031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

نگاهی به چشم‌انداز ۲۰۲۰ بازار سنگ‌آهن جهان
شنبه 30 آذر 1398 بازدید : 527

به نقل از مرکز تحلیل مالی و اقتصادی آمریکا؛ حادثه شکستن سد ضایعات در یک معدن سنگ‌آهن در منطقه بنتو رودریگز در شهر ماریانا در جنوب شرق برزیل و خسارات سنگین ناشی از این حادثه، از جمله عواملی بود که عرضه سنگ‌آهن این کشور را کاهش داد و بخش زیادی از توان تولیدی سنگ‌آهن برزیل برای مدتی نامعلوم از بازارهای جهانی خارج شود.
قیمت هر تن سنگ‌آهن در نتیجه این حادثه؛ در بازارهای جهانی به مرز ۱۲۴ دلار به ازای هر تن رسید و البته قیمت سنگ‌آهن در همین سطح باقی نماند چرا که فعالیت‌های سفته‌بازان در این بازار باعث شد که به‌ تدریج قیمت از مرز ۱۲۴ دلار هم عبور کند. ولی افزایش تولید سنگ‌آهن توسط چین، قسمتی از کمبود ایجادشده در بازار جهانی را جبران کرد و قیمت این ماده اولیه صنعتی به کمتر از ۸۰ دلار به ازای هر تن رسید و به ‌این‌ ترتیب، زمینه برای افت قیمت این ماده اولیه بسیار با اهمیت فراهم گردید.
شرکت‌های فولادسازی هم در این سال، با چالش‌های زیادی روبرو بودند، زیرا حاشیه سود این شرکت‌ها را افزایش قیمت سنگ‌آهن کاهش داد و تعدادی از شرکت‌های فولادسازی کوچک‌تر، دیگر توان ادامه فعالیت را نداشتند و به‌ این‌ ترتیب صنعت فولادسازی، به‌عنوان یکی از صنایع بسیار مهم جهان، در سال ۲۰۱۹ میلادی با چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم کرد.
مرکز تحلیل مالی و اقتصادی امریکا در باره ی قیمت سنگ‌آهن طی سال ۲۰۲۰ نوشت: به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ میلادی هم، برای شرکت‌های فعال در تولید سنگ‌آهن و فولاد سال سختی باشد و عرضه این دو محصول در بورس‌های کالایی کمتر شود. متوسط قیمت هر تن سنگ‌آهن در مدار در سال آینده بیش از ۸۱ دلار قرار خواهد گرفت، اما بی‌ثباتی‌های ناشی از احتمال رکود اقتصادی دنیا و ناتوانی برزیل در افزایش عرضه سنگ‌آهن همچنان بحران‌زا خواهند بود.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0