031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد به نفع کدام بخش تمام می شود؟
دوشنبه 9 تیر 1399 بازدید : 370

 

قیمت گذاری در زنجیره ی فولاد برای سال جاری، که شروع آن از اواخر سال قبل بوده، تاکنون یک نتیجه داشته، آهن هم این است که معدنی ها و فولادها هم صدا، درخواست عدم دخالت دولت در قیمت گذاری را دارند، ولی امروز پس از 4 ماه تکلیف قیمت گذاری در این زنجیره مشخص خواهد شد.
در این میان 3 پیش بینی وجود دارد. اول اینکه تغییری در ضریب قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی که به نسبت قیمت فولاد خوزسان مشخص می شود، ایجاد نشود و با روند قبلی معاملات ادامه پیدا کند. این درحالیست که طبق گفته صنعتگران فولاد و همچنین آمار و ارقام موجود از صورت های مالی شرکتهای معدنی و تولیدکننده این محصولات، درصد سود شرکتهای معدنی نسبت به فولادی ها بسیار بالاتر و تقریبا 2 برابر بوده و بازگشت سود و سرمایه آنان نسبت به فولادی زودتر محقق می شود.
 
اما حالت دومی که برای تعیین قیمت در نظر گرفته می شود بالا بردن ضریب قیمتی است که با توجه به شرایط موجود و اینکه شاهد افزایش ضریب قیمت‌ها در زنجیره فولاد باشیم باز هم کفه ترازو به نفع معدنی‌ها سنگین خواهد شد، چرا که این افزایش قیمت منجر به بالارفتن میزان قیمت تمام شده محصول می شود و سودآوری فولادی ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این درحالیست که فولادیها بر این باورند باتوجه به کنترل قیمت فولاد از سوی دولت، باید در مقابل قیمت سنگ آهن نیز کنترل شود.
 
پس در شرایط کنونی باید ضریب قیمت های فعلی که برای کنسانتره 16 درصد شمش فولاد خوزستان و گندله نیز 23.5درصد شمش فولاد خوزستان در نظر گرفته شده؛ با همین ارقام حفظ شود.
 
اما حالت سوم نیز کاهش ضریب قیمتی زنجیره فولاد می باشد که در صورت رخ دادن این اتفاق، با مخالفت سنگ آهنی ها مواجه خواهد شد. زیرا آنها اکنون بر این موضوع اتفاق نظر دارند که باید قیمت ها مطابق با استاندراد و فرمول جهانی تعیین شود که در این صورت باید قیمت کنسانتره و گندله از بالاتر از درصد فعلی تعیین گردد.
 
به نظر می رسد یکی از مشکلات عمده ای که با رشد قیمت زنجیره فولاد رخ می دهد ملتهب شدن بازار بوده و به نظر می رسد که تعیین قیمت ها با نگاه تقسیم عادلانه سود انجام گیرد. از طرف دیگر صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع درآمدزای کشور که تاکنون نقش مهمی در حرکت اقتصادی کشور به سمت غیرنفتی شدن را اجرا کرده، لازم است که بیشتر مورد حمایت دولت باشد و اولویت در تامین نیاز مواد اولیه فولادسازان قرار گیرد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0