031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

مشکلات تامین مواد اولیه فولادی
دوشنبه 19 خرداد 1399 بازدید : 440


علی کاوسی خسروشاهی در این رابطه بیان کرد: وضعیت صنعت فولاد به ویژه برای بخش خصوصی بسیار بحرانی است و به شدت کمبود مواد اولیه در بازار احساس میشود.

وی افزود: شرکت ذوب‌آهن فجر صوفیان با استفاده از آهن‌اسفنجی و قراضه فولادی، از سوی کوره القایی شمش فولادی تولید می‌کند. واقعیت آن است که تولیدکنندگان آهن اسفنجی در کشور، محصولات خود را به مصرف‌کنندگان عرضه نمی‌کنند. 

 

مواد اولیه در دسترس نیست

 

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن فجر صوفیان بیان کرد: با وجود اینکه از ابتدای امسال، آهن‌اسفنجی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سهولت دسترسی مصرف‌کنندگان به این ماده اولیه، سهمیه‌بندی شد و براساس آن، سهمیه‌ای نیز به شرکت فجر صوفیان تعلق گرفت، اما همچنان به اندازه سهمیه تعیین ‌شده، آهن‌اسفنجی دریافت نمی‌کنیم.

کاوسی خسروشاهی با اشاره به وضعیت تامین قراضه فولادی، بیان کرد: متاسفانه وضعیت تامین قراضه فولادی نیز بسیار اسفناک و حتی از آهن‌اسفنجی بحرانی‌تر است. درحال‌حاضر، قیمت این ماده اولیه به شدت افزایش یافته و با توجه به این موضوع، مصرف‌کنندگان قادر به خرید آن و رقابت با تولیدکنندگان بزرگ شمش فولادی نیستند. گاهی مشاهده می‌شود که برخی عرضه‌کنندگان قراضه فولادی، قیمت‌هایی در‌حد و اندازه شمش به خریداران عرضه می‌کنند.

 

نوسان زیاد قیمتی در بازار فولاد

 

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن فجر صوفیان تصریح کرد: بازار فروش شمش فولادی از رونق خوبی برخوردار است اما نوسان زیادی در این بازار وجود دارد؛ به طوری که قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان طبق روند تغییر قیمت‌ها در کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی کرد. قاعدتا بسیاری از تولیدکنندگان خصوصی شمش با وجود نوسانات قیمتی در بازار، با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

کاوسی خسروشاهی گریزی به عرضه شمش فولادی در بورس کالا زد و اظهار کرد: تولیدکنندگانی که هم در بخش شمش و هم در بخش میلگرد در بورس کالا حضور دارند، معمولا با توجه حجم فروش بسیار بالای آنها، تنها متقاضیان خاصی می‌توانند از آنها خرید کنند و به همین دلیل تولیدکنندگان کوچک قادر به رقابت با آنها نیستند.
وی ابراز کرد: یکی از مولفه‌های اصلی تولید در هر بازار ثبات است تا کل زنجیره بتوانند خرید مواد اولیه و فروش محصولات خود را تنظیم کنند. ثبات باعث می‌شود تولیدکنندگان از سرگردانی خارج شوند.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0