031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

کاهش تولید فولاد در دنیا در اثر کرونا
ﺳﻪ شنبه 4 شهریور 1399 بازدید : 471

اخباری در مورد افزایش قیمت سنگ آهن در دنیا و شروع روند افزایشی قیمت فولاد اخیرا از سمت بازار گروه بین الملل به گوش می رسد . تنها کشوری که توانسته فعلا از بحران کورنا خارج شود چین است که در 6 ماه دوم سال جاری رشد اقتصادی را تجربه کرد. مهمترین مساله که در بازار چین روی فولاد دنیا اثر گذاشته، اجرایی شدن طرح های زیر ساختی در این کشور است این طرح ها نیاز به حجم زیادی از فولاد دارند. نشر خبر شروع اجرای این پروژه های فولادی زمینه را برای افزایش قیمت سنگ آهن و فولاد در بازار فراهم کرد.

می توان گفت ازبین رفتن توازن میان عرضه و تقاضا ریشه در چالشهای این روزهای صنعت فولاد دارد. یعنی اصلاح کامل وضعیت عرضه و تقاضا دردست اصلاح کامل اقتصاد است و پیش بینی می شود این صنعت تا ۵ سال آینده نمی تواند به شرایط قبل از کرونا بازگردد.

کرونا باعث کاهش تولید فولاد شد
اثرات اقتصادی بحران کرونا تا سالها دردنیای اقتصاد باقی خواهند ماند ، همینطور شاهد تاثیر آن در صنعت فولاد نیزهستیم به این معنی که نباید انتظار افزایش معنا دار میزان تقاضا در سال ۲۰۲۰ را داشته باشیم. طبق گزارشات در ماه جولای سال ۲۰۲۰ حدود ۱۵۲.۷ میلیون تن فولاد در دنیا تولید شد که ۲.۵ درصد کمتر از تولید فولاد در سال گذشته بود. از آنجا که بحران کرونا همچنان در دنیا وجود دارد، نمی شود انتظارداشت تقاضای فولاد تا انتهای سال جاری رشد معناداری داشته باشد. این پیش بینی برای کل اقتصاد دنیا هم وجود دارد و به دلیل چالشهای اقتصادی زیادی که در این سال برای صنعت فولاد و اقتصاد دنیا به وجود آمده ، شرکتهای فولادسازی نیاز به برنامه ریزی دقیق و سیاستگذاریهای جدیدی دارند تا بتوانند با کمترین لطمه از این دوره بحرانی عبور کنند.

چین و ترکیه و ایران برنده این میدان بودند
بر اساس گزارشات ، در ماه جولای سال ۲۰۲۰ کشور چین بزرگترین تولید کننده فولاد در دنیا بود و ۹۳.۴ میلیون تن فولاد  تولید کرد. این کشور هر ساله میلیاردها دلار برای توسعه زیر ساختهای صنعت فولاد سرمایه گذاری می کند و بالغ  بر ۵۰ درصد تولید فولاد دنیا را بر عهده دارد . فاکتور مهمی که در رشد تولید فولاد این کشور قابل ذکر است مالکیت ذخایر زغال سنگ  می باشد.

تولید فولاد در چین دراین ماه درمقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹.۱ درصد رشد کرد. در کشور ترکیه نیز در این ماه شاهد رشد ۷.۴ درصدی بودیم . این کشور توانست ۳.۱ میلیون تن فولاد  تولید کند  که بخش زیادی از نیاز داخلی را تامین می کند. ایران هم در دسته معدود کشورهایی بود که در این ماه رشد تولید فولاد را تجربه کرد. حجم تولید فولاد ایران در ماه جولای امسال ۱۴.۴ درصد نسبت به سال قبل رشد کرد و بیش از ۲.۳ میلیون تن رسید. ایران در هفت ماه اول امسال ۱۶.۲۲۵ میلیون تن فولاد تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۸ درصد رشد داشته است. حجم فولاد تولید شده در ایران در هفت ماه اول سال ۲۰۱۹ برابر با۱۴.۶۶۴ میلیون تن بود.

 آمارها نشان می دهد در هفتمین  ماه سال جاری تولید فولاد در تمامی تولید کنندگان فولاد با کاهش نسبت به سال قبل همراه بود. در ماه جولای تولید فولاد در کشور ژاپن به مرز ۶ میلیون تن رسید که ۲۷.۹ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بود. کره جنوبی هم در این ماه کاهش ۸.۳ درصدی تولید را تجربه کرد.

اتحادیه فولادسازان کشورهند کمبود منابع مالی و حمایتهای دولتی را بحرانی جدی برای این صنعت در روزهای کرونایی اعلام کرده است. شرکتهای بزرگ فولادسازی سرمایه گذاریهای زیادی درجهت ارتقای تکنولوژیکی صنعت انجام داده اند و انتظار دارند با به نتیجه رسیدن این سرمایه گذاریها توان تولید فولاد در هند و کیفیت محصولات فولادی تولیدی در این کشور پیشررفت زیادی پیدا کند.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   1