30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

کوره ی کوپلا
پنج شنبه 21 شهریور 1398 بازدید : 576

 

از کوره ی کوپلابرای ذوب فلز چدن استفاده می شود. بعد از کوره ی زمینی مرغوب ترین چدن نسبت به کوره های دیگر از این کوره تهیه می شود. کوره ی کوپلا مکانیسم عملکرد آن ساده است و از آن برای ذوب قراضه های چدنی استفاده می شود. کوره ی کوپلا یک کوره ی استوانه ای شکل است که دیواره های آن از مواد نسوز پوشیده شده است.

 

انواع کوره ی کوپلا:

 

1-    کوره کوپلا با هوای سرد (سرد دم): این نوع کوره از طریق سوختن کک یا جریان هوا گرم می شود. قبل از انجام هر کاری، دستگاه باید از قبل برای مدت کوتاهی روشن شود. زمانی که عمل بارگیری کوره انجام می شود و مواد گداز آور را بر روی آهن و کک اضافه می کنند جریان هوا برقرار می شود. آهن مذاب در بوته کوره جمع می شود یا مستقیما به حوضچه ی کوره می ریزد.
 

2-    کوره ی کوپل با هوای گرم (گرم دم): ساختمان کوره های کوپلا گرم دم شبیه نوع سرد دم است با این تفاوت که نوع گرم دم همیشه استوانه ای نیست. این نوع از کوره ها به کمک گرم کننده هایی که به طریق بازگشتی هوا را گرم می کنند، کار می کنند. برای گرم کردن هوا از گازهای گلوگاه استفاده می شود.
به این صورت که گلوگاه را به وسیله ی دستگاه مکنده به رکوپراتوری می رسانند تا در آنجا عمل انتقال گرما از گازها به هوای سرد صورت گیرد.

 

اجزای کوره ی کوپلا:

 

-    ساختمان اصلی: این بخش شامل کوره ی بدنه ی فلزی، محل شارژ، مواد نسوز، ورودی هوا و خروجی مذاب است.
-    بخش های جانبی: این بخش از کوره نیز شامل محل توزین شارژ، پیش گرم کن هوا، محل تصفیه گازهای خروجی و ریل شارژ است.

بدنه کوره استوانه ای فولادی است که بخش داخلی آن از یک جداره ی نسوز پوشیده شده است. سرعت ذوب در این کوره ها بین 1 تا 30 تن در ساعت متغیر است. در کوره ی کوپلا سوخت مستقیما با شارژ در تماس است، بنابراین می تواند آنالیز مذاب را تغییر دهد.
سوخت این کوره ها "کک" است. در ایران با توجه به منابع غنی گازی، کوره های کوپلا گازی هستند. در بالای بوته ی کوره محفظه ای از هوای فشرده وجود دارد که تویرها به آن ختم می گردند. کوره های مختلف دارای تویرهای (زنبورک) مختلف از یک تا شش عدد هستند. هر چقدر ظرفیت کوره بیشتر باشد مقدار دمیده شده و تعداد تویرها بیشتر است.
کوره به چشمی مجهز است که رنگ شعله وجود حرارت کوره بوسیله ی آن مشخص می شود. در قسمت انتهایی ورودی دیواره ی کوره سوراخی به منظور خروج بار در نظر گرفته شده است که مواد مذاب آماده ی ریخته گری از آن خارج می شود. بالاتر از دریچه ی خروج بار، دریچه ای برای خروج سرباره تعبیه شده است. شیوه کار این کوره بلند شباهت دارد با این تفاوت که کوره بلند برای احیای سنگ معدن آن استفاده می شود. 

 

شیوه ی کار کوره ی کوپلا:

 

مواد معدنی آهن عمدتا از جنس لیمستون است و برای ذوب استفاده می شود. با دمش هوا از پایین کوره کک می سوزد و فلز با حرارت مستقیم آن ذوب می شود. با باز کردن شیرهای پایین کوره مذاب و سرباره خارج می شوند. با مصرف کک و ذوب شارژ کوره، گازهای داغ حاصله به لایه های فوقانی شارژ منتقل می شوند و پیش گرم می شود. شارژ کوره معمولا پلی سه، شمش، ضایعات فلزی و یا ترکیبی از آنهاست. فلز مذاب کربن خود را سوختن کک جذب می کند. در نتیجه، محصول کوره به چند نوع چدن ریخته گری محدود می شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0