031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

گزارش هفتگی بازارهای فولاد
یکشنبه 29 دی 1398 بازدید : 484

سنگ آهن
قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین در هفته ای که گذشت تا 2 دلار بهبود داشته و آخرین قیمت 95.25 دلار هرتن خشک سی اف آر چین به ثبت رسید. نگرانی از کاهش عرضه استرالیا به دلیل بارشهای موسمی ادامه دارد اما از سویی دیگر نزدیکی تعطیلات سال نو چین هم به بازار اجازه نمی دهد رشد قیمت شدید داشته باشد. در واقع انتظار این می رود تا آخر ژانویه بازار در سکوت بماند.
بنابر گزارش یومتال در بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز، قیمت ها صعودی بود. آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۶.۲ دلار به ۵۸.۳ دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز ۲.۱ دلار بهبود داشته ۵۵.۲ دلار هر تن فوب شد.


قراضه
در اواخر هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ افت شدید ۹ دلاری را تجربه کرد و حدود ۲۹۱ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در واقع یک معامله قراضه خلوص ۲۵-۹۵ امریکا در ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر موجب تعجب بازار و افت قیمت شد. این قیمت معادل ۲۹۰ دلار برای خلوص ۲۰-۸۰ است. قیمت مورد نظر خریداران حال به ۲۸۵ دلار رسیده است. البته به  نظر برخی فعالان بازار با توجه به این که بازار میلگرد ترکیه در رکود شدید بود انتظار می رفت عرضه کنندگان قراضه پس از چند هفته مقاومت قیمت را پایین بیاورند.
قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۶ دلار ارزان تر شده و ۲۳۱ دلار هر تن فوب شد. در جنوب شرق آسیا نیز قراضه کانتینری سنگین با ۵ دلار افت در ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده حدود ۳۰۱ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.
بیلت
هفته گذشته در ترکیه علی رغم افت بازار قراضه قیمت بیلت در ثبات نسبی ماند و بیلت صادراتی ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. البته در بازار واردات قیمت بیلت سی آی اس تا ۱۰ دلار ارزان تر شده و ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. ولی قیمت مورد نظر خریداران ترک ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار بود.
بیلت صادراتی سی آی اس پایان هفته ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد در حالی که هفته قبل را در ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار به پایان برده بود. فعالان بازار منتظر افت قیمت بیشتر هستند چرا که بازار قراضه نزولی شده است.
در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی از ۴۴۵ تا ۴۵۵ دلار به  ۴۵۳ تا ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت صادراتی چین نیز از ۴۸۰ دلار به ۴۷۸ دلار هر تن فوب رسید.
مقاطع
با توجه به کاهش تقاضا در بازار فولاد چین و نزدیکی تعطیلات سال نو در این کشور قیمت میلگرد در بازار داخلی آن هفته گذشته  کمی افت داشت و ۵۳۰ تا ۵۳۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده است. میلگرد صادراتی چین تا ۸ دلار بالا رفته و ۴۷۲ دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته از ۴۴۱ دلار به ۴۳۸ دلار هر تن فوب کاهش داشت. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در ۴۴۰ دلار هر تن فوب ثابت ماند.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۷۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد حدود ۲۰ دلار بالا رفته ۶۲۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
ورق
متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته را در ۵۰۳ دلار هر تن فوب به پایان برد که ۸ دلار رشد هفتگی و ۲۰ دلار بهبود ماهانه داشت. آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین قبل از آغاز تعطیلات سال نو چین کاهش یافته و ۵۵۷ تا ۵۶۱ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.
در این میان ورق گرم صادراتی سی آی اس رشد چشمگیر 18 دلاری را نسبت به هفته ی قبل به ثبت رسانید و 483 دلار هر تن فوب شنیده شد.
هفته دوم ژانویه بازار ورق در در ترکیه در سکوت بوده و اکثر فعالان بازار منتظر روشن تر شدن روند قیمت ها بودند. در بازار داخلی ترکیه ورق گرم 520 تا 530  دلار هر تن درب کارخانه می باشد که از اواخر دسامبر حدودا همین قیمت بوده است. ورق گرم صادراتی ترکیه 5 دلار افزایش داشته و به  510 تا 515 دلار هر تن فوب رسید. در بازار واردات نیز ورق گرم 495 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود البته روس ها پیشنهاد 505 تا 510 دلار هر تن سی اف آر می دادند.
ورق گرم در بازار داخلی اروپا از 439 یورو به 452 یورو هر تن درب کارخانه افزایش پیدا کرد. همچنین در بازار آمریکا ورق گرم 8 دلار افزایش یافت و 608 دلار هر شورت تن درب کارخانه به ثبت رسید.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0