031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گرانفروشی مصالح ساختمانی مسکن را گران کرد!
پنج شنبه 23 مرداد 1399 بازدید : 595

 

نوید ایزد پناه عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص علل گرانی مصالح ساختانی اظهار کرد: مصالح ساختمانی در کشور به دلایل مختلفی افزایش قیمت پیدا می کنند از جمله تورم و گرانی که هر دو موضوع از هم مستقل می باشند.
وی افزود: تورم به معنای افزایش عمومی قیمت‌ها به دلیل کاهش ارزش پول ملی و افزایش نقدینگی موجود در اقتصاد است، اما گرانی به دلیل کمبود یک کالا در بازار و برآورده نشدن تقاضا‌ها نسبت به آن کالا رخ می‌دهد.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران بیان کرد: دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی به خصوص سیمان و فولاد در کشور گرانی نیست چراکه هیچ کمبودی در این خصوص در بازار‌های داخلی دیده نمی‌شود.
 

 

رونق بازار مصالح ساختمانی با اجرای طرح اقدام ملی مسکن
 

ایزد پناه ادامه داد: هم اکنون مصالح ساختمانی به اندازه‌ی کافی در کشور وجود دارند و دولت نیز در این زمینه دخالت‌های بی مورد و بیش از حد دارد و همین موضوع موجب شده تا سطح تورم و قیمت‌ها در یک خط موازی حرکت نکنند.


وی تصریح کرد: با این توضیحات علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی در کشور تورم است و دولت تلاش می کند تا تاثیر تورم را بر روی افزایش قیمت ها در بازار مخفی نگه دارد با این وجود اقداماتی که دولت در این راستا انجام می دهد سبب ایجاد تلاطم و نابسامانی در بازار می گردد.

 

نرخ طلا مصالح ساختمانی فلزی را هم تغییر می دهد
 

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح کرد: قیمت مصالح ساختمانی فلزی بر اساس قیمت طلا نوسان می‌گیرند، همچنین طلا نیز از نرخ دلار و اُنس جهانی تاثیر می‌گیرد، در نتیجه تمام نوسان‌هایی که در نرخ دلار و اُنس جهانی ایجاد می‌شود به طور مستقیم در مصالح ساختمانی فلزی تاثیر می‌گذارد.

ایزد پناه با اشاره به سیاست اشتباه دولت در کاهش قیمت مصالح ساختمانی ابراز کرد: دولت در راستای کاهش قیمت مصالح ساختمانی باید تورم را در کشور کنترل کند، اما روش اشتباهی را پیش گرفته به این صورت که، با ورود به بخش عرضه در بازار، سبب اختلال در بازار‌ها و افزایش قیمت‌ها شده است.

به گفته ایشان، سخت ترین قسمت تنظیم بازار قیمت گذاری است که دولت هیچ کشوری به این بخش وارد نمی شود و آنرا بر عهده تولیدکننده و فعالان بازار گذاشته اند، همچنین این بخش باید در کشور ما نیز در راستای کاهش قیمت ها رعایت شود.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: بانک مرکزی سالیانه نرخ تورم و میزان نقدینگی را اعلام می‌کند که این نرخ‌ها در اقتصاد کشور وضعیت خوبی ندارند همچنین دولت قیمت مصالح ساختمانی را بر اساس این نرخ‌ها اعلام می‌کند که موجب افزایش چشمگیر قیمت‌ها می‌شود، در صورتی که افزایش نرخ نقدینگی و تورم نباید از سوی مردم جبران شود.
 

 

مقصر دپو شدن مصالح ساختمانی سیاست‌های اشتباه دولت است
 

ایزد پناه بیان کرد: موضوع دیگر این است که سیاست های دولت برای قیمت گذاری مصالح ساختمانی اشتباه است که هم بخش تولید کننده و هم مصرف کننده از این سیاست اشتباه ضرر می کنند و در همین راستا تولیدکنندگان هیچ تمایلی به عرضه محصولات خود ندارند.

وی اظهار کرد: پس بدین ترتیب زمانی که تولید کنندگان تمایل خود را به دلیل تضاد میان هزینه‌های تولید و قیمت نهایی نسبت به عرضه کالا از دست می‌دهند، اقدام به دپو کردن کالا‌های نهایی و عرضه آن‌ها پس از گران‌تر شدن قیمت‌ها در بازار می‌کنند.
ایزد پناه افزود: همانگونه که اشاره شد هر دو بخش تولیدکننده و مصرف کننده از افزایش قمیت ها ضرر می کنند، ولی در صنعت مصالح ساختمانی، تولیدکنندگان از مصرف کنندگان از موضوع بیشتر ضرر می کنند زیرا مصرف کننده افزایش قیمت را بر روی مسکن می کشد و این ضرر را تا حدودی جبران می کند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: از یک سو سیاست های اشتباه دولت و سوی دیگر عرضه نکردن آنها به دلیل دپو سبب افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار شده است.
وی در پایان عنوان کرد: یک اکوسیستم قیمت گذاری توسط دولت در کشور در حال اجرا می باشد که متاسفانه در آن اشتباهاتی وجود دارد، ولی سالهاست که دولت با این اکوسیستم اشتباه در حال قیمت گذاری انواع کالا است.


ایزد پناه بیان کرد: با تمامی این توضیحات دولت باید تغییراتی در این خصوص و نحوه قیمت گذاری انواع کالا ایجاد کند همچنین به بخش خصوصی میدان دهد و فعالیتهای خود در این زمینه را کاهش دهد. 
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0