031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

مشکل بزرگ فولادسازان در سال جدید
ﺳﻪ شنبه 20 خرداد 1399 بازدید : 426

محمدرضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران دلیل کاهش صادرات فولاد را الزام وزارت صمت برای ارائه محصولات در بورس و صادرات براین اساس دانست.
شهرستانی درمورد هشدار وزات صمت به فولادسازان مبنی بر فرصت یک هفته ای برای اصلاح قیمت فولاد بیان کرد: این کار صحیح نیست چراکه شما دستوری را نمی بینید که منطقی پشت آن باشد، زیرا برای تولیدکننده ها این قیمت توجیهی نیست و از طرفی هم باید پاسخگوی سهام داران خود باشند و زمانی که نتوانند حقوق و دستمزد به کارکنان خود پرداخت کنند بالاخره آن کار متوقف خواهد شد.
وی اضافه کرد: از نظر ما این دستور کاری اشتباه است چراکه عرضه و تقاضا باید همدیگر را پیدا کنند و وزارت صمت باید این را بداند که فولادسازان تمایلی به گران فروشی ندارند زیرا هر چقدر قیمت پایین باشد رقابت بهتر و سالم تری شکل میگیرد و می تواند چرخش مالی بیشتری داشته باشد و به همین دلیل مصرف هم بالا خواهد رفت.

 

مشکل بزرگ فولادسازان
 

شهرستانی در مورد مشکل فولادسازان اظهار کرد: مشکل اساسی فولادسازن اکنون این است که حدود ۳۰ میلیون تن مازاد بر مصرف را داریم، لذا بر این اساس مهم‌ترین عاملی که وزارت صمت باید بر روی آن کار کند این است که برداشت مواد اولیه را افزایش دهند و زنجیره را بهبود دهند و هرچقدر تولید افزایش یابد قیمت پایین تر خواهد آمد و مشکل قیمت فولاد حل خواهد شد.
پیش از این داریوش اسماعیلی معاون امور معدن و صنایع معدنی گفته بود: تعیین قیمت زنجیره فولاد پس از برگزاری جلسات متعدد با فولادسازان و معدنی‌ها، مهلت دوهفته‌ای به چهار تشکل خصوصی داده شد تا برسر اصلاح قیمت زنجیره فولاد باهم توافق کنند.
با گذشت بیش از یک ماه از این مهلت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، خانه معدن ایران و کمیسیون معدن وصنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، تاکنون هیچ پیشنهادی از سوی این تشکل‌ها دریافت نشده است.
درصورت عدم دریافت پیشنهاد از سوی چهار تشکل بخش خصوصی، معاونت امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت با نظر کارشناسان خود پایان هفته جاری را آخرین مهلت اصلاح، تعیین و ابلاغ قیمت‌گذاری‌های جدید اعلام کرد.

 

امید صادرات به بازار چین
 

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد کاهش ۶۰ درصدی صادرات فولاد گفت: به دو علت این اتفاق رخ داده است، ‌یک به علت شیوع گسترده کرونا که متاسفانه تولیدکنندگان در تمام دنیا محدودیت دارند و کشورهای واردکننده همانند ترکیه وعراق و افغانستان اکثرا مرزهای خود را بسته‌اند. لذا این عامل سبب شد که شاهد کاهش صادرات باشیم، نکته بعدی علت کاهش صادرات مربوط به الزام وزارت صمت جهت ارائه محصولات در بورس و صادرات بر این اساس است.
وی در پایان اظهار کرد: با روند فعلی که مصرف فولاد در چین در حال افزایش است می‌توان امیدوار بود که بتوانیم صادارات را افزایش دهیم.
پیش از این انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اوایل اردبیهشت ماه طی نامه به وزات صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجاد شده توسط بحران کرونا و همچنین محدودیت های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.
انجمن تولید کنندگان فولاد در نامه خود عنوان کرده بود در حالیکه علاوه بر تحریم ها، بحران کرونا محدودیت های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده، فرآیندهای محدودکننده متعدد داخلی ازجمله دریافت مجوزهای محموله به محموله از وزارت صمت و همچنین الزام به عرضه های سنگین فولاد در بورس کالا، سبب شده تا صادرات به سخت ترین امور واحدهای تولیدی فولاد کشور تبدیل گردد.
آمارهای حاکی از آن است که تحلیل و پیش بینی انجمن فولاد درست بوده و حالا مشخص شده که حجم صادرات فولادسازان بزرگ کشور در دو ماهه اول سال جاری، به شکل بی سابقه ای کاهش پیدا کرده است.

 

انجمن فولاد در نامه هشدار آمیز سه درخواست  زیر را  از وزات صمت مطرح کرده بود:
 

1.    تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور به فوریت مرتفع گردد؛
2.   توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد؛ و
3.  مشابه سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرا گردد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0