031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

کرونا و شایعات داغ در بازار سرمایه
پنج شنبه 15 اسفند 1398 بازدید : 490

ترس از ویروس کرونا معظلی است که در حال حاضر دست به گریبان کشورمان شده، این ویروس اقتصاد بسیاری از کشورها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. 
واژه ی کرونا هم اکنون از ماهیت آن کشنده تر است و اسم آن موجب ایجاد بازار شایعات در بازارهای اقتصادی مختلف کشور می شود. در این گزارش می خواهیم به بررسی تاثیر جو روانی این ویروس بر برخی بازارهای اقتصادی کشور بپردازیم.

 

بررسی تأثیر ویروس واگیردار کرونا بر اقتصاد ایران
کرونا از دو جهت بر روی اقتصاد ایران می تواند تاثیر گذار باشد. در بازار سرمایه اگر شاهد کاهش قیمت نفت و کامودیتی ها باشیم از این طریق می تواند بر اقتصاد ایران تاثیر بگذارد و باعث کاهش صادرات به شرق چین شود. و از این نظر بر حجم فروش شرکت ها از نظر مقطعی تاثیر می گذارد.
در داخل نباید این نکته را فراموش کرد که ممکن است برخی از شرکت‌های بورسی بخواهند به‌صورت مقطعی فعالیت خود را متوقف کنند. به‌طور مثال در کره شرکت ال‌جی تولید خود را متوقف کرده است و این موضوع بر حجم فروش آن‌ها تاثیر گذاشته است و این موضوع در داخل ایران هم ممکن رخ دهد.

 

کرونا تاثیری بر قیمت بازار مسکن ندارد
با توجه به بررسی صورت گرفته از تاثیرات و تهدیدات ویروس کرونا بر بازارهای جهانی و داخلی از جمله بازار ارز و طلا، برخی ها انتظار دارند که در پایان سال با افزایش قیمت مسکن روبرو شویم.
ولی همانطور که اشاره شد کارشناسان بر این باورند که نباید نگرانی در مورد افزایش قیمت در بازار مسکن ناشی از ویروس کرونا باشد و نباید به جوسازی سودجویان و برخی از بنگاه داران توجه شود. اما امکان دارد به علت حضور کم رنگ تر مردم به دلیل شیوع ویروس کرونا تمایل کمتری به مشاهده و خرید خانه داشته باشند که موضوع سبب می شود معاملات مسکن کاهش یابد.

 

تاثیر منفی کرونا بر صنعت گردشگری ایران
ترس از شیوع اجتناب‌ناپذیر این ویروس تا جایی ادامه پیدا کرده که تاکنون بسیاری از موسسات و مراکز آموزشی، مکان‌ها‌ی فرهنگی و سازمان‌ها‌ی دولتی و خصوصی را به تعطیلی کشانده است.
این شرایط تنها به ایران اختصاص ندارد و شیوع گسترده این ویروس که از ویژگی‌ها‌ی منحصربه‌فرد آن نیز است، همه کشورهای جهان را به حالت آماده‌باش درآورده و صنعت گردشگری اکثر کشورهای جهان را با چالش جدی مواجه کرده‌ است.
آنچه صنعت گردشگری در سرتاسر جهان را با نگرانی مواجه ‌‌می‌کند اظهارات مرکز اطلاع رسانی اقتصادی هوشمند است که تأیید می‌کند شیوع کرونا ویروس و نگرانی‌های ناشی از آن، در آینده نزدیک پایان نمی‌یابد و این موضوع باعث خواهد شد، بسیاری از گردشگران سفر خود را برای مدت نامعلو‌‌می‌ به تاخیر بیندازند.

 

تأثیر کرونا بر صادرات ایران
ویروس کرونا روی صادرات به کشورهای همسایه تاثیر می گذراد و در روزهای گذشته شاهد این بودیم که ارتباط صادراتی خود را با ایران کم کرده اند.
خبر خوب این است که روز قبل شمش فولاد با قیمت 4 هزار و 600 تومان در بورس عرضه شد و نشان دهنده ی این است که مسئولان توانستند که کنترل بازار را به دست بگیرند.
در هفته های اخیر عرضه را در بورس کالا افزایش دادند و قیمت دلار هم کمی کاهش یافته است. کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند که بازار روند خود را به صورت متعادل ادامه می دهد.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0