031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

نگرانی از تعطیلی فولادسازان القایی با کمبود عرضه آهن اسفنجی
دوشنبه 18 آذر 1398 بازدید : 534

سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار داشت: با اشاره به اینکه هم اکنون تولید شمش القایی حدود 5 میلیون تن است، با افزایش ظرفیت، تولید شمش القایی به 8 میلیون تن در سال‌های آتی خواهد رسید که در صورت اجرایی شدن این هدف 30 درصد از کل تولید فولاد ایران به این روش خواهد بود.
وی  با اعلام اینکه در حال حاضر مشکلات تأمین آهن اسفنجی و قراضه شرایط را برای واحدهای تولیدی شمش القایی سخت کرده است، اظهار کرد: براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس رشد تولید آهن اسفنجی 9 درصد بوده  است که این میزان با توجه به روند تولید فولاد که برای امسال در سطح ۲۸ میلیون تن هدفگذاری شده نیازمند رشد  ۱۴ درصدی آهن اسفنجی است.
وی افزود: این موضوع نشان دهنده این است که ما ۵ درصد خلأ در تأمین آهن اسفنجی واحدهای فولادی داریم یا به عبارت دیگر امروز عرضه آهن اسفنجی به قدر نیاز واحدهای تولید فولاد نیست.
عضو هیئت مدیره انجمن فولاد با اعلام اینکه اعمال عوارض اندک ۲۵ درصدی صادراتی برای سنگ آهن باعث شده تا فعالان این بخش همچنان محصولات خود را صادر کنند، بیان کرد: قیمت گذاری اهن اسفنجی امروز شفاف نیست درحالی که باید مطابق با ۵۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان باشد. 
وی تصریح کرد: در کنار کاهش عرضه آهن اسفنجی، متأسفانه حمل و نقل این مواد نیز بسیار گران شده به نحوی که معیار تن به کیلو رعایت نمی‌شود.
ایشان در ادامه صحبتهای خود به رکود بخش مسکن و کاهش ضایعات ساختمانی نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث شده تا واحدهای تولیدی در تأمین قراضه نیز با مشکل برخورد کنند به گونه ای  که اگر این شرایط ادامه پیدا کند واحدهای شمش فولادی به مرحله بحرانی رسیده و حتی تعطیل خواهند شد.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0