30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

کک متالوژی
دوشنبه 4 فروردین 1399 بازدید : 373

 

از حرارت دادن زغال سنگ بدون حضور هوا تا دمای 1000 درجه ی سنتی گراد و در زمانی مشخص به دست می آید. کک ماده ای با کربن بسیار بالا و ناخالصی اندک است و به عنوان سوخت به کار می رود. کک ماده ی جامد کربناتی است که از زغال های بیتومین کم خاکستر و کم گوگرد حاصل می شود. کک نیز به صورت طبیعی وجود دارد اما بیشترین کک مورد استفاده از زغال سنگ درست شده. رنگی خاکستری دارد و سخت متخلخل است.


تبدیل زغال سنگ به کک:


1-    افزایش درصد کربن و در نتیجه افزایش ارزش حرارتی
2-    بالا بردن مقاومت در برابر عوامل مکانیکی از قبیل ضربه و فشار، سقوط و سایش
3-    کاهش ناخالصی های فرار که در اثر بخار شدن گازها و مواد فرار زغال سنگ حاصل می شود.
4-    در آخر افزایش سطح مفید برای سوختن بیشتر که با متخلخل شدن شدن کک تامین می شود.


مواد غیرآلی زغال سنگ موسوم به استریل بوده به صورت خاکستر باقی می ماند و تاثیراتی بر عملکرد کوره بلند می گذارد. به دلیل وجود داشتن خاکستر در کک این ماده مصرف بیشتر داشته و همچنین میزان سنگ آهن در کوره ی بلند باعث کاهش ظرفیت تولید باطری هایی از جنس کک شده است.
همانطور که گفته شد کک متالوژی ماده ای متخلخل است و در کوره های بلند برای صنایع متالوژیکی به کار می رود. کک در کوره ی بلند نقش های مختلفی از جمله تامین انرژی، احیا کانه های آهن، ایجاد تخلخل برای عبور گاز های احیا کننده کربوره کردن (کربن دهی چدن) را دارد.
در کوره های کوپل کک به عنوان سوخت و عامل احیا کننده به کار می رود لازم به ذکر است که کک در فرآیند های ریخته گری نیز کاربرد فراوانی دارد. گوگرد و فسفر جز عناصر مضر در کک می باشد و مهم ترین عامل ورود گوگرد و فسفر به فرآیند تولید فولاد می باشد.
کک نیز یکی از مهم ترین و گران قیمت ترین مواد اولیه در پرسه ی تولید آهن و فولاد در فرآیند کوره بلند می باشد به طوری که به ازای هر تن آهن خام در کوره بلند حدود 400 الی 500 کیلوگرم کک مصرف می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0