031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

واردات فولاد نصف شد
چهارشنبه 1 مرداد 1399 بازدید : 399

بررسی آمار دوره سه ماهه سال جاری نشان دهنده ی واردات 12 هزار تن مقاطع طویل فولادی است که در مقایسه با دوره قبل 56 درصد کاهش دارد.
با توجه به جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ فصل بهار امسال بطور متوسط 64.6 درصد افت واردات در زمینه ی تیرآهن، میلگرد و نبشی و ناودانی و سایر مقاطع داشته ایم.

سه ماهه نخست سال گذشته چهار هزار تن تیرآهن، ۹ هزار تن میلگرد و ۱۴ هزار تن نبشی، ناودانی و سایر مقاطع انجام شده، اما امسال در دوره این گزارش واردات تیرآهن صفر بود، میلگرد با واردات پنج هزار تن نسبت به پارسال ۴۴ درصد کاهش نشان می‌دهد و نبشی، ناودانی و سایر مقاطع فولادی با واردات هفت هزار تنی نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته ۵۶ درصد کاهش یافت.
 

افزایش ۱۶۳ درصدی واردات مقاطع تخت

فصل بهار امسال واردات مقاطع تخت فولادی برخلاف مقاطع طویل با افزایش ۱۶۳ درصدی نسبت به بهار ۹۸ روبرو شد که این امر ناشی از نابرابری میزان تولید با بازار مصرف است.
 
آمار سه ماهه ابتدایی امسال نشان دهنده ی واردات 179 هزار تن مقاطع تخت فولادی است که نسبت به 68 هزار تن عملکرد سال گذشته افزایش 163 درصدی دارد.
 
بیشترین میزان واردات در دوره سه ماهه امسال مربوط به ورق گرم می شود که با رقم ۸۷ هزار تن نسبت به ۲۱ هزار تن در سه ماهه ابتدایی پارسال افزایش ۳۱۴ درصدی دارد.
 
ضمن اینکه واردات ۴۴ هزار تنی ورق سرد در بهار امسال در مقایسه با ۱۵ هزار تن در دوره مشابه سال گذشته ۱۹۳ درصد افزایش یافته است.
همچنین ورق پوششدار نیز در فصل بهار ۹۹ به میزان ۴۸ هزار تن واردات انجام شد که در مقایسه با ۳۲ هزار تن سه ماهه ۹۸ رشد ۵۰ درصدی دارد.
 

واردات تولیدات فولادی با رشد ۱۰۱ درصدی
کل واردات تولیدات فولادی در سه ماهه نخست امسال به رقم ۱۹۱ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۰۱ درصدی را ثبت کرد.
 میزان واردات تولیدات فولادی در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ برابر با ۹۵ هزار تن اعلام شده بود.
 آمار مورد بررسی نشان دهنده ی آن است که در فصل بهار با وجود رونق ساختمان سازی نسبت به سه ماهه قبل از آن (زمستان) نیازی به واردات مقاطع طویل نبوده، اما بعلت ضعف تولید در بخش مقاطع تخت، ناگریز از واردات بوده ایم و در عین حال صادرات مقاطع تخت فولادی هم در سه ماهه ابتدایی امسال بطور متوسط 70.6 درصد کاهش به ثبت رسید.
 سال 97 بالغ بر دو میلیون و 110 هزار تن صادرات مقاطع طویل فولادی انجام شد و نسبت به سال 96 که 846 هزار تن بود، رشد 149 درصدی را به ثبت رساند.
 ضمن اینکه مجموع صادرات مقاطع تخت فولادی در سال 97 به رقم 877 هزار تن رسید  و نسبت به 777 هزار تن عملکرد سال 96 رشد 13 درصدی را نشان داد.
میزان واردات شمش فولادی (بیلت و بلوم) در سه ماهه ابتدایی امسال رقم یک هزار تن بود که با عملکرد مدت مشابه سال قبل یکسان بوده و تفاوتی ندارد، در عین حال واردات اسلب برای سال گذشته و امسال ثبت نشده است، علاوه براین واردات آهن اسفنجی هم نداشته ایم. 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0