031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

هشدار آمریکا به فروشندگان دو ماده مهم تولید فلز به ایران
ﺳﻪ شنبه 26 آذر 1398 بازدید : 532

وزارت خارجه آمریکا با صدور راهنمای تازه‌ای به افراد حقیقی و حقوقی در سراسر جهان هشدار داده در صورتی‌که به فروش یا انتقال دو ماده لازم در فراوری فلز به ایران اقدام کنند، با تحریم این کشور روبه‌رو می شوند.

در راهنمای منتشرشده در ۲۵ آذر ماه گفته شده فروشندگان یا صادرکنندگان کک نفتی و الکترود گرافیتی به ایران، خود را با خطر تحریم روبه‌رو می‌کنند. کک نفتی، در اصل از پالایش نفت حاصل می‌شود و در صنایع آلومینیوم، فولاد، ریخته‌گری و برخی دیگر صنایع کاربرد دارد.

از مواد اولیه اصلی در تولید فولاد، الکترود گرافیتی است و در صنعت متالورژی کاربرد دارد. بنا به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران از اردیبهشت، الکترود گرافیتی نیز در سال گذشته "ششمین کالای وارداتی" به ایران بود. بنا بر گزارش‌های رسانه‌های ایران، چین صادرکننده اصلی الکترود گرافیتی به ایران می باشد. با این حال پیشتر نیز واردات این محصول به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا با مشکلاتی روبه‌رو شده بود.

وزارت خارجه آمریکا نه تنها به فروشندگان این دو ماده بلکه به شرکت‌ها یا افرادی که در انتقال آن به ایران دست دارند؛ خطوط کشتی‌رانی، صاحبان این خطوط و بنادری که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، نیز هشدار داده است.

در آبان ماه دولت آمریکا  "فروش، ارائه یا انتقال فلزات خام یا نیمه‌تمام، گرافیت، زغال‌سنگ و نرم‌افزار، از ایران یا به ایران با اهداف صنعتی در صورتی که مورد استفاده بخش ساخت ‌وساز قرار گیرند" را نیز تحریم کرد. آنچه واکنش تهران را همراه آورد که آن را نشانه ضعف و ناکارآمدی دیپلماسی آمریکا توصیف کرده بود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0