30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

معرفی انواع مصالح ساختمانی (قسمت دوم مصالح فلزی)
ﺳﻪ شنبه 18 تیر 1398 بازدید : 1056

انواع مصالح فلزی:

در ساختمان سازی آهن به صورت فولاد و چدن استفاده می شود. آهنی که چدن و فولاد از آن به دست می آید به صورت آهن خام از حرارت و گداخته شدن در کوره های مخصوص تهیه می شود. آهن موجود در طبیعت خالص نیست و به صورت اکسید یا کربنات و یا سولفید آهن در مواد دیگر در زمین یافت می شود.


 

انواع فرآورده های آهن برحسب میزان کربن آن:

 

1. آهن خام:
آهن خام برای انجام امور مکانیکی، حتی به حالت گرم مناسب نیست و جوش پذیر نیست. به همین دلیل آهن خام در صنعت کاربردی ندارد و فقط برای تهیه فولاد و چدن از آن استفاده می شود و در سه نوع خاکستری، آهن خام سفید و آهن خام نیمه خاکستری موجود است. میزان کربن موجود در آن 3 تا 25/4 درصد است. در ترکیب آن علاوه بر کربن، سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر نیز وجود دارد. آهن خام از نظر اعمال مکانیکی مانند مانند چکش کاری، نورد کاری و پرس کاری ویژگی های مناسبی ندارد.

2.چدن: 
چدن از ذوب مجدد و تصفیه آهن خام تهیه می شود. چدن حدود 3 الی 4 درصد کربن دارد و ترد و شکننده است. نسبت به فولاد کمتر زنگ می زند. مقاومت فشاری چدن نسبت به مقاومت کششی آن بهتر است. امروزه از چدن در ساخت لوله های فاضلاب، دیگ های حرارتی مرکزی، رادیاتور های مخصوص مصرف در اماکن مرطوب مانند حمام و ساخت دریچه ها یکنتور آب استفاده می کنند. در حالی که درگذشته در پل سازی و ساخت ستون های فشاری به کار برده می شود. 

3. فولاد:
بیشترین میزان آهن خامی که از کوره ی بلند بدست می آید، برای تهیه ی فولاد استفاده می شود. روش تهیه بدین ترتیب است که آهن خام را ذوب کرده و مواد خارجی مانند کربن، گوگرد، فسفر، سیلیسیم و مگنز را از آن جدا کرده و مقدار مشخصی کربن به آن اضافه می کنند. مهم ترین روش هایی که امروزه برای تهیه فولاد استفاده می شوند بسمه توماس، زیمنس مارتین یا کوره های باز و کوره های الکتریکی است. امروزه فولاد مورد استفاده در ساختمان سازی با توجه به کیفیت بهتر آن به روش کوره های باز تهیه می شود.

 

 انواع فولاد های ساختمانی:

 

1. فولاد کربنی:
خواص این نوع فولاد به واسطه ی وجود کربن است. و به جز منگنز آلیاژ دیگری به آن افزوده نمی شود.

انواع فولاد کربنی بر اساس مقدار کربن:

. فولاد نرمه با حدود   09/0 تا 25/0 درصد کربن
. فولاد با کربن متوسط 25/0 تا 55/0 درصد کربن 
. فولاد با کربن زیاد 6/0 تا 2/1 درصد کربن 

فولاد نرمه و فولاد با کربن متوسط به دلیل مقاومت و قابلیت تغییر شکل در امور ساختمانی و صنعتی کاربرد دارند.

 

2. فولاد آلیاژی:
با توجه به ترکیب آلیاژی که این نوع فولاد دارد در موارد خاص کاربرد دارد 


3. فولاد کم آلیاژی و پر مقاومت: 
این نوع فولاد دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است و نسبت به فولاد معمولی در برابر خوردگی مقاومت بهتری دارد. 

 

4. فولاد مقاوم در برابر حرارت و زنگ زدگی:
در برابر حرارت و خوردگی بسیار مقاوم است و با اضافه نمودن نیکل و کرم به آن ، فولاد کربنی بدست می آید.

 

5. فولاد های ابزاری:
همان فولاد کربنی یا آلیاژی است برای ابزاری جهت برش و قالب گیری به کار می رود و قابلیت سخت شدن و بازگشت را دارد.

 

 انواع فولاد آلیاژی: 

عناصری که در ساختار و ترکیب فولاد به کار می روند عبارتند از نیکل، کرم، مس، سرب، منگنز، کبالت، وانادیم ، تنگستن، مولیبدن، نیوبیوم و سیلیس.

_   فولاد نیکل دار: ضد زنگ ، سخت و مقاوم 
 فولاد کرم دار: ضد زنگ ، مقاوم در حرارت بالا
_   فولاد مس دار: ضد زنگ و قابل استفاده در قطعات ماشین 
_   فولاد منگنز دار: مقاوم، سخت، مقاومت بسیار خوب در مقابل ماشین
_   فولاد کبالت دار: مقاوم در برابر حرارت بالا، دارای خاصیت مغناطیسی دائم
_   فولاد وافادیم دار: مقاوم، دارای خاصیت ارتجاعی خوب، هادی خوب 
_   فولاد تنگستن دار: مقاوم در حرارت بالا ، سختی بالا
_   فولاد مولیبدن دار: مقاوم در برابر شوک و ضربه، مقاوم و هادی 
_   فولاد سیلیس دار: ضد زنگ، مقاوم در برابر حرارت و سایش 

 

انواع و اشکال فولاد ساختمانی از لحاظ نیمرخ های نورد گرم و سرد: 

 

1) تیرآهن (نیمرخ I): مهمترین نیمرخی است که در ساختمان های فلزی استفاده می شود. مقاومت آن در برابر خمش زیاد است.

انواع رایج نیمرخ I:

1 _ نیمرخ معمولی INP 
2 _ نیمرخ بال پهن IPB 
3 _ نیمرخ IPE

 

2) نیمرخ ناودانی U: به صورت تکی در مقابل خمش ضعیف است. به همین دلیل در تیر های مرکب و مشبک و به صورت جفت استفاده می شود. نمایش این نیمرخ به شکل UNP  یا CNP است.

 

3) نیمرخ نبشی: به دو شکل نبشی با بال های مساوی و نبشی با بال های نامساوی تولید و ساخته می شود و در ساختمان های فلزی بویژه ساخت اشکال مرکب به کار می رود. 

 

4) نیمرخ سپری: شامل دو نوع است:
_ سپری هایی که قائده ی آنها دو برابر ارتفاعشان است.
_سپری هایی که ارتفاع و قائده ی آنها باهم مساوی است.

برای ساخت شیروانی، سقف کاذب، درو پنجره و اسکلت از این پروفیل استفاده می شود.

 

5) نیمرخ Z: از این پروفیل برای زیر سازی و بستن ورق های فلزی یا ورق های آزبست سیمانی در سقف های شیب دار استفاده می شود.

 

6) ورق فولادی و تسمه: ورق و تسمه در ساختمان های فلزی نقش مهمی دارند. و در ساخت تیر های مرکب، ستون های مرکب و تقویت آنها استفاده می شود. ورق هایی با عرض کمتر از 160 میلی متر را " تسمه " می گویند.

 

7) میلگرد: نیمرخ های چهرگوش و شش ضلعی:
میلگرد ها و نیمرخ های چهرگوش و شش ضلعی به سه گروه نرم، نیمه سخت و سخت تقسیم می شوند.

میلگرد ها به صورت ساده و اجدار با قطر های 5 تا 220 میلی متر تولید می شوند.

 

8) سایز نیمرخ ها: نیمرخ های سرد نورد دیده ای هستند که شکل و اندازه ی متفاوتی دارند در ساخت در و پنجره ی آهنی کاربرد دارند.

 

معرفی مصالح ساختمانی آلمینیومی:

آلومینیوم پر مصرف ترین فلز صنعتی بعد از آهن محسوب می شود. آلمینیوم از سنگ معدن آن با نام بوکسیت آلمینیوم و به روش الکترولیز تولید می شود. این فلز دارای هدایت الکتریکی بالایی بود. و یک هادی حرارتی خوب است و حرارت و نور را به خوبی انعکاس می دهد. آلمینیوم در مقایسه با فولاد مراحل ساخت و برش و شکل دهی راحت تری دارد و در مقابل خوردگی مقاوم تر است و به دلیل سبکی وزن استفاده از آن به جای فولاد باعث کاهش وزن قطعات ساختمانی می شود. این فلز موجود قیمت بالایی که دارد به خوبی با محصولات فولادی رقابت می کند. از پرچ و جوش برای اتصال قطعات ساختمانی آلومینیومی استفاده می شود آلومینیم در صنایع هوایی، الکتریکی ساختمانی و ماشین های سبک وزن کاربرد دارد.

 

آلیاژ های آلومینیومی:

خواص آلومینیوم و مقاومت مکانیکی آن را با افزودن یکی یا چند عنصر می توان تغییر داد و آلیاژ های آلومینیم تولید کرد. افزودن مقدار کمی منگنز استحکام آلومینیوم را بالا می برد. ترکیب سیلسیم و منیزیم باهم آلیاژی با مقاومت و استحکام بهتر در مقابل خوردگی به وجود می اورند. برای تولید آلیاژی دارای مقاومت در برابر وزن بالا، از مس و روی استفاده می شود. افزودن مقادیر اندکی از کرم و نیکل، قلع، تیتانیوم و کادمیم نیز می تواند خواص ویژه ای در فلز ایجاد کند.

 

انواع آلیاژهای آلومینیم ساختمانی از نظر مقاومت:

الف) محصولاتی با مقومت کم برای ورق های موجدار در ساختمان های بلند و منابع نگهداری مایعات به کار می روند.
ب) محصولاتی با مقاومت زیاد که در قطعات باربر اصلی در کارهای ساختمانی کاربرد دارند.

. آلیاژهای ساختمانی آلومینیم به صورت ورق و میلگرد تهیه می شود.
. نیمرخ های آلومینیم یا از طریق نورد کاری و یا از طریق کشیدن و حدید کردن تهیه می شود.

 

کاربرد آلومینیوم در ساختمان:

آلومینیم با توجه به خواصی که دارد یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی است.
از الومینیم مصالح سازه ای و مصالح معماری ساخته می شود. از مقاطع سازهای ساخت ساختمان ها استفاده می شود. مقاطع معماری جهت مقاصد پرداخت کاری یا مسائل تزئینی به کار می رود.
کاربرد عمده ی این محصولات در چهارچوب های در و پنجره، قاب های پرده ای، نرده ها، پله ها، آستانه ها، پلکان های درو پنجره، دست انداز ها، میله ها، ... می باشد.
ورق های ساده برای بخار و حرارت روی سقف و دیوار ها و به عنوان عایق انعکاس دهنده استفاده می شود.

 

معرفی مصالح ساختمانی مسی:

این فلز سرخ رنگ نسبتا نرم بوده و قابلیت چکش کاری خوبی دارد. این فلز در حالت سرد به آسانی خم می شود و نمی شکند. بعد از نقره بهترین هادی جریان الکتریسته است. در صنعت این فلز پس از آهن و آلومینیم پر کاربردترین است.
در ساختمان به صورت ورق های مسی، انواع سیم های برق و لوله های مسی به کار می رود حدود نیمی از محصولات مسی جهان در صنعت برق استفاده می شود.

 

آلیاژهای مس:
 

1) برنج: مهمترین آلیاژ مس، برنج است. برنج اساسا الیاژ مس و روی است  البته با افزودن عناصر دیگر بویژه سرب و قلع خواص دیگری در آن ایجاد می شود.
وجود عنصر روی، طیف گسترده ای از رنگ ها و خواص را نتیجه می دهد. افزودن یک عنصر یا عناصر بیشتر به برنج طیف وسیعی از آلیاژهای مفید را بوجود می آورد.
2) برنز: برنز ها آلیاژهای مس و فلع بوده و در تولید فلزها به کار می روند. برنزهای آلومینیومی فاقد فلع هستند و در جاهایی مفید می باشند که مفاومت کششی بالایی دارند و در برابر خوردگی از استحکام خوبی برخوردارند. از این آلیاژها در ساخت پیچ های پر مقاومت و مته ها، مخازن آب و ماشین های جمع آوری فاضلاب و صنایع شیمیایی استفاده می شود.

 

آلیاژهای شامل نیکل:
 

نیکل به عنوان جزء اصلی آلیاژی برخی از آلیاژهای مس است که یکی از آنها نفره نیکل است. این آلیاژ برای ورق های نقره ای استفاده می شود. آلیاژ دیگر آلیاژ مسی، نیکل بوده که حدود  10 تا 30 درصد آن نیکل است. نسبت به خوردگی مقاومت بالایی دارد و در محیط های شیمیایی و لوله های ویژه انقباض مفید است.
مس از نظر رنگ همانند مقاومت در برابر خوردگی فلز بسیار عالی در معرض هوای آزاد می باشد. مس ابتدا رنگ قهوه ای گرفته و سپس به رنگ دائمی سبز روشن در می آید.

 

سرب و محصولات ساختمانی ان:
 

سرب نرم ترین و سنگین ترین فلز صنعتی است. سرب به رنگ خاکستری روشن است و در برابر هوا اکسید می شود. سرب این قابلیت را دارد که به اشکال گوناگون در اآید و در حالت سرد می توان آن را چکش کاری کرد و امکان برش، تا خوردن و نورد نیز در این فلز وجود دارد. آلیاژ مهم ان مفرغ  (سرب و قلع) است. سرب در طبیعت به صورت سولفید، سولفات، کربنات در نمک های سرب یافت می شود.
گالن منبع اصلی سرب سنگ معدنی است. سرب به روش های مختلفی در ساختمان به کار می رود. به عنوان نمونه در ساختمان، سرب را به صورت ورق سرب برای آب بندی بام ها و کف ها و پی به کار می برند. برای آب بندی اتصالات لوله های چدنی شمش سرب را آب می کنند و آن را با کنف به کار می برند. برای کارهای تزئینی از سرب استفاده می شود. به دلیل قابلیت خم پذیری خوبی که صفحات سربی دارند، برروی سطوح ناهموار به راحتی جفت می شوند. سرب سخت که ترکیبی از آنتیموان با سرب است برای آبروهای شیروانی و قالب استفاده می شود. همچنین در تولید لوله های سربی، ساخت باطری، حروف چاپی، مهمات جنگی و حفاری، ورقه های سرب، و پوشش سیم استفاده می شود. ترکیب آرسنیک دار ان در حشره کش ها و نیترات ان در رنگرزی کاربرد دارد و در سرامیک سازی به عنوان ماده رنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

معرفی روی و مصالح ساختمانی آن:

روی فلزی سفید رنگ بدون جلا است . برای استخراج روی به کربنات روی یا سولفور روی گرما می دهند تا به اکسید روی تبدیل شود. سپس اکسید روی در کوره با کک گرما داده می شود تا کربن کک اکسیژن ان را بگیرد و روی خام به دست آید. روی فلزات دیگر نباید با هم مصرف شود. 
زیرا آب های اسید دار و نمکدار باعث حل شدن روی می شوند. بنابراین در اماکن مرطوب و نمناک ، باید میخ هایی را که به ورق روی و آهن سفید کوبیده می شوند، قیر اندود کرد. از آنجایی که سیمان، گچ و آهک در روی اثر میکنند نباید با روی یا فولاد روی اندود شده تماس داشته باشند. در این شرایط باید ورق ها قر اندود شود یا سطح آنها با کاغذ روغنی پوشیده شود.
از فلز روی در خودروسازی، لحیم کاری، قوطی های خمیر دندان، چسب، لوازم آشپزخانه، دودکش فولاد (گالوانیزه کردن)، تهیه آلیاژ برنج و ... استفاده می شود.
اکسید و سولفورد روی به عنوان ماده رنگی سفید در رنگ سازی و تهیه پلاستیک استفاده می شود. سولفات روی در رنگرزی و ساخت چسب کارایی دارد.

 

معرفی فلز فلع و مصالح ساختمانی آن:

این فلز به رنگ سفید براق است و چکش خوار است. قلع از سنگ معدنی کاستریت تولید می شود. برای تغییر و تحول سنگ معدنی از یک کوره انعکاسی استفاده می شود. این فلز به دلیل مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد. در روکش صفحات فولادی و آهنی بام از آن استفاده می شود. ورق هایی که با فلع خالص روکش می شوند، ورق قلعی روشن نامیده می شوند. 
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0