031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

وجود ۸۱ تیپ ماده معدنی در ایران
چهارشنبه 1 مرداد 1399 بازدید : 264

دکتر علیرضا شهیدی؛ رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اولیت اول این سازمان در سال جدید را پویش سنگ آهن دانست و بیان کرد: در سه ماهه اخیر بیش از 20 هزار کیلومتر مربع آزادسازی پهنه ها و محدوده های اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای رونق بخشی به بخش خصوصی انجام پذیرفت.

وی ایران را به عنوان یکی از خاستگاه های منابع غنی معدنی با دارا بودن 81 تیپ ماده معدنی در رتبه کشورهای معدن خیز جهان توصیف کرد و افزود: در حال حاضر صنایع کشور از کمبود منابع خدادادی رنج می برد که بر همین اساس بر پایه سیاست های وزارت صمت و نیاز کشور به سنگ آهن، پویش سنگ آهن اولویت اول سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال جهش تولید می باشد.
شهیدی با بیان اینکه بر پایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور حدود 55 میلیارد تن است گفت: از این رقم حدود 35 میلیارد تن قطعی و مابقی احتمالی است.
به گفته وی، در سال جاری و همگام با فرمایشات رئیس جمهور و دستور سرپرست وزارت صمت در سه ماهه اخیر بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع آزادسازی پهنه ها و محدوده های اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور جهت رونق بخشی به بخش خصوصی انجام پذیرفت.
رییس سازمان زمین شناسی با تاکید براینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سال قبل عملیات شناسایی ذخایر معدنی در وسعت 150 هزار کیلومتر مربع را انجام داد، خاطر نشان کرد: امسال براساس برنامه های این سازمان اکتشاف شامل تولید اطلاعات پایه زمین شناسی، شناسایی و پی جویی در وسعتی بیش از 300 هزار کیلومتر مربع تداوم خواهد داشت که با جهش دوبرابری در مقایسه با پارسال همراه است.
شهیدی افزود: آزادسازی 60 محدوده پهنه اکتشافی از پارسال شروع شد که 30 محدوده آزاد شده و برای آسانی اکتشاف توسط بخش خصوصی این کار امسال نیز دنبال خواهد شد.
به گفته رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور طبق فعالیتهای اکتشافی انجام شده در طول چندین دهه توسط این سازمان و تلفیق لایه های مختلف اطلاعات و مدل سازی این لایه ها پیش بینی می شود ذخیره های بزرگ معدنی سنگ آهن در کشور وجود داشته و تنها راه رسیدن به آن اکتشافات سیستماتیک و عمقی در قالب سیاست گذاری واحد است.
ایشان خاطر نشان کرد: مجموع فعالیتی که برای اکتشاف ذخایر پنهان و عمقی تا پایان سال قبل انجام شده شامل برداشت های ژئوفیزیک هوایی در وسعتی برابر 640 هزار کیلومتر خطی بوده که برای شناسایی کامل محیطهای پر پتانسیل به برداشتهای ژئو فیزیک هوایی بالغ بر 2 میلیون و 700 هزار کیلومتر خطی در کشور نیاز داریم.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0