031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

مجاز شدن صادرات 50 درصد فولاد تولیدی
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 بازدید : 462


داریوش اسماعیلی معاون معدنی وزات صنعت از تصمیم این وزارت خانه برای آزاد کردن صادرات 28 درصد تولید شمش فولاد و محصولات فولاد خبر داد.
وی اظهار داشت: با نگاهی به تولید فولاد در سال گذشته که حدود 27 میلیون تن بود و با توجه به صادرات 8.5 میلیون تنی این بخش به فرمولی رسیدیم که هر اندازه تولید داشته باشیم حداقل 25 درصد از آن را می توانیم صادر کنیم، بنابراین به تولیدکنندگان اعلام کردیم که می توانند برای 25 درصد از تولید خود صادرات را در نظر گیرند. 
شهرستانی افزود: محصولات فولادی و فولاد باید قیمت قابل قبول و مناسبی برای مردم داشته باشد، چون ما تولیدکننده هستیم، میزان تولیدات اضافه هم داریم که اقدام به صادرات آن کرده ایم.
وی اضافه کرد: برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد، کارگروه تنظیم بازار در اواخر سال گذشته مصوبه ای داشته که تولیدکنندگان فولاد 60 درصد تولیدات خود را در بورس عرضه کنند و 40 درصد باقیمانده را یا صادرات کرده و یا تحت عنوان قراردهای طویل المدت با شرکت هایی که بیش از 400 هزار تن در سال نیاز دارند، قرارداد ببندند و براساس قرارداد پیش بروند.

 

 

تاثیر مثبت ابطال برخی قیمت‌ها در بورس
 

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: اتفاقی که در چند وقت گذشته به خصوص در سال جدید افتاده این است که ما مقداری مجبور شده‌ایم قیمت‌ها را در بورس باطل کنیم اول اینکه مستند ورود ما تنظیم بازار است که به ما اجازه می‌دهد قیمت‌های نامتعارف حذف شوند و مبنای ما برای تعریف قیمت‌های نامتعارف نیز قیمت‌های جهانی بوده است که این کار تاثیر زیاد و البته بسیار بسیار مثبتی داشته است.
 

 

امسال صادرات محصولات فولادی بیشتر از سال گذشته خواهد بود
 

اسماعیلی در مورد صادرات محصولات فولادی نیز بیان کرد: امسال تکیه، فشار، درخواست و سیاست ما بر روی صادرات است و قطعا برنامه داریم و این اتفاق خواهد افتاد که میزان صادرات محصولات فولادی در سال جاری بیشتر از سال گذشته خواهد بود و میزان ارز حاصل از صادرات محصولات زنجیره فولاد هم بیشتر از سال قبل خواهد بود.
 

 

صادرات 25 درصد از تولیدات محصولات معدنی
 

وی ادامه داد: با نگاهی به تولید فولاد در سال قبل که حدود ۲۷ میلیون تن و میزان صادرات که حدود ۸.۵ میلیون تن بوده است به فرمولی رسیدیم که هر اندازه تولید داشته باشیم حداقل ۲۵ درصد از میزان تولید را می‌توانیم صادر کنیم و بنابراین به تولیدکنندگان اعلام کردیم که می‌توانند برای ۲۵ درصد از تولیدات خود صادرات را در نظر بگیرند و به این ترتیب با لحاظ 25 درصد برای تولیدکنندگان شمش و 25 درصد برای محصولات بعدی(میلگرد،لوله، پروفیل و...) مجموعاً حداقل 50 درصد صادرات خواهیم داشت، ولی تمرکز بر روی محصول نهایی است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: پس از عرضه 60 درصد از محصولات در بورس هرآنچه باقی ماند را هم می توان صادر کرد و این به معنی بستن دست صادر کننده و تولید کننده نیست، برعکس دست آنها را باز گذاشته و به آنها کمک کرده ایم تا 25 درصد از میزان تولیدات آنها طبق تعهد صادر شود. از سوی دیگر این تازه ابتدای کار است یعنی این کمترین میزانی است که تولید کننده به صورت قطعی می تواند صادر کند یعنی در صورت مازاد اجازه دارند از این میزان هم بیشتر صادرات داشته باشند.
اسماعیلی بیان کرد: نکته ای که باید اشاره کرد این است که قطعا بحث صادرات ما بیشتر از سال 98 خواهد بود، تاکید ما روی انتهای زنجیره با ارزش افزوده بیشتر است. یعنی ما زمانی که بتوانیم میلگرد، لوله و پروفیل، ماشین، کانکس و لوازم خانگی صادر کنیم، فولاد و ورق به عنوان ماده خام در نظر گرفته می شود. یعنی شمش ماده اولیه ای برای تولید اینها می باشد.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0