031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فولادسازان چینی به دنبال مواد اولیه جایگزین
ﺳﻪ شنبه 5 آذر 1398 بازدید : 471

 با توجه به  قیمت قوی‌تر فولاد چین در سال جاری نسبت به بسیاری از بازارهای اصلی جهانی، افزایش هزینه مواد اولیه گریبان‌گیر تولیدکنندگان چین شده است. در نتیجه بالا رفتن  قیمت مواد اولیه، فولادسازان چین دنبال جایگزین هستند تا بتوانند حاشیه سود خود را حفظ کنند، در این بین، آهن اسفنجی و چدن گرید تجاری جایگزین مناسبی به جای قراضه هستند که عرضه آن‌ها در چین محدود شده است.
    
به نقل از Fastmarkets MB، قیمت ورق گرم فولادی در بازار شرق چین از ابتدای امسال به طور میانگین 7.8 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است، اما قیمت میلگرد به طورمیانگین 5.9 درصد کاهش داشته است. در این مدت، میانگین هزینه فلز مذاب (Hot Metal) 10.1 درصد افزایش داشته  که باعث کاهش چشم‌گیر حاشیه سود فولادسازان شد.
طبق انتظار، برخلاف عملکرد قوی‌تر در سال جاری، هزینه فلز مذاب ، همراه با کاهش هزینه سنگ آهن و زغال‌ سنگ کک ‌شو در ماه‌های اخیر کاهش داشته است. قیمت سنگ آهن به دلیل افزایش عرضه افت داشته است.
 
همچنین انتظار این می‌رود که بین ماه‌های نوامبر تا دسامبر قیمت قراضه افت داشته باشد، اما محدودیت‌های سمت عرضه قیمت را در سطح بالا حفظ خواهد کرد. در ماه اکتبر، پریمیوم قراضه سنگین داخلی چین نسبت به فلز مذاب به بالاترین سطح خود یعنی 56 دلار بر تن رسید و قیمت قراضه نسبت به ماه قبل افزایش غیرمنتظره‌ای داشت. با بازیابی پریمیوم قراضه نسبت به فلز مذاب در ماه آگوست، واحدهای BOF چین شروع به کاهش مصرف قراضه در کانورترهای خود کردند؛ با این وجود، قیمت قراضه به دلیل کاهش عرضه در مناطق کلیدی و منع واردات قراضه از ماه ژانویه در سطوح بالا حفظ شده است.
در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه، فولادسازان چین به دنبال جایگزینی هستند تا بتوانند حاشیه سود خود را حفظ کنند. تفاوت قیمت آهن اسفنجی و چدن گرید تجاری و همچنین محصولات نیمه ساخته فولادی نسبت به سنگ آهن از اوایل سال تا اکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش شدیدی داشته است که باعث افزایش جذابیت واردات این محصولات برای برخی تولیدکنندگان چین شده است.
 از ژانویه تا آگوست واردات آهن اسفنجی چین به 686 هزار و 964 تن رسید که در همین مدت در سال گذشته 79 هزار و 475 تن بود. واردات چدن گرید تجاری نیز در این مدت به 193 هزار و 817 تن افزایش داشت که در هشت ماه نخست سال 2018 تنها 22 هزار و 802 تن بود؛ این حجم واردات، از میزان واردات سالانه در پنج سال قبل فراتر رفته است. واردات بیلت و اسلب نیز با افزایش دو برابری به 522 هزار و 135 تن رسید.
 
انتظار این می‌رود که واردات محصولات نیمه‌ ساخته فولادی توسط چین دائمی نباشد چرا که افت قیمت داخلی فولاد چین در سه ماهه آخر سال ادامه خواهد داشت که باعث کاهش حاشیه سود تبدیل محصولات نیمه‌ساخته به محصولات فولادی خواهد شد. اما تا زمانی که قیمت وارداتی آهن اسفنجی و چدن نسبت به سنگ آهن و قراضه چینی رقابتی باقی بماند، منع واردات قراضه چین باعث می شود واردات این محصولات ادامه داشته باشد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0