031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

مچینگ فولاد؛ شمشیر دو لبه - فولاد در بورس کالا کمبود عرضه دارد
ﺳﻪ شنبه 14 مرداد 1399 بازدید : 448

 

زمانیکه کالایی در تالار بورس عرضه می شود و عرضه این کالا کافی و مناسب است، مازاد عرضه ایجاد می شود. در اینجا عرضه کننده می تواند با توجه به قوانین سازمان بورس ، این مازاد عرضه را خارج از بورس، به قیمت کشف در بازار سرمایه به فروش برساند.
امیرحسین کاوه، عضو اتاق بازرگانی و فعال صنعتی پیرامون موضوع مچینگ در صنعت فولاد کشور اظهار داشت: مچینگ شمشیری دولبه است. اگر براساس ضوابط و قوانین مطرح شده انجام گیرد ابزار مناسب معاملاتی است، ولی اگر قوانین معاملات رعایت نشود، شائبه رانت و توزیع سهمیه های نا به جا طرح می شود.

کاوه افزود: روش درست این است که، زمانیکه کالایی در تالار بورس عرضه می شود و عرضه این کالا کافی و مناسب است، مازاد عرضه ایجاد می شود. در اینجا عرضه کننده می تواند با توجه به قوانین سازمان بورس، این مازاد عرضه را خارج از بورس، به قیمت کشف در بازار سرمایه به فروش برساند.

وی ادامه داد: این اتفاق سبب می شود که تقاضای اضافی هم وارد بورس نشود زیرا یک عده مطمئن هستند وقتیکه در بورس قیمت کشف شد، می توانند روز بعد به آن قیمت بخرند و چه بسا موجب کاهش تقاضا هنگام کشف قیمت می شود و به کشف بهتر قیمت کمک می کند.

کاوه تاکید کرد: اما مشکلی که اکنون وجود دارد این است که در بورس مازاد عرضه وجود ندارد و همواره شاهد کاهش عرضه هستیم، اما این کالا مچینگ می شود. اینجا سوال ایجاد می شود که اگر شما کالا برای عرضه در بورس نداشتید، چگونه آنرا مچینگ کردید؟ اگر کالا را داشتید چرا در بورس عرضه نکردید که قیمت عادلانه کشف شود؟

وی در پایان بیان کرد: اگر مچینگ درست اجرا گردد، به صنایع کوچک می تواند کمک کند، زیرا ممکن است آنها نخواهند وارد رقابت بورسی شوند یا همان روزی که رقابت انجام می شود، پولشان آماده نیست، پس به اینها نمی توان گفت هیچ وقت کالا نخر، باید به فکر این ها باشند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0