30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

مصائب قیمت‌گذاری دستوری برای زنجیره فولاد
یکشنبه 1 تیر 1399 بازدید : 303

 

از جمله مشکلاتی که در زمینه ی قیمت گذاری به وجود آمده است قیمت گذاری شمش فولادی توسط دولت می باشد. به اعتقاد قیمت گذاران نفع نهایی باید به مصرف کننده نهایی برسد اما این هدف محقق نشده به همین دلیل قیمت گذاری دولت تنها موجب آسیب گذاری به کل زنجیره ی فولاد شده است.
اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد، سنگ آهن، خانه معدن و کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در چهارمین نشستی که برای تعیین قیمت‌ها و نسبت‌های زنجیره فولاد برگزار شد، به این توافق رسیدند که اتاق ایران خواسته بخش خصوصی مبنی بر عدم دخالت در قیمت‌گذاری شمش فولاد را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کند. محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران که به نمایندگی از هیات رئیسه اتاق وظیفه پیگیری توافقات فعالان صنعت فولاد از ابتدای زنجیره تا انتها را بر عهده دارد، با اشاره به برگزاری چهارمین جلسه برای رسیدن به یک نتیجه نهایی و پایان دادن به مداخله‌های دولتی در این حوزه گفت:
اگر بتوانیم در این رابطه به توافق برسیم و تصمیم‌گیری را به ذی‌نفعان زنجیره منتقل کنیم، به موفقیت بزرگی برای بخش‌خصوصی و توسعه زنجیره آهن و فولاد دست پیدا کرده‌ایم. او بهترین نتیجه در این وادی را رسیدن به توازن در کل زنجیره عنوان کرد و یادآور شد: اگر توازن مورد انتظار را در کل زنجیره فولاد برقرار کنیم، سرمایه‌گذاری و حضور در تمام بخش‌ها جذاب و توجیه‌پذیر می‌شود و در نتیجه شاهد رشد صنعت فولاد و تحقق هدف‌گذاری تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال خواهیم بود.

در ادامه نشست بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران، مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن، سیدرسول خلیفه سلطان، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، مدیران عامل و نمایندگان چند شرکت بزرگ فولادی و معدنی پیشنهادهای خود را در مورد چگونگی تعیین قیمت‌ها و نسبت‌های موجود در کل زنجیره فولاد مطرح کردند و در نهایت با اتفاق نظر به این نتیجه رسیدند که دولت دست از سرکوب قیمتی بردارد چراکه تا به امروز با وجود قیمت‌گذاری دولتی، مصرف‌کننده نهایی از آن هیچ بهره‌ای نبرده است. بنابراین دولت بهتر است اجازه دهد تا عناصر بازار قیمت‌ها را تعیین کنند. در مورد قیمت‌ها و نسبت‌های موجود در زنجیره فولاد نیز کلیه بخش‌های مرتبط، نظرات خود را اعلام کرده‌اند و قرار شد جمع‌بندی نهایی با توجه به آنچه در این نشست گفته شد به همت علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران تهیه و اعلام شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0