031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد 25 خرداد 99
یکشنبه 25 خرداد 1399 بازدید : 396


سنگ آهن

در هفته ای که گذشت قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا پس از نوساناتی در مجموع تا 5 دلار بالا رفت و 105 دلار هر تن سی اف آر به ثبت رسید. اواسط هفته قیمت تا حدود 107 دلار هم رسیده بود. تداوم درگیریهای برزیل با شیوع کرونا و نگرانی های جدید در رابطه با محدودیت عرضه سنگ آهن، قیمت این ماده اولیه را بالا برد. موجودی آهن بنادر چین هم در هفته گذشته 107.75 میلیون تن کاهش داشت.
در بازار صادرات ایران ، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد هفته گذشته از 66.1 دلار به 67.9 دلار هر تن فوب رسید و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص 61 درصد  نیز 1.8 دلار رشد داشت و 65.8 دلار هر تن فوب به ثبت رسید.

 

قراضه
 

هفته ای که گذشت در ترکیه قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰ تا ۷ دلار دیگر بالا رفت و ۲۶۷ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. قیمت به زمانی برگشته که هنوز اثرات شیوع ویروس کرونا بر بازار قراضه نمایان نشده بود. با توجه به روند صعودی بازارهای بیلت و مقاطع ظاهرا رسیدن قیمت به ۲۷۰ دلار هم دور از انتظار نیست.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن از ۲۲۴ دلار به ۲۵۴ دلار هر تن فوب بهبود داشت. میانگین قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا نیز ۱۰ دلار رشد داشته ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. ولی در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۵۶ دلار هر لانگ تن در ثبات بود.

 

بیلت
 

بازار بیلت سی آی اس به لطف بهبود تقاصای چین و خاور دور و رونق بازار قراضه صعودی بود و قیمت از ۳۶۳ دلار هفته قبل به ۳۷۰ دلار هر تن فوب رسید. همچنین عرضه محدود تولیدات جولای موجب شده خریداران افزایش قیمت ها را بپذیرند .
بیلت صادراتی ترکیه نیز ۵ تا ۱۰ دلار بالا رفت و ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن فوب شد و در بازار واردات آن، بیلت سی آی اس ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن سی اف آر بود که ۱۰ تا ۱۵ دلار رشد هفتگی داشت. البته ترکیه بیشتر خریدار قراضه بود تا بیلت وارداتی ولی بازار داخلی آن رونق داشت و قیمت بیلت ۱۰ تا ۱۵ دلار بالا رفته و ۳۹۵ تا ۴۰۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.
همچنین هفته گذشته در بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا قیمت از ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار  به ۴۰۰ تا ۴۰۸  دلار هر تن سی اف آر بهبود یافت. بیلت ایران هم اخیرا در ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر تایلند شنیده شد و پیشنهادات جدید به ۳۹۵ دلار رسیده است.

 

مقاطع
 

هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس 405 دلار هر تن فوب به ثبت رسید که در مقایسه با هفته ی قبل تغییر آنچنانی نداشت ولی در کل رشد قیمت بیلت و قراضه جو بازارها را مثبت کرد. هفته گذشته در بازار داخلی ترکیه تقاضای میلگرد بهتر شد و قیمت 10 تا 15 دلار بالا رفت و 425 تا 435 دلار هر تن درب کارخانه به ثبت رسید. رشد بازارهای قراضه و بیلت، میلگرد صادراتی ترکیه را 5 دلار بالا برد و به 420 تا 425 دلار هر تن فوب رساند.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی از ۴۰۰ دلار به ۴۰۵ دلار  هر تن سی اف آر بهبود داشت. در چین قیمت میلگرد صادراتی تا ۷ دلار بالا رفته ۴۶۱ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی اروپا میلگرد ۳ یورو ارزان تر شده ۴۴۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.  در بازار امریکا نیز میلگرد در  ۵۸۰ دلار هر شورت تن ثبات داشت.

 

ورق
 

رونق بازار مواد اولیه قیمت ورق گرم صادارتی سی آی اس را نیز بالا برد و انتظار می رود و تا پایان ماه جاری میلادی وضعیت بازار رو به بهبود رود. ورق گرم صادراتی سی آی اس به 400 دلار هر تن فوب رسید این در حالیست که هفته قبل تا 375 دلار بود.
نگرانی های بخش عرضه سنگ آهن قیمت ورق گرم را در بازار داخلی چین بالا برد و تا 515 تا 518 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز حدود 443 دلار هر تن فوب به ثبت رسید که تا 5 دلار رشد داشته است.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم از 409 یورو به 397 یورو درب کارخانه رسید. در بازار آمریکا نیز ورق گرم با 4 دلار بهبود به 509 دلار هر شورت تن درب کارخانه به ثبت رسید.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0