031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

فولادی ها نرخ مسکن را بالا بردند
چهارشنبه 25 تیر 1399 بازدید : 145

 

در چندماه اخیر قیمت محصولات فولادی رشد چشم گیری داشته، این در حالیست که با شیوع ویروس کرونا بازارهای جهانی دچار رکود شده اند و صادرات سنگ آهن بعنوان یکی از مهم ترین مواد اولیه صنعت فولاد، با اعمال فشار فولادسازان و وضع تعرفه های صادراتی بسیار محدود شده است.
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در خصوص تاثیر این افزایش قیمت ها بر بهای تمام شده ساختمان بیان کرد: در 6 ماه اخیر، کرونا نه تنها کشور ما را بلکه تمام دنیا را درگیر کرده و فعالیت های اقتصادی شرایط مطلوبی ندارد اما، بورس بازی در حوزه فولاد و نگاه ناصواب در این حوزه موجب شده، فولاد به رغم عدم افزایش تقاضای مصرفی واقعی در کشور، با رشد قیمت چشم گیری مواجه شود.
وی ادامه داد: افزایش تقریبا ۱۶۰ درصدی نرخ محصولات فولادی به تنهایی بهای تمام شده هر متر مربع ساختمان را حداقل ۷۰۰ هزار تومان افزایش داده است! به عبارتی هزینه فولاد هر متر ساختمان در حال احداث به ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده و یقین دارم این افزایش نرخ، حتی اجرای طرح مسکن ملی را هم که الان در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است، با چالش مواجه خواهد کرد.
پورحاجت تاکید کرد: طبق برآوردهای وزارت راه و شهرسازی با فولاد کیلویی 4 هزار تومان، بهای تمام شده در هر متر مربع کمتر از 2.5 میلیون تومان بوده؛ ولی فولاد درب کارخانه به کیلویی 11 هزار تومان رسیده و دیگر احداث مسکن با برآوردهای قبلی معنایی ندارد.
وی تصریح کرد: نرخ محصولات فولادی چرا با نرخ دلار باید قیمت گذاری شود؛ بدون آنکه صدای مصرف کنندگان شنیده شود؟ مگر غیر از این است که فولادی ها هزینه های کارگری و انرژی و مواد اولیه و ... را ریالی پرداخت می کنند؟ اشکالی ندارد که اگر تولیدکنندگان ما، محصول خود را با قیمت جهانی در بازار صادراتی عرضه کنند، اما فروش محصول به قیمت جهانی به مردم توجهیی ندارد. ضمن اینکه این را هم باید اضافه کرد که گاهی قیمت های داخلی از بازارهای صادراتی هم بیشتر است.
ایشان در پایان خاطر نشان کرد: تا زمانی که اقتصاد کلان ما به ثبات نرسیده و قیمت کالاها و خدمات صعودی باشد، آرامش به بازار مسکن باز نخواهد گشت.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0