031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

وزارت صمت به سمت تعدیل قیمت فولاد حرکت میکند
پنج شنبه 25 دی 1399 بازدید : 105

نایب رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: فولادی ها می گویند سنگ آهن که ماده اولیه آنها است سقف ۵۰ درصد داشته باشد اما محصول آنها با کف ۹۰ درصد ارائه شود. این یعنی مواد اولیه دستوری ارزان تر شود و محصول به صورت تضمینی و دستوری گران تر فروخته شود.

 

سجاد غرقی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد اختلاف وزارت صمت و بورس کالا پیرامون قیمت گذاری فولاد گفت: برای بررسی این موضوع باید زنجیره آهن و فولاد را ببینیم که از نهاده های سنگ آهن شروع می شود و به ورق، میلگرد و تیرآهن می رسد. تاکید ما بر اجرای بند ۹ شیوه نامه است. نمی شود سنگ آهن را دستوری و ارزانتر از بازارهای جهانی قیمت گذاری کرد، بعضی از کالاها اصلا وارد بورس کالا نشوند و بعضی کالاها هم بالاتر از قیمت جهانی به فروش بروند. ما معتقدیم طبق بند ۹ شیوه نامه، از ابتدای زنجیره تا انتها به صورت یکسان اعمال قیمت شوند.
وی افزود: یعنی کف قیمتی ۷۰ درصد برای سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش، میلگرد و نورد اعمال شود. اگر غیر از این باشد، به نفع یک بخش و ضرر بخش دیگر می شود که طبیعتا مفسده ایجاد می کند.
نایب رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در بورس کالا کف قیمت گذاشته شده و سقف آن برداشته می شود بنابراین قیمت گذاری دستوری نیست. از قیمت بازار هم پایین تر نخواهد آمد بنابراین نباید در این مورد نگران بود. ما موافقیم که سنگ آهن، کنسانتره و گندله با هفتاد درصد وارد بورس شوند اما سقف رقابت نداشته باشند.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0