30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

کاربرد انواع سیمان در ساختمان سازی
شنبه 24 خرداد 1399 بازدید : 315

 

سیمان خاصیت چسبندگی مطلوبی برای استفاده در صنعت ساخت و ساز دارد به همین دلیل از جمله مصالح پرکاربرد شناخته می شود. سیمان در دسته ی محصولات چسباننده به کار می رود. به طور کلی می توان گفت گل اولین ماده به عنوان ماده ی چسباننده به کار برده می شود و هنوز هم بقایای آن را می توانیم در مناطق کویری مشاهده کنیم. در طول سالیان مختلف ماده ی گل با ملات گچی و سیمانی ترکیب شده تا اینکه سیمان کاربرد ویژه ی خود را نمایان کرد و به جای گل با آب از بین می رفت، سیمان به کار برده شد.
سیمان انواع مختلفی دارد از جمله رایج ترین نوع سیمان ها، سیمان پرتلند می باشد. از این سیمان در ساختن پیاده روها، روسازی جاده ها، بتن مسلح، راه آهن، مخازن و لوله های آب ملات برای بنایی استفاده می شود. از آن جایی که سیمان ها انواع مختلفی دارند، گیرایی بعضی از سیمان ها از سیمان های دیگر کمتر می باشد. و در نهایت سیمانی که دیرتر از سیمان دیگر می گیرد حرارت کمتری تولید کرده و از آن می توان در ساختمان های حجیم استفاده نمود تا هنگام گرفتن بتن حرارت کمتری تولید شود. این نوع سیمان ها از حرارت هیدراتاسیون متوسط می باشد و مقاومت در برابر حمله سولفات ها در حد متوسط را دارا می باشد. مقاومت فشاری و اولیه ی نهایی این سیمان کمتر از سیمان پرتلند می باشد.


مزایای سیمان پوزولانی در تهیه ی بتن:


سیمان های پرتلند پوزولانی مصرف عمومی دارند و به مانند سیمان های معمولی در ساخت ملات یا بتن به کار برده می شود. غلظت یون سولفات در محیط آبی بیشتر از ppm2500 می باشد که در محیط خاکی بیش از یک درصد می باشد. واکنش پوزولانی منجر به کاهش آهک آزاد داخل بتن شده که این کاهش از نفوذپذیری آن کم می کند و از بروز شوره در بتن، ایجاد سفیدک و کربناته شدن بتن جلوگیری می کند. کاهش نفوذپذیری سبب دوام بتن دربرابر املاح و مواد خورنده ی بتن و آرماتور می شود. سهم کم ماده ی کلینر نسبت به سیمان پرتلند مشابه باعث می شود تا گیرایش اولیه طولانی تر شود و همچنین سیمان سخت شود، به همین دلیل بهتر است قالب بتن را با گذشت زمان بیشتری برداشت تا آب ملات جذب شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0