031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گرانی فولاد در راه بازار خودرو و لوازم خانگی
ﺳﻪ شنبه 24 تیر 1399 بازدید : 110


حمیدرضا رستگار؛ رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران: جلوی گرانی آهن و فولاد باید گرفته شود. اطمینان دارم اگر توزیع به مجرای دست و قانونی آن بازگردد می توان به خوبی بازار را مدیریت کرد و از نوسانات کاذب جلوگیری کرد.
 

اقتصاد
به نظر می رسد که گرانی آهن و فولاد و مشتقات آن پایان ندارد. به تازگی دور جدیدی از افزایش قیمت میلگرد رخ داده، ظاهرا بی تفاوتی دولتمردان و مسئولین سازمان های نظارتی به نوسانات قیمت این حوزه مهم و راهبردی همچنان ادامه دارد. این درحالی است که تولید و توزیع آهن و فولاد مستقیما روی چند حوزه مهم دیگر از جمله لوازم خانگی تاثیر گذار است. 
 

منافع ملی فدای سودجویی‌ها
در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد بیشتر از 11 هزار تومان رسیده؛ قیمت میلگرد در دو هفته اخیر به اوج خود رسیده است. وی ضمن بیان این موضوع اظهار داشت: افزایش قیمت تا دیروز ادامه داشت. در این مدت شاهد افزایش قیمت های روزانه بودیم. باید بازار را تثبیت کرد چون آهن و فولاد، مصرف صنعتی دارد و در صنایع مهمی همچون ، خودرو، ماشین آلات کشاورزی، لوازم خانگی و مسکن و ساخت و ساز استفاده می شود. باید جلوی گرانی آهن و فولاد گرفته شود. ما با احتساب افزایش هزینه های تولید در قیمت نهایی کالا مشکلی نداریم ولی بحث اینجاست که شرایط به هیچ عنوان شفاف نیست و معلوم نیست چه سودها و رانتهای کلانی، نصیب برخی افراد می شود! متاسفانه افرادی به بازار فولاد و آهن کشور نفوذ کرده اند که فقط دنبال سودجویی بیشترند و منافع ملی را فدای منافع فردی خود می کنند.
 

به قانون بازگردیم
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه تصریح کرد: «به نظر می‌رسد که برای برخورد با این افراد هیچ برنامه‌ریزی نشده است. در این میان مهم‌ترین موضوع به امر توزیع مربوط می‌شود. همه ما باید به مسیر قانونی توزیع تن دهیم. اگر قرار است فقط تولیدکننده، تصمیم‌گیری کند دیگر به اضلاع دیگر (توزیع‌کننده، مصرف‌کننده و صادرکننده) نیاز نخواهد بود و باید به‌قول‌معروف جمع شوند. قانون، حوزه کار و اختیارات تولیدکننده، توزیع‌کننده را مشخص کرده است. تولیدکننده حق ندارد در حوزه توزیع دخالت کند. ما هم در امر تولید دخالت نمی‌کنیم».
وی افزود: بخش عمده توجیهاتی که برای گرانی اخیر آورده می‌شود قابل‌قبول و قانونی نیست. بارها در این باره تذکر داده‌ایم. اطمینان دارم که اگر توزیع به مجرای درست و قانونی آن برگردد می‌توان بازار را به خوبی مدیریت کرد و جلوی نوسانات کاذب را گرفت و به رانت و سوءاستفاده پایان داد. یک رانت عظیم چند هزار میلیارد تومانی ایجاد شده است. متاسفانه هیچ کس هم پاسخگو نیست. در این شرایط معلوم نیست که آهن و فولاد را چه کسانی، با چه قیمتی و به چه کسانی می‌فروشند؟

 

قوه قضاییه کمک کند
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در پایان خاطر نشان کرد: به نظر می رسد اراده ای وجود دارد که این وضعیت ادامه داشته باشد. بخشی از معضل مربوط به بورس و عملکرد آن می شود. گروهی از سوء استفاده کنندگان هم هیچ ریشه ای در این صنف ندارند و فقط از رانت بهره مندند. امیدواریم که مسئولین هرچه سریعتر صدای ما را بشنوند و به این وضعیت پایان دهند. از قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی انتظار داریم به ما کمک کنند که وضعیت بازار را بتوانیم ساماندهی کنیم.
قابل ذکر است که قیمت ورقهای فولادی که ماده اصلی صنعت لوازم خانگی به حساب می آید به حدود 15 هزار تومان رسیده درحالیکه این عدد در هفته ی قبل 8500 تومان بود.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0