031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

لزوم شفافیت صنایع پایین دستی خریدار مواد اولیه
شنبه 9 فروردین 1399 بازدید : 335

سال جدید در شرایطی به عنوان جهش تولید نامگذاری شده که کارشناسان بر لزوم شفافیت در زنجیره تولید به منظور تاکید بر تقویت نظارت بر روند تولید صنایع بالادستی و پایین دستی دارند. سامانه بهمن یاب یکی از ابزارهای وزارت صمت در این حوزه است که ارتباط مستقیمی با تولید کشور دارد و وظیفه ی این سامانه، تخصیص میزان مواد اولیه به مصرف کنندگان است. 

در همین خصوص حمیدرضا قاسمی دبیر کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران می گوید که باید بحث نظارت و شفافیت و بررسی مجدد مجوز افرادی که خریدار مواد اولیه هستند و به نام تولید کننده هستند، اما تولیدی انجام نمی‌دهند و فقط خرید و فروش انجام می‌دهند را در دستور کار قرار دهیم.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران اظهار کرد: از اصلی ترین مشکلات صنایع پایین دستی فولاد و سنگ آهن تامین مواد اولیه خام کارخانه های داخلی است. درحال حاضر سرعت افزایش تولید در بخش معدنی و صنایع معدنی شدت یافته، پس باید استراتژی مناسبی برای خرید عادلانه مواد اولیه بین بنگاه های تولیدی طرح ریزی شود.
 وی ادامه داد: اگر مسئولان شیوه‌های رایج در جهان یعنی عرضه و تقاضا بدون دخالت را بپذیرند و به عرضه و تأمین مواد اولیه در صنایع پایین‌دست، تن دهند، روش مطلوب گذشته، بار دیگر، احیا خواهد شد و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، پس از چندین معامله، بالاخره به تعامل سازنده و نقطه تعادل دست می یابند، اما طی ۲ سال گذشته دولت ترجیح داده تا با فاصله گرفتن از چنین راهکار علمی و کارآمدی، به بازار ورود و مداخله مخرب کند.
اکبریان افزود: خروجی شعار تنظیم بازار، بخشنامه‌ها و مکانیزم‌های تحمیلی جدید به بازار است که در این حوزه شاهد ضعف‌های زیاد در سامانه بهین یاب وزارت صمت هستیم.
این فعال صنعت فولاد و سنگ آهن اظهار داشت: تاکنون عملکرد بهین یاب برای فعالان صنایع پایین‌دست، خوب و مثبت نبوده است.
وی با یادآوری امکان بازگشت امضای طلایی و رانت با رویکرد دستوری به بازار‌ها تأکید کرد: یکی از رخداد‌های ناگوار، حضور دلالان و سفته‌بازانی در بازار است که از طریق ارتباطات، و مطلع شدن پیشاپیش از تحولات دستوری بازار، از گپ قیمت‌ها، سود بی‌رویه‌ای به جیب می‌زنند، اما تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی، قربانی و بازنده سودجویی دلالان و رانت‌خواران هستند که متاسفانه شاهد حضور این افراد در سامانه بهین یاب با مجوز‌های خرید متفاوت هستیم.
اکبریان در ادامه گفت: برخی از بخشنامه‌ها رانتی است و برای جلوگیری از این رانت و سوءاستفاده‌ها باید قیمت‌گذاری دستوری، فراموش شود و بازار آزاد یعنی همان تعیین قیمت با عرضه و تقاضا، آزادی عمل پیدا کند.
ایشان در پایان عنوان کرد: با ایجاد شفافیت در کل چرخه تولید باید مشخص شود که واحدهای خریدار مواد اولیه محصول را وارد چرخه میکنند یا نه، که در این صورت به جهش تولید می توان امیدوار باشیم.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0