031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

هدف گذاری تولید زنجیره فولاد هم جهت با جهش تولید
یکشنبه 17 فروردین 1399 بازدید : 445

سال جدید که به عنوان سال جهش تولید نام گذاری شده، واحدهای تولیدی روند فعالیت خود را در براین اساس برنامه ریزی کرده اند و در بخش تولید زنجیره فولاد نیز در کنار اجرای برنامه هدفدار، با جهش تولید نیز همسو می باشد و انتظار می رود در قالب چشم انداز 1404 پیش روند.
 

طبق جداول آماری نقشه راه معدن، روندی صعودی برای تولید زنجیره فولاد پیش بینی شده ولی این امر تا سال 1400 در برنامه گنجانده شده است.
در سال جاری قرار است میزان استخراج سنگ آهن از سطح 101 میلیون تن در سال 98 با افزایش 4 میلیون تنی به 105 میلیون تن برسد و کنسانتره نیز با 3 میلیون رشد رقم 50 میلیون تن را ثبت کند.
همچنین در زمینه گندله سنگ آهن هم قرار است سال ۹۹ به رقم ۴۸ میلیون تن برسد که افزایش سه میلیون تنی را محقق خواهد ساخت.
ایران در زمینه فولاد سازی در حال حاضر جایگاه دهم جهان را به خود اختصاص داده و انتظار می رود در قالب سند چشم انداز ( ۱۴۰۴) و دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی به جایگاه هفتم ارتقا یابد.
علاوه براین در زمینه تولید آهن اسفنجی که اکنون بعد از هند رتبه دوم جهانی را کسب کرده ایم، انتظار می رود از میزان ۳۰ میلیون تن در سال ۹۸ رقم ۳۳ میلیون تن را امسال ثبت کنیم.
براساس نقشه راه معدن قرار است در سال ۱۴۰۰ میزان استخراج سنگ آهن به ۱۰۷ میلیون تن، و کنسانتره نیز به رقم ۵۱ میلیون تن برسد که به مفهوم تداوم رشد تولید است.
براساس جدول مقایسه ای برنامه مزبور، میزان استخراج سنگ آهن درسال ۹۶ (شروع کار دولت دوازدهم) با سال ۱۴۰۰پایان فعالیت آن، افزایش ۲۲ میلیون تنی را ثبت خواهد کرد که این امر در شرایط تحریم ها و موانع مختلف بین المللی، مثال زدنی است.
مقایسه اقلام مختلف تولید زنجیره فولاد نشان می دهد که اغلب آنها در دوره دولت دوازدهم با رشد تولید دورقمی مسیر برنامه ای خود را طی خواهند کردند و بعد از افزایش ۲۲ میلیون تنی سنگ آهن، ۱۸ میلیون تنی کنسانتره، ۱۷ میلیون تنی گندله سنگ اهن و ۱۱.۳ میلیون تنی آهن اسفنجی را خواهیم داشت.
همچنین میزان تولید شمش فولادی که در سال 1396 رقم 22 میلیون تن بود، پیش بینی شده با افزایش 12 میلیون تنی در سال 1400 به 34 میلیون تن برسد.
وزرات صنعت، معدن و تجارت برای سال گذشته پیش بینی کرده بود به صادرات حدود 10 میلیون تن فولاد دست یابد و در عین حال در قالب سند چشم انداز 1404 انتظار می رود صادارت 15 تا 20 میلیون تن محقق شود.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0