031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ویژگی های خاک نسوز (گل آتشخوار)
شنبه 18 آبان 1398 بازدید : 1756

 

خاک نسوز یا گل آتشخوار، یک نوع رس است که در دمایی نزدیک به 1500 درجه سانتی گراد خواص فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می کند و بدون ترک برداشتن، در برابر آتش مقاومت می کند. خاک های نسوز مورد استفاده در صنعت، باید در برابر دمای بالا و شوک های ناشی از گرم و سرد شدن مقاوم باشند. بیشتر خاک نسوز ها حالت پلاستیکی دارند. محصولات تولید شد از خاک نسوز (آجر نسوز) مان دارند و در بخش های مختلف صنعتی کاربرد دارند.
خاک نسوز از آهک، مواد قلیایی، اکسید تیتانیوم، آهن، پیریت، کائولن و مواد گیاهی خام تشکیل شده است. این مسئله باعث می شود تا رنگ این ماده از سفید، خاکستری، قهوه ای و مشکی متغیر باشد.

 


ویژگی های خاک نسوز که باعث تمایز آن از سایر مواد معدنی(مینرال ها) می شود:

 


پلاستیسیته: این ماده برخلاف خاک چینی، پلاستیک است.


شرینکیج: این ماده هنگام خشک کردن و پخت پایین است.


دیر گدازی: این ماده دیرگداز است و دمای ذوب آن حدود 1750 درجه است.


زجاجی شدن: این ماده زجاجی نمی شود، حتی در صورتی که در دمای بالا، حرارت ببیند.


ترکیب شیمیایی: اجزای اصلی این ماده شامل:سیلیس، اکسید منیزیم و آلومینا است.


مواد فلاکسی از جمله اکسید های سدیم، پتاسیم و کلسیم در این ماده کم است.

 


آجر نسوز:

 


ترکیبی از خواص دیرگدازی بالا و خاصیت زجاجی شدن پایین، باعث شده است تا این ماده برای تولید آجر های دیرگداز مناسب باشد. آجرهای دیرگداز در کوره های بلند، کوره های شیشه، کوره های سیمان سازی و آسترکاری بویلرها و...کاربردارند.

 


عملکرد آسترهای دیرگداز در دیواره ی کوره:


مقاومت در برابر دما و نوسانات دمایی


جلوگیری از نفوذ مذاب


پیشگیری از بروز سایش، ایروژن و تخریب به وسیله ی مواد مذاب موجود در کوره


این ماده از لحاظ شیمیایی نباید با مواد مذاب موجود در کوره واکنش دهد. عمر مفید آسترکاری های دیرگداز بر روی بهره وری مربوط به یک کوره و اقتصاد مربوط به کارخانه، موثر است. به این دلیل که هر بار این آسترکاری ها از کار بیفتد، جایگزینی باید انجام شود و این موضوع علاوه بر هزینه های مربوط به جایگزینی، ضرر و زیان ناشی از خاموش شدن سیستم را نیز به دنبال دارد.


بزرگ ترین معدن روباز خاک نسوز کشور و خاورمیانه در استان ارس قرار دارد. معدن خاک نسوز استقلال آباده بزرگ ترین معدن خاک نسوز ایران وخاور میانه است. این شرکت در حال حاضر با بیش از 90 کارخانه با تولیدات صنعتی مانند تولید کاشی، تولید چینی(بهداشتی،آزمایشگاهی) سرامیک، عایق های الکتریکی، لعاب سازی، مقره سازی، آجر و فرآورده های نسوز قرارداد تجاری دارد.

 


مصارف و کاربرد های خاک نسوز:

 


خاک نسوز در صنایع لعاب سازی، چینی ظروف، چینی بهداشتی، چینی آزمایشگاهی، کاشی دیوار، کاشی کف، الکترود سرامیک ها، آجرهای شاموتی، عایق الکتریکی، کاشی پرسلان و گلوله های سرامیکی استفاده می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0