031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

وزیر بهداشت : از بهترین منابع دنیا واکسن کرونا میخریم
چهارشنبه 3 دی 1399 بازدید : 139

سعید نمکی روز چهارشنبه درباره آخرین اقدامات انجام شده برای تامین واکسن کرونا در ایران افزود: هیچ جای دنیا بدون بررسی لازم واکسن کرونا را تزریق نمی کنند و هر جایی که در این زمینه شتابزده عمل کند، کار عالمانه ای نیست.

وی گفت: از مردم می خواهم گزارش و هر موضوعی را درباره واکسن کرونا از وزیر بهداشت بشوند هم به خاطر تخصص و هم به خاطر اطلاعی که از مسائل دارم.

وی گفت: مردم بدانند که در مورد واکسن کرونا از بهترین منابع تولید واکسن خرید خواهیم داشت، گروههای آسیب پذیر هم شناسایی شده اند و به زودی با ورود واکسن کار واکسیناسیون را شروع می کنیم. گروههای در اولویت مشخص هستند.

نمکی ادامه داد: ساخت واکسن تولید داخل هم به خوبی پیش می رود و این هفته تست بالینی آن آغاز می شود و حتما گزارش روند تست بالینی انسانی آن را به مردم اعلام می کنیم.

وزیر بهداشت درباره ویروس جهش یافته در انگلیس گفت: متاسفانه دولت انگلیس، جهش ویروس کرونا را در این کشور با تاخیر اعلام کرد. جهش ویروس کرونا در قسمت های مهم این ویروس و قسمت پروتئین بیرونی آن بوده که توانایی ویروس را با چسبندگی بیشتر در سرایت و بیماری زایی و نفوذ ویروس بر نسوج بدن بیشتر کرده است.

وی ادامه داد: به محض اینکه از این موضوع در انگلیس مطلع شدیم، مرزهای هوایی برای پروازهای مستقیم به روی انگلیس بسته شد و از طرف ایران نیز پروازی به انگلیس انجام نمی شود. همچنین بلافاصله افرادی که در ۱۵ روز گذشته از انگلیس به ایران آمده بودند چه ایرانی و چه غیر ایرانی همگی رصد شدند و خوشبختانه تاکنون هیچ ردپایی از این ویروس جهش یافته کرونا در ایران مشاهده نشده است.

نمکی گفت: البته در ماههای گذشته جهش ویروس کرونا را در ایران هم داشته ایم و تاکنون ۶۶ نوع ویروس کرونا در کشور مشاهده شده است اما هیچ کدام از تغییرات بر روی این قسمت پروتئین ویروس کرونا که موجب چسبندگی بیشتر آن شده نبوده است. با این حال هر مسافری که از خارج به ایران بیاید علاوه بر مشاهده نتایج تست کرونای قبلی آنان، دوباره در فرودگاه از آنان تست گرفته می شود.

وزیر بهداشت که از پایگاه رصد شبانه روزی طرح شهید سلیمانی صحبت می کرد، افزود: با اجرای این طرح شاهد روند نزولی کرونا در کشور بودیم و با همکاری دستگاههای مختلف و مردم نمودار موارد ابتلا و بستری و مرگ کرونا در کشور سر تعظیم فرود آورد و این درست در زمانی است که در هفته گذشته جهان روزهای پر التهابی را در برابر این بیماری سپری کرد اما ضمن ابراز تاسف از افرایش موارد ابتلا و مرگ کرونا در جهان، خوشبختانه در ایران روزهای کم التهابی را سپری می کنیم و روزهای موفق تر و آرامتری داریم.

وی ادامه داد: نقشه های رصد وضعیت کرونا در کشور نشان می دهد که دیگر هیچ استانی در وضعیت قرمز نیست اما در برخی شهرها مثل بافت، کردکوی، آمل و گلوگاه هنوز نقاط قرمز رنگی دیده می شود و البته این وضعیت به معنای این نیست که اگر اصول بهداشتی را رعایت نکنیم دوباره به سمت قرمز شدن مناطق نارنجی و زرد بر نمی گردیم.

نمکی گفت: هم اکنون به کمترین میزان مرگ کرونا در ۲.۵ ماه گذشته رسیده ایم. از مردمی که در مراسم یلدا به توصیه های وزارت بهداشت توجه کردند تشکر می کنیم و باز هم از اندک کسانی که به این توصیه ها عمل نکردند گله می کنیم. امیدواریم با ادامه رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان روند کاهش مناطق قرمز و کاهش موارد ابتلا و مرگ کرونا را در کشور شاهد باشیم

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0