایه ای بالغ بر 3هزار میلیارد تومان در حوزه احیا معادن کوچک مقیاس موفقیت قابل توجهی در جذب مشارکت بخش خصوصی داشته است.
وی در خصوص وضعیت معادن کوچک و متوسط در سال جهش تولید گفت: طرح احیا در نظر دارد با کمک تجارب ارزنده سال گذشته به ویژه استفاده از فرصت هم افزایی و اختیارات شورای هماهنگی که با حضور نمایندگان از وزارتخانه، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، خانه معدن ایران و اتاق بازرگانی به صورت مستمر و پیگیر برگزار می شود و همچنین نظر مساعد مسئولان و مدیران ارشد وزارتخانه و نهادهای ذیربط، دامنه فعالیت طرح احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس را از نظر کمی و کیفی در کشور گسترش داده و در سال 99 احیا 200 معدن و نیز ایجاد 25 کارخانه فراوری را به منظور ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی در دستور کار خود قرار داده است. پایش 146 معدن احیا شده در سال 98 و پیگیری نهایی شدن اقدامات در راستای فعالسازی و به بهره برداری رسیدن آنها به موازات برنامه های جدید طرح ادامه خواهد داشت.

وی درمورد مشکلات فعالان معدن بیان کرد: با توجه به بررسی و پایش مشکلات و موانع فعالیت معادن کوچک و متوسط علاوه بر استناد به اظهارنامه اخذ شده از دارندگان مجوز و معدنداران، بررسی های دقیق کارشناسی توسط مشاورین و کارشناسان طرح صورت گرفته است. از مشکلات عمده معدن داران در اغلب موارد تامین مالی و نیاز به سرمایه گذار است. همچنین نیاز به زیر ساخت مناسب به ویژه راه دسترسی و خطوط انتقال برق، نقصان ماشین آلات معدنی و مشکل واردات ماشین آلات، عدم دسترسی به نیروی کار متخصص، تامین بازار فروش، نیاز به اکتشاف تکمیلی، نیاز به واحد فرآوری، معوقات بانکی و حقوق دولتی و نیز داشتن معارض حقیقی و حقوقی و ... از جمله مشکلات فعالان معدنی می باشد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0