031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

فناوری‌های پیشرفته باید به کل زنجیره فولاد تعمیم پیدا کند
دوشنبه 23 دی 1398 بازدید : 436

خداداد غریب پور مدیرعامل ایمیدرو گفت: به ازای تولید هر تن فولاد ۸۰ دلار نیاز ارزی داریم که باید این سرانه مرتبا کاهش پیدا کند.
 امروز در دومین جشنواره ملی فولاد ایران خداد غریب پور با بیان اینکه از نوامبر سال قبل تاکنون صنعت فولاد ایران پنج بار تحریم شده، گفت: این موضوع نشان دهنده ی این است که صنعت فولاد ما خوب عمل کرده و دشمن به همین خاطر روی این صنعت متمرکز شده است.
همچین ادامه داد: در حال حاضر تولید فولاد ما به ۲۸ میلیون تن در سال رسیده و بومی سازی چرخه فولاد در کشور به اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و دولت و نظام تبدیل شده است. میز تولید داخل فولاد در وزارت صنعت تشکیل شده و قرارداد تأمین مالی ۵۰۰ میلیون یورویی این صنعت با سرمایه گذاران داخلی به امضا رسیده است.
غریب پور با اشاره به تولید قطعات ۱۵۰ متری ریل فولادی در داخل که به شش برابر گذشته رسیده است، گفت: در دنیا نیز صنعت فولاد در حال پیشرفت است و تا سال ۲۰۳۰ سالانه حدود دو درصد از گازهای گلخانه‌ای این صنعت کاسته می‌شود همچنین سرباره صنعت در تولید سیمان و راهسازی مصرف می‌شود.
مدیرعامل ایمیدرو با بیان اینکه ۹۵ درصد آب مصرفی در صنعت فولاد بازیافت می‌شود، تاکید کرد: با این حال ضعف‌هایی داریم که مهمترین آنها نداشتن اطلاعات دقیق در نوع ماشین آلات تولیدی در این صنعت، نداشتن بانک اطلاعاتی تأمین کنندگان قطعات و نوع قطعات مورد نیاز برای ارائه سفارش به قطعه سازان و همین طور نبود ارتباط مؤثر میان دو بخش تولیدکننده و مصرف کننده قطعات مصرفی صنعت فولاد است.
وی با بیان اینکه در حال توسعه ماشین آلات صنعت فولاد در داخل هستیم، گفت: ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه گر به دنبال ایجاد ساختار بومی سازی تولید داخل در شرکت‌های بزرگ فولادی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در کنار انجمن تولیدکنندگان فولاد، انجمن قطعه سازان صنعت فولاد نیز تشکل خواهد شد، گفت: یکی از شرکت‌های بزرگ فولادی در حال تولید کمپرسورهای مهم این صنعت است که در دوره تحریم‌ها کارایی بسیار زیادی خواهد داشت، همچنین دانش فنی تولید کنسانتره و گندله ایجاد شده اما این فناوری‌های پیشرفته باید به یک پروسه در کل صنعت فولاد تبدیل شود.
غریب پور با بیان اینکه ریسک شرکت‌های دانش بنیان حوزه صنعت فولاد را قرار است شرکت‌های بزرگ فولادی بپوشانند، گفت: به عنوان مثال فولاد مبارکه چند شرکت دانش بنیان ذیل دانشگاه تهران را تحت پوشش قرار داده و ریسک ناشی از این فعالیت را جبران کرده است.
وی ادامه داد: در صنعت فولاد به ازای تولید هر تن فولاد ما ۸۰ دلار نیاز ارزی داریم که مدام باید این سرانه کم شود و شرکت های که این سرانه ی ارزی را بتوانند کم کنند مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0