031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کاهش 49 درصدی صادرات فولاد ایران در دو ماهه ابتدایی سال جاری
ﺳﻪ شنبه 27 خرداد 1399 بازدید : 464

مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دوماهه ابتدایی سال جاری، 661 هزار تن بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، کاهش بی سابقه 49 درصدی را نشان می دهد. در شرایطی که کشور به درآمدری ارزی حاصل از صادارت غیرنفتی نیاز فوری دارد این میزان کاهش صادرات نگران کننده است. 
در دوماهه ابتدایی امسال، صادرات فولاد میانی کشور، 414 هزار تن بوده که کاهش بی سابقه 54 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته نشان می دهد. از صاردات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در این مدت 343 هزار تن و سهم صادرات اسلب 71 هزار تن بوده است.
مجموع صادرات محصولات فولادی کشور در دو ماهه ابتدایی سال 99، 247 هزار تن بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، کاهش 40 درصدی را نشان می دهد.
از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۲۲۲ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در مجموعِ فروردین و اردیبهشت امسال، ۲۴ درصد کاهش یافته است.
صادرات مقاطع نخت فولادی نیز با کاهش ۷۹ درصدی در دو ماه نخست امسال، به ۲۵ هزار تن رسیده است.
صادرات اهن اسفنجی نیز در دو ماه نخست امسال، با کاهش ۸۷ درصدی به ۲۰ هزار تن رسیده است.
کاهش صادرات فولاد نگران‌کننده است
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردبیهشت طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجاد شده توسط بحران کرونا و همچنین محدودیت های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.
انجمن تولید کنندگان فولاد در نامه خود عنوان کرده بود؛ در حالیکه علاوه بر تحریم ها، بحران کرونا محدودیت های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده، فرآیندهای محدودکننده متعدد داخلی از جمله دریافت مجوزهای محموله به محموله از وزارت صمت و همچنین الزام به عرضه های سنگین فولاد در بورس کالا، سبب شده تا صادرات به سخت ترین امور واحدهای تولیدی فولاد کشور تبدیل گردد. 

 

انجمن فولاد در نامه هشدارآمیز سه درخواست را وزارت صمت مطرح کرده بود. این انجمن درخواست کرده بود که

۱) تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور به فوریت مرتفع گردد؛

۲) توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد؛ و

۳) همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی گردد.
 

اکنون آمارها گویای این است که صادرات فولاد ایران کاهش بسیار شدیدی را تجربه کرده است، ضرورت تسهیل صادرات و بکارگیری سیاستهای صادرات گرا در قبال صنعت فولاد، بیش از پیش حس می شود. کاهش صادرات فولاد و محدودیت های صادراتی، تهدیدی برای صنعت فولاد در سال جدید است. آمار تولید فولاد کشور در دو ماهه اول امسال که پیش از این منتشر شد، نشان می دهد که تولید محصولات فولادی و همچنین تولید بیلت و بلوم کاهش پیدا کرده که این امر بر نگرانی ها می افزاید.
جدول زیر جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران را در دو ماهه ابتدایی سال جاری را نشان می دهد:


آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0