031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کمبود مواد اولیه برای فولاد سازان
دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 بازدید : 464

کمبود مواد اولیه از جمله مشکلاتی است که چالش های زیادی را برای فولاد سازان به وجود آورده و در این حال نیز دلالان بازار فولاد بازار را دچار التهاب کرده اند. این عوامل به گونه ای است که فعالیت دلالان در سال های اخیر بازار را به گونه ای دچار تشویش کرده که با کمبود کنسانتره و گندله مواجه هستیم و همچنین ظرفیت تولید کشور روندی کاهشی دارد، در صورتی که این ظرفیت باید بیشتر از ظرفیت کنونی باشد.
شناخته شدن اصفهان به عنوان یک استان صنعتی و صادرات ۱.۳ میلیون دلاری چدن، آهن، فولاد و مصنوعات آن که نیمی از صادرات کل استان در سال ۹۸ را شامل می شود، به تنهایی نشان از اهمیت صنعت فولاد در استان اصفهان دارد.میزبانی از غول های فولادی کشور که حتی در تولید ناخالص ملی هم سهم قابل توجهی دارد و یک درصد از GDP کشور را به تنهایی شرکت فولاد مبارکه رقم می زند، در کنار صدها هزار نفری که در این شرکت ها به صورت مستقیم و در زنجیره تولید به صورت غیرمستقیم فعالیت دارند، ضرورت حمایت از این صنعت را نمایان می سازد.
با این حال، یکی از نخستین نیازمندی های این شرکت ها یعنی مواد اولیه، مدت هاست که چالشی برای مدیران شرکت های فولادی شده، به طوری که در سال های اخیر با کسری ایجاد شده در بازار کنسانتره و گندله فرصت کافی برای جولان دلالان ایجاد شد تا از نیاز بازار بهره لازم را ببرند.
ورود دلالان به این بازار شرکت های بزرگ فولادی را برای تأمین منابع اولیه با مشکلاتی روبرو کرده، این در حالی است که به دلیل محدودیت در تولید، کنسانتره و گندله به صورت سهمیه بندی به فولادسازان فروخته می شود، با این حساب باید دید منبع تأمین مواد اولیه برای دلالان از کجا انجام می شود؟
در کنار دلال بازی ها، صادرات این مواد خام معدنی نیز بارها مورد اعتراض فولادسازان بوده، صادراتی که به دلیل چشم داشت معادن به ارزآوری می تواند منجر به برهم خورد تعادل در زنجیره فولاد شود که این خود سبب کمبود، گرانی، بیکاری و مشکلات جدی برای اقتصاد کشور می شود.
نکته مهمی که وجود دارد این است که سهمیه بندی وزارت صمت بر مبنای خود اظهاری واحدهای تولیدی کنسانتره و گندله انجام می شود و زمانی که این واحدها در اظهار اولیه نسبت به تولید واقعی تناژ کمتری را اعلام کنند، فرصت برای ورود دلالان به بازار فراهم خواهد شد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0