30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

گابیون - مقاله جامع گابیون
پنج شنبه 9 مرداد 1399 بازدید : 368

 

گابیون یکی از مصالح سنگی-آهنی است که کاربرد زیادی در ساخت و ساز ، تزئینات و معماری و ... دارد.


گابیون چیست؟


گابیون (Gabion ) برگرفته از واژه ی ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است. توری گابیون که به آن توری سنگی نیز گفته می شود ، نوعی توری فلزی است که با توری مرغی شباهت زیادی دارد و تفاوت آن در ابعاد رول ، مفتول و نوع بافت چشمه است.
توری گابیون از مفتول گالوانیزه ی در هم تنیده که به صورت سه پنج متوالی به هم گره زده شده است و ایجاد چشمه های شش ضلعی می کند ، تولید می شود.


تاریخچه و کاربرد های توری گابیون :


تاریخچه


از اولین کاربرد های گابیون ، در مصالح و استراتژی های دفاعی و نظامی بوده است به این شکل که قفس های بزرگی می ساختند و از سنگ و گل پر می کردند و آن ها را در جهت حفاظت از تجهیزات و ابزار آلات نظامی به کار می گرفتند.
در مصر باستان نیز برای پیشگیری از خسارت طغیان رود نیل ، از چوب قفسه هایی ساختن و پس از استقرار آن در حاشیه و جهت آب رودخانه ، در فصل کم آبی آن ها را از سنگ پر می کردند تا هنگام جریان آب ، مانع پیشروی آب و خسارت ناشی از آن گردیده و یا آن را به حداقل برساند. این روش هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا و از جمله در مزارع برنج حاشیه ی رودخانه ها در شمال ایران رایج می باشد.


کاربرد


این توری فلزی در مصارف عمومی برای حصارکشی نقش فنس را ایفا می کند و در مصارف تخصصی نیز در پروژه های عمرانی و راه سازی می تواند نقش کلیدی داشته باشد.


راه سازی: در ساخت بزرگراه و جاده ها و همچنین راه آهن و خط های مترو برای مقاوم سازی و مهار ریزش سنگ های متمرکز و راه ها به عنوان دیوار حائل
کانال های آب : در این مورد از تشک های گابیون که ارتفاع کمتری دارند و برای کف کانال ، جهت کاهش سرعت آب و کنترل فرسایش استفاده می شوند.
ساختمان سازی : اغلب از گابیون به عنوان فونداسیون و سازه ی اصلی ساختمان و دیوارهای باربر استفاده می شود.
حفاظت از خاک:
استفاده از گابیون برای جلوگیری از فرسایش خاک و ممانعت از شسته شدن خاک ، تقویت خاک و پوشش خاکریز برای حفاظت از زمین دکوراسیون داخلی گابیون گزینه ی مناسبی برای ایجاد دیوار ، دکوراتیو و یا جدا کننده در فضاهای داخلی خانه ها و یا رستوران و کافه ها و ... است.
نمای ساختمان : گابیون برای زیبا سازی نمای ساختمان گزینه ی مناسبی است.


مزایای گابیون


طبق معمول متریال و مصالح مزیت هایی دارند برای برخی از کاربرد ها نسبت به مسائل دیگر این مزایا در الویت قرا می گیرد.
نمونه هایی از مزایای گابیون


طول عمر بالا ؛ با توجه به گالوانیزه بودن این سازه در برابر رطوبت هوا و آب دچار خوردگی نمی شود.
نعطاف پذیری ؛ از این نظر که گابیون را می توان در فرم های مختلف می توان ایجاد کرد ، بدون شکستگی تغییر شکل می دهد.
نفوذ پذیری ؛ به خاطر ساختار متخلخل خود دارای زهکش است و به نصب زهکش نیاز ندارد.
نصب راحت ؛ نصب گابیون نیاز به مهارت خاصی ندارد.
سازگاری با محیط زیست ؛ ساختار گابیون حتی اگر بعد از مدتی استفاده تخریب شود قابل استفاده ی مجدد است چرا که سنگ های آن آسیب نمی بیند.


قیمت گابیون


قیمت توری گابیون به مشخصات فنی تور سنگی بستگی دارد که از مشخصات بارز این توری می توان به موارد زیر اشاره کرد:


1-    نوع مفتول : گالوانیزه و یا مفتول گالوانیزه با روکش pvc برای دوام و طول عمر بیشتر که خیلی مرسوم نیست.
2-    چشمه تنوری : 10 . 8 . 6 . 5 ( مخصوص سنگ های ریز )
3-    ارتفاع : 1 تا 4 متر
4-     وزن هر رول :از 150 کیلو تا 700 کیلو ( بستگی به نوع درخواست مشتری )
5-    لازم به ذکر است که هر رول به طور نرمال 40 الی 50 متر می باشد.


خرید توری گابیون


خرید توری گابیون به دلیل مقرون به صرفه بودن و کاربردی فراوان پر تعداد است.
این محصول به دلیل داشتن نقش سازه ای و غیر سازه ای بسیار پر کاربرد است و به همین دلیل بسیار متداول و رایج است. قبل از خرید این محصول باید در خصوص محل مورد استفاده توری سنگی و چگونگی استفاده از آن بررسی های لازم را انجام و سپس متناسب با آن و مشخصات و ویژگی های فنی آن محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.


کاربرد توری سنگی


1-    در فعالیت های مهندسی ، جهت پیشگیری و فرسایش و حفاظت حاشیه رودخانه ها و ساحل در ها در مقابل آب و سیل
2-    کاهش انرژی و فشار جریان آب بر روی سازه های ضعیف
3-    دیواره ی سیل بند موقت و یا دیوار حائل
4-    جداسازی لای و لجن از روی آب سطحی
5-    کابرد در سد های کوچک و موقت
6-    در راه سازی و جلوگیری از ریزش و رانش سنگ و خاک در جاده
7-    کاربرد های نظامی و محوطه سازی و فضای سبز برای ساخت آبنما و دکورایون سنگی
توری گابیون که همچنین آن را با نام توری سنگ می شناسند ، توری ای با سیم های محکم و در هم پیچیده ای است که به صورت سبد های سمی پرشده از مصالح سنگی است که در زمینه های مختلف عمرانی کاربرد دارد. این توری ها از مفتول های به هم گره خورده ای است که به صورت سه پیچ متوالی در هم تنیده اند.


همچنین این سبد ها با به هم پیوستن ، در کنار هم قرار گرفتن ، سازه هایی با ابعاد بزرگ تشکیل می دهند. با توجه به کاربرد های متنوع توری گابیون ، بایستی آن را از جنبه های مختلفی از قبیل خصوصیات رفتاری ، شکل پذیری ، استحکام ، طراحی و محاسبه سازه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.
از لحاظ اقتصادی سازه های گابیون بسیار ارزنده تر از سازه های مشابه است. توری گابیون بیشتر در سد سازی ، جاده سازی ، آبخیزداری ، ایجاد دیوار های محافظ و حائل ، کف آبراهه ها کاربرد زیادی دارند و البته به عنوان فنس و حصار نیز قابل استفاده است.
یکی از اولین کاربرد گابیون ، در مصارف نظامی بوده است. به این صورت که قفس های بزرگی می ساختند و آن را با سنگ و گل پر می کردند و از آن به عنوان سنگر و حفاظ استفاده می کردند. این روش هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا و از جمله مزارع برنج حاشیه ی رودخانه ها در شمال ایران رایج می باشد.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   1