031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

کاهش احتمالی صادرات فولاد ایران
ﺳﻪ شنبه 9 اردیبهشت 1399 بازدید : 477

انجمن تولید کنندگان فولاد ایران طی نامه ای خطاب به وزیر صنعت، نسبت به کاهش صادرات فولاد در صورت ادامه روند فعلی و محدودیت های مقرارتی و اجرایی ستاد تنظیم بازار و این وزارتخانه هشدار داد.
بهرام سبحانی- رییس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در این نامه با اشاره به میزان صادرات آهن و فولاد کشور در سال گذشته که افزون بر 11 میلیون تن بود و به ارزش حدود 3.5 میلیارد دلار رسیده بود، تصریح کرد؛ در صورتیکه محدودیت های مقرارتی و اجرایی ستاد تنظیم بازار و وزارت صنعت معدن و تجارت نبود، فرصت طلایی صادرات فولاد کشور قبل از تشدید تحریم های آمریکا نیز از دست داده نمی شد و شاید اکنون شاهد حدود 5 میلیارد دلار صادرات فولاد کشور بودیم.
این انجمن اعلام کرده که در سال جدید با توجه به اینکه قیمت نفت به کمترین میزان خود در 6 سال اخیر رسیده و صادرات نفت و مشتقات نفتی کشور هم کاهش شدیدی داشته است، چشم امید مردم و مسئولین برای ورود ارز به کشور و تنظیم بازار آن، به صنایع معدنی و در صدر آن، آهن و فولاد است. در حالیکه علاوه بر تحریم ها، بحران کرونا نیز محدودیت های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده است.
با این وجود،  انتظار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران این است که نظام تصمیم گیری داخلی کشور، با درک و توجه به این مولفه ها، تسهیل فرآیندها و حذف مقررات محدودکننده توسعه صادرات را در دستور کار عملیاتی جدی قرار دهد؛ حال آنکه برعکس، صادرات فولاد و گذر از فرآیندهای محدود کننده متعدد آن از جمله دریافت مجوزهای محموله به محوله و همچنین الزام به عرضه های سنگین در بورس کالا، از سخت ترین امور واحدهای تولیدی شده است.
در متن نامه ضمن اعلام خطر نسبت به کاهش صادرات و درآمد ارزی فولاد کشور در صورت ادامه روند فعلی، آمده است که با عنایت به افزایش تولید کارخانه های فولادی از یک سو و رکود پروژه های صنعتی و ساختمانی بر اثر بحران کرونا از سوی دیگر، خواهشمند است تدابیری اتخاذ فرمایید که:
-   تمامی محدودیت های صادراتی آهن و فولاد کشور از جمله موارد فوق الذکر به فوریت مرتفع شود.
-  توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد.

-  همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی شود.

 


 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0