30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

فلز آهن
یکشنبه 2 تیر 1398 بازدید : 929

آهن اصلی ترین عنصر سازنده هسته بیرونی و درونی زمین و چهارمین عنصر متداول در پوسته است. سرچشمه ی عنصری آهن در شهاب سنگ ها و سایر محیط های کم اکسیژن است، اما نسبت به اکسیژن و آب دارای واکنش است. آهن تازه سطحی نقره ای- خاکستری درخشان دارد، اما در هوای عادی اکسیده شد و به صورت اکسید آهن در می آید که معمولاد به عنوان زنگ شناخته می شود. نماد شیمیایی آهن (fe) است و به عنوان یک عنصر شیمیایی است که عدد اتمی آن 26 و چگالی آن 3kg/m 7874 است.
 

 

ویژگی آهن:

آهن دارای سطح صاف و نقره ای براق مایل به خاکستری است. اما وقتی در هوا با اکسیژن ترکیب می شود به رنگ قرمز یا قهوه ای در می آید که به آن اکسید یا رنگ می گویند. کریستالهای خالص نرمه (نرم تر از آلومینویم) و با اضافه کردن مقدار کمی ناخالصی مثل کربن به میزان قابل ملاحظه ای تقویت می شود و با اضافه کردن مقادیر مناسبی از فلزات دیگر فولاد تولید می شود. آهن فراوان ترین فلز در شهاب سنگ ها و در هسته ی فلزی متراکم در زمین است. آهن خالص فلز است و کمتر به شکل خالص در سطح زمین یافت می شود زیرا مجاورت اکسیژن و رطوبت اکسید می شود. برای دست یابی به فلز آهن، اکسیژن باید از سنگ معدن های طبیعی حذف می شود.
 

 

خواص میکانیکی آهن:

ویژگی های مکانیکی آهن و آلیاژهای آن با کمک آزمایش های مختلفی مانند آزمون "برنیل" و "راکول" یا آزمون های مقاومت کششی بررسی می شوند. نتایج این آزمون ها با هم سازگار است. اندازه گیری ها نشان می دهد، خواص مکانیکی آهن بستگی به میزان خالص بودن آن دارد. تا جایی که خالص ترین کریستال های تک آهن که برای امور تحقیقاتی تولید شده اند از آلومینیوم نرم ترند. با افزون 10 قسمت در میلیون کربن مقاومت آن دو برابر می شود. سختی آن نیز با افزایش مقدار کربن تا 20% افزایش می یابد.
خالص ترین آهن تولید شده ی صنعتی دارای سختی 20-30 برنیل است.
 

 

آهن در گیاه:

عنصر آهن یکی از مواد ضروری برای حیات گیاهان است. اگر آهن به میزان لازم به گیاه نرسد، گیاه دچار فقر آهن (زرد برگی) می شود. در این حالت چرخه ی فتوسنتز دچار اختلال شده، باعث کاهش رشد و بازدهی محصول می شود.
یکی از عناصر غذایی کم مصرف، ماده ی غذایی آهن است که برای رشد گیاهان لازم است و در سبزینه ی گیاهان نقش سازنده ای دارد. این عنصر به شکل مختلف کانی در خاک موجود است.

 

علائم و نشانه های کمبود آهن در گیاهان:

در صورتی که جذب آهن در گیاه به خوبی انجام نشود، سبزینه (کلروفیل) در برگ کاهش می یابد و در برگ ها زرد می شود. چون آهن در گیاه پویا نیست، این نشانه ها نخست در برگ های تازه و جوان سپس با تشدید کمبود، تمام برگ را در بر می گیرد. البته به جز کمبود آهن، کمبود ازت، گوگرد و منیزیم نیز می تواند باعث این مشکل شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0