031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کرونا، صادرات فولاد را به خطر انداخت
چهارشنبه 21 اسفند 1398 بازدید : 545


فعالان صنعت فولاد معتقدند پس از اعمال تحریم و اقدام (اف ای تی اف) اکنون ویروس کرونا بزرگترین خطر کاهش صادرات فولاد شده، زیرا در صورتیکه مرزها همچنان بسته بمانند صادرات فولاد ریزش پیدا میکند و این می توانند بزرگترین ضربه مهلک به این بخش ارزآور کشور باشد.  

این روز‌ها تولید و صادرات فولاد تا حدی سخت شده که نیازمند راهکار‌هایی برای عبور از این شرایط است. در‏این‏ باره کارشناسان بازار فولاد اظهار می‌کنند تحریم‌هایی که به کشور تحمیل شده است، در دو بخش در حوزه فولاد تاثیر گذار بوده است؛ بخشی از آن در راستای تدارک و محدودیت‌های تجهیزات و قطعات و کالا‌های مصرفی مورد نیاز خط تولید و بخش دیگر در زمینه محدودیت‌های صادراتی است.

این در حالیست که صنعت فولاد در مورد صادرات نیز به جایگاه خوبی در منطقه و حتی در سطح بین المللی رسیده است. با توجه به تحریم های اخیر، ایران در جایگاه دهم تولید فولاد قرار گرفت و نشان دهنده ی این است که این صنعت در اوج تحریم ها به خوبی توانسته تجهیزات مورد نیاز خود را تامین کند.
 
این در حالی است که قابلیت‌های بسیاری در صنعت فولاد وجود دارد اما استفاده از این فرصت باید با تدابیر صورت بگیرد تا ناگهان به فاجعه ای در صادرات محصول ارزآور کشور منجر نشود .
پیش بینی بازار فولاد زود، اما قطعی !
حالا پس از شرایط جدید «اف‌ای‌تی‌اف »و «تحریم» به نظر می رسد، تاثیر منفی کرونا ویروس در اقتصاد بیمار ایران و صادرات بسیار بالا خواهد بود. بسته شدن مرزهای زمینی و توقف صادرات فولاد ایران به عراق و افغانستان و ترکیه مشکل جدی است، هرچند انتشار خبرهای ضد و نقیض از بازگشایی و یا مسدود شدن مجدد مرزها هنوز ادامه دارد.

این در حالی است که در بازارهای جهانی تقاضا ضعیف و طبق معمول کارخانجات برای حفظ پایه قیمت فعلی با اعلام قیمت‌های بالاتر از سفارشات قبلی در تلاش هستند ولی تقاضای کم محصولات نهایی و بحران کرونا منجر به کاهش قیمت ها می‌شود.

سید بهادر احرامیان، فعال حوزه فولاد در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد ۲۴ گفت: پیش بینی تبعات شیوع کرونا بر بازار فولاد به ویژه فولاد ایران کمی زود است اما برخی موارد قبل از شیوع کرونا ویروس، بازار این صنعت را برای فعالان فولادی در ایران تنگ کرده بود.

این کارشناس صنعت فولاد با بیان اینکه پیش بینی ها برای اقتصاد چین و ایتالیا منفی شده است و این احتمال برای اقتصادهای دیگر جهان نیز دور از انتظار نیست، گفت: اقتصاد ایران نیز به دلیل شکنندگی های زیاد، در معرض خطر جدی قرار دارد که صنعت فولاد نیز از این مخاطره در امان نخواهد ماند.

وی افزود: به طور قطعی تجربه سال های گذشته نشان داده است، برخی قوانین قدرت تخریبی بیشتری نسبت به کرونا ویروس برای صادرات محصولات فولادی کشور دارد. به گفته احرامیان، مدتی است که کشورهای همسایه برای فولاد ایران عوارض تنظیم کرده‌اند علاوه براین در داخل کشور نیز فقط شرکت‌ها امکان صادرات فولاد دارند .

این فعال در صنعت فولاد با بیان اینکه فعالان این عرصه با آزادسازی صادرات فولاد می توانند مازاد تولید خود را را با قیمتی معقول صادر کنند ادامه داد: همین موضوع باعث شده است که اکنون محصولات با قیمتی کمتر از قیمت جهانی در بازار صادراتی به فروش برسد تا فعالان فولادی بتوانند بازارهای خود را حفظ کنند.

وی ادامه داد: بیشتر صادرات ما به کشور عراق مواد مصرفی مانند میلگرد، تیرآهن، ورق فولادی و ... است که اگر صادرات قطع شود صنعت فولاد ضربه بدی خواهد خورد. اگر مرزهای ترانزیت بسته شود دیگر به هیچ کشوری نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم.

چالش‌های صنعت فولاد کدامند؟

احرامیان، مهمترین مشکل فعلی صنعت فولاد را صادرات عنوان کرد و بیان کرد: پس از صادرات باید به تشویق سرمایه گذاری در بخش معدن و تامین مواد اولیه صنایع توجه شود که این امر مهم می تواند بسیاری از کاستی ها را رفع کند.
خیز تولید 30 میلیون تنی فولاد
این کارشناس صنعت فولاد در پاسخ به این سوال که طی 11 ماه اخیر میزان صادرات فولاد کشور به چه میزان خواهد رسید؟ گفت: صادرات فولاد حدود 10 میلیون تن بوده است و تا ماه گذشته صادرات، روند افزایشی داشته است.

وی تصریح کرد: البته برآوردهای صادراتی بر روی 12 میلیون تن صادرات فولاد ارزیابی شده بود اما متاسفانه به دلیل بخشنامه های متعدد و بروکراسی های ضد صادراتی به این میزان نرسیده ایم. در حالی که فولادسازان معتقدند با توجه به ظرفیت بالا در این بخش عدم دستیابی به 12 میلیون تن صادرات فولاد ضعف در اجرای برنامه های دولت است.

بهادر احرامیان درمورد پیش بینی صادرات فولاد در سال آینده گفـت: هدفمان برای سال 1399 تولید 30 میلیون تن فولاد می باشد که با توجه به اینکه مصرف داخل بدلیل ادامه رکود اقتصادی تغییر نخواهد داشت این رقم صادر خواهد شد.
این کارشناس صنعت فولاد با تأکید بر اینکه در حال حاضر میزان تولید سنگ آهن کشور 80 میلیون تن است گفت: کارخانجات فولاد نیازمند 150 میلیون تن سنگ آهن هستند، برای حل این موضوع باید سرمایه گذاری در بخش معدن توسعه پیدا کند تا نیاز واحدهای تولیدی در تأمین مواد اولیه برقرار شود.
ایشان در نهایت با تاکید بر اینکه باید مسیر حرکت برای توسعه تولید و صادرات فولاد برای فولادسازان آسان شود گفت: گذر از برخی سختگیری های صادراتی به جهت رسیدن به اهدف صادارتی ضروری می باشد و باید موانع برداشته شود تا فعالان این عرصه در ادامه مسیر با توجه به برنامه ریزی ها، از تحقق برنامه ها عقب نمانند.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0