031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کمبود عرضه شمش فولاد عمدی است
یکشنبه 16 شهریور 1399 بازدید : 117

امیرحسین کاوه عضو اتاق بازرگانی و فعال صنعت فولاد،درباره فعالیت‌ها برای کنترل قیمت در بازار فولاد و محصولات فولادی بیان کرد : دو سال است که شاهد تلاش مدیران وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و تعزیرات و حتی مدیران دادستانی برای کنترل قیمت‌ها به نحو مطلوب هستیم، اما بعد از دو سال می‌بینیم این مدیران رضایتی از عملکرد کمیته‌های مشترک تنظیم بازار یا کمیته‌های رصد که کف عرضه را مشخص کرده‌اند، ندارند.

وی افزود: بنظر می‌رسد قبل از گرفتن تصمیمات جدید، باید آسیب شناسی جدی انجام شود که چرا علیرغم ده‌ها مصوبه و ابلاغیه و دستورالعمل برای تنظیم بازار نه تنها رضایت مصرف کننده نهایی جلب نشده، بلکه رضایت مسئولین مربوطه را هم نتوانسته جلب کند.

کاوه تاکید کرد: قطعا همه تلاش کردند که به مسیر بهبود قیمت برویم، اما چند چیز را نباید فراموش بکنیم؛ یکی از دلایل اصلی اینکه زحمات این گروه‌ها بعد ازمدتی تباه می‌شود، این است که قیمت گذاری‌های فولاد در داخل ایران، معادل سازی می‌شود با قیمت دلار آزاد.

این عضو اتاق بازرگانی نحوه قیمت گذاری در صنعت فولاد را عامل بالا رفتن قیمت‌ها دانست و اظهار داشت: اگر ما
۴ ماه پیش بحث داشتیم که قیمت با دلار ۱۴ یا ۱۵ یا ۱۸ هزار تومانی محاسبه شود، الان بحث این است که با دلار ۲۴ یا ۲۶ هزار تومانی محاسبه شود؛ یعنی وقتی که قیمت دلار ده‌ها درصد افزایش پیدا می‌کند، علیرغم اینکه قیمت جهانی هم ثابت باشد، باز هم قیمت فولاد بالا می‌رود؛ پس چیزی تحت عنوان کنترل قیمت و ثبات قیمت وجود ندارد، چرا که قیمت گذاری بر اساس سیستم حراج و مقایسه قیمت جهانی و قیمت آزاد است.

کاوه افزود: منشا گرانی کمبود عرضه یا افزایش تقاضا نیست بلکه روش قیمت گذاری است. وقتی می‌گوییم قیمت جهانی ضربدر دلار آزاد ؛ بنابراین هر روز دلار  بالاتر می‌رود و آنوقت چه چیزی را می‌خواهیم تنظیم کنیم؟

وی ادامه داد: وقتی که این فرمول مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و گرانی‌های لحظه‌ای مورد اعتراض است، اینجاست که باید آسیب شناسی شود؛ چه بسا که کلید تنظیم بازار را در کوچه‌ای تاریک گم کرده ایم و در کوچه‌ی روشنی که ربطی به ما ندارد دنبالش هستیم.

کاوه پیرامون موضوع دستکاری در عرضه برخی محصولات فولادی اظهار داشت: در خصوص عرضه، نسبت محصولات مختلف متفاوت است؛ مثلا در بعضی کالا‌ها که اضافه تولید داریم، کمبودشان در بورس کالا عمدی است؛ چون با مهندسی عرضه، کمبود ایجاد می‌کنند و اینجا باید دستگاه‌های نظارتی آن را مدیریت کنند و فشار نظارتی آورند. مسئولین دقت کنند در بحث شمش فولادی بیش از دو برابر نیاز داخل تولید داریم، اما در بورس عرضه نمی‌شود و این چالشی است که باید با پیگیری و نظارت حل بشود.  

وی ادامه داد: اما بعضی کالا‌ها هستند که کمتر از نیاز بازار تولید می‌شود، مثل ورق‌های فولادی که این را باید با روش‌های کنترلی رصد تقاضای کاذب کنترل و کم کرد و حتی سهمیه‌ها را بررسی کرد تا دستورالعمل‌ها اعمال شود.

کاوه در پایان افزود: راجع به فولاد چندین و چند دستورالعمل ابلاغ شده و بنظر می‌رسد مدیران و اعضای کمیته باید آسیب شناسی کرده و کار‌های گذشته را تکرار نکنند، چون نه تولید کننده نه مصرف کننده و نه نهاد‌های نظارتی راضی نیستند.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0