031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کاهش 30 درصدی قیمت خودرو با اصلاح نرخ مواد اولیه
ﺳﻪ شنبه 21 بهمن 1399 بازدید : 89


به نقل از روزنامه اخبارصنعت : کاهش 30 درصدی قیمت خودرو با اصلاح نرخ مواد اولیه
دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه هیچ نهادی توان کنترل مواد اولیه را ندارد، گفت: اصلاح قیمت مواد اولیه می‌تواند قیمت کارخانه‌ای خودرو را تا 30 درصد کاهش دهد .
مازیار بیگلو اظهار داشت : ریشه مشکل قطعه سازان، قیمت گذاری دستوری خودرو است زیرا این مساله موجب شده صنعت خودروسازی زیان ده باشد، از سویی دیگر خودروساز ناچار است قراردادها را اصلاح و قیمت قطعه ساز را به روز کند ولی این قیمت هر چقدر هم به روز و به حساب قطعه ساز منظور می‌شود اما قابل پرداخت نیست زیرا زیان خودروساز به معنای خروج نقدینگی از دست خودروساز است؛ در واقع زیان در گردش وجوه نقد به معنای کمبود نقدینگی است. لذا هر چقدر هم قطعه سازان قیمت را اصلاح می‌کنند پولی وجود ندارد که به قطعه ساز پرداخت شود. شاید خودروساز به ظاهر سود داشته باشد اما به دلیل کمبود نقدینگی پولی ندارد؛ از سویی دیگر نیز خود قطعه سازان به دلیل شرایط بی ثباتی در مواد اولیه و ارز با زیان مواجه شده‌اند.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با بیان اینکه این چالش اخیراً تشدید شده است، افزود: همه اصلاح قیمت‌های ۳ ماه اول، دوم و سوم به حساب قطعه ساز منظور شده است یعنی حجم طلب قطعه ساز بسیار بالا رفته است و حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان شده، اما اگر همه قراردادها اصلاح و به حساب منظور شود به رقمی بالای ۳۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
وی ادامه داد: همین الان اگر قیمت مواد اولیه در فولاد و آهن و محصولات پتروشیمی اصلاح شود و به قیمت تمام شده به اضافه سود متعارف برسد، قیمت خودرو درب کارخانه تا ۳۰ درصد قابل کاهش است

marzieh moeini

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0