031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

گزارش هفتگی بازار جهانی فولاد 6 دی 99
شنبه 6 دی 1399 بازدید : 156

افزایش قیمت ناگهانی بازار آهن آلات

 

به گزارش کارشناسان آهن پویا در هفته ای که گذشت :

با توجه به دیدار حجت الاسلام و مسلمین منتظری ، دادستان کل کشور از مجتمع فولاد مبارکه در جریان روند فعالیت های فولاد مبارکه و توافقی بر ( شیوه نامه سهمیه ای ورق های فولادی ) ، انتظار می رفت با کاهش قیمت ورق مواجه باشیم که این انتظار با عدم حضور فولاد مبارکه اصفهان در بازار بورس نقش بر آب شد . افزون بر آن بدلیل عرضه ناموزون و ناکافی از سوی برخی تولید کنندگان دیگر ، موجبات کمبود و گرانی ورق در بازار را فراهم ساخت .

در نهایت بدلیل عدم نظارت کافی ، با وجود توافق بر سر اجرای شیوه نامه جدید با افزایش قیمت ورق در بازار آزاد و بورس کالا همراه بودیم .

از سوی دیگر برخی افراد ، به اسم تولید کننده ، سهمیه دریافت ورق خود را به جای استفاده در تولیدات محصولات نهایی ، آن را با قیمت گزاف در بازار آزاد می فروشند ، که باعث گرانی ورق و در نتیجه محصولات حوزه لوله و پروفیل در هفته های اخیر شده است .

در این شیوه نامه قیمت شمش در بورس کالا بر اساس 80 درصد قیمت شمش در منطقه CIS و بر اساس افزایش ارز نیمایی تعیین شده است .

دلیل قابل تامل دیگر که بر این افزایش قیمت ها موثر بوده است ، طوفان استرالیا بوده که باعث توقف در استخراج سنگ آهن شده و به دنبال آن بالا رفتن قیمت سنگ آهن چین است که به طبع آن قیمت کلیه مقاطع فولادی با شیب تند صعودی مواجه بوده است .

یکی دیگر از دلایلی که می توان به آن اشاره کرد که در بازار فولاد تاثیر گذار بوده است ، کشف واکسن کرونا و انتظار بازگشت کشورهای به روند ساخت و ساز و توسعه است . همچنین دنیای صنعت امید دارد تا با جوابدهی واکسن کرونا بازار رونق پیدا کند .

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0