031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

نرخ ارز میل به صعود دارد ، بازی دلالان با سیاست برای فروش دلار بیشتر
ﺳﻪ شنبه 28 بهمن 1399 بازدید : 31

 

 

به نقل از روزنامه آفتاب اقتصادی : نرخ ارز میل به صعود دارد ، باز دلالان با سیاست برای فروش دلار بیشتر 

 

افزایش قیمت دلار طی روز های اخیر موجب دیدگاه های مختلفی در زمینه دلار شده و مردم را مردد در تصمیم گیری برای خرید یا فروش ارز کرده است . 

روز گذشته بازارساز در واکنش به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ، بهای این ارز را بر تابلوی صرافی های بانکی بالا برد . از این رو صرافی های بانکی ۲۸۰ تومان به نرخ فروش دلار خود اضافه کردند و این ارز به قیمت ۲۴ هزار و ۹۸۰ تومان رسید . این قیمت هزار تومان پایین تر از بازار آزاد بود . هزار تومان فاصله بین بازار آزاد و صرافی های بانکی این انگیزه را برای افراد ایجاد می کرد که در صف های خرید ارز قرار بگیرند.
 

اظهار نظرهای سیاسی دلار را گران می کند


احمد دهقان کارشناس اقتصادی و بازار مالی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره افزایش نرخ دلار اظهار کرد : افزایش قیمت دلار طی روز های اخیر ناشی از اظهار نظر های سیاسی بوده و هست. برخی از اظهار نظر های سیاسی تاثیر بسیاری در ایجاد جو روانی دارند.
 

سمیعی کارشناس اقتصادی در این خصوص اظهار کرد : قیمت واقعی ارز با احتساب تفاضل نرخ تورم در کشور ما با کشور های حوزه دلار به دست می آید. زمان هایی که درآمد های نفتی دست مسئولان اقتصادی را باز می گذارد، به طور معمول طبق مصلحت مسئولان اقتصادی سعی در پایین نگاه داشتن نرخ ارز به صورت مصنوعی دارند و این باعث می شود که فنر قیمت جمع شود و بعد با اندک تغییری در فضای سیاسی، فنر فرار کند و قیمت های پایین نگاه داشته شده به شدت و به طور ناگهانی بالا بپرد و باعث ایجاد رانت های فساد آفرین و تلاطمات مخرب شود.
 

وی ادامه داد : زمانی که قیمت ارز غیر واقعی و مصنوعی باشد ، بد عهدی یک رئیس جمهور باعث ایجاد اضطراب و نگرانی یا تغییر او و روی کار آمدن یک رئیس جمهور دیگر در کشوری در آن سوی اقیانوس ها باعث خوشحالی خوشبینانه و گاهی ساده لوحانه می شود، ولی اگر قیمت های واحد و واقعی باشند از خبر های سیاسی تاثیر کمتری می پذیرد. نرخ تورم بالای ۳۰ درصد که در حال حاضر در اقتصاد کشور حاکم است. همچنین باید گفت که قیمت های فعلی نه تنها غیر طبیعی نیست، بلکه اگر تورم فعلی و روند افزایشی نقدینگی ادامه یابد، باید منتظر نرخ های بالاتر نیز باشیم.

 

 

    negar shahi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0