031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

50 درصد تولید نبشی ایران متعلق به فولاد ناب تبریز
شنبه 3 خرداد 1399 بازدید : 466

 

ایجاد ارزش افزوده ی بیشترتوسط شرکت فولاد ناب تبریز با سرمایه گذاری بین شرکت های ایرانی و ترکیه ای سبب توسعه ی صادرات این شرکت شده است. تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی محصولات نهایی در زنجیره فولاد به شمار می روند که می تواند سبب ایجاد این ارزش افزوده شده و در کنار آن موجب اشتغال زایی شوند. شرکت فولاد ناب تبریز یکی از شرکت هایی است که در زمینه تولید انواع نبشی، ناودانی و تیرآهن براساس استانداردهای ملی و جهانی توانسته است نامی شناخته شده در بین مصرف کنندگان و مشتریان در داخل و خارج کشور به دست آورد. تولیدات این کارخانه در اختیار صنایع مختلفی چون ساختمان سازی، خطوط نفت و انرژی، پتروشیمی و صنایع کشتی سازی و دریایی قرار می گیرد. در این میان دکل سازان کشور یکی از مشتریان دائمی این واحد فولادسازی هستند؛ بخش قابل توجهی از محصولات این شرکت نیز به صادرات اختصاص دارد.


مشارکت شرکت فولاد ناب تبریز با شرکت های خارجی


زکریا نایبی مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز عنوان کرد: شرکت فولاد ناب تبریز با سرمایه گذاری مشترک بین سرمایه گذاران ایرانی و ترکیه ای در سال 1382 ثبت شد و در مهر 1384 به صورت رسمی راه اندازی شد. این شرکت، سازمانی دانش محور است که توانایی عرضه محصولات جدید براساس استانداردهای ملی و بین المللی را دارد. وی با بیان اینکه این شرکت سهامی خاص و متعلق به بخش خصوصی است، ادامه داد: البته سرمایه گذار ترکیه ای آن نیز اصالتا ایرانی است؛ فناوری خط تولید کارخانه فولاد ناب تبریز از ترکیه وارد شده، اما به تدریج در نوسازی خط تولید و کل کارخانه از تجهیزات کشورهایی چون آلمان، ایتالیا، هند و چین استفاده شده است. نایبی با اشاره به ظرفیت کارخانه عنوان کرد: ظرفیت شرکت در ابتدا 240 هزار تن بود و تنها نبشی تولید می کرد، اما در سال 88 با اجرایی شدن طرح توسعه کارخانه، تولید ناودانی و تیرآهن نیز به محصولات اضافه شد و ظرفیت خط تولید آن به 450 هزارتن در سال رسید.

 

تنوع سبد محصولات

 

مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز با تاکید بر تنوع سبد تولیدات این شرکت، گفت: درحال حاضر تولید اصلی شرکت نبشی، ناودانی و تیرآهن است که در سایز های مختلف تولید می شوند. به عبارت دیگر در سه نوع محصول اصلی 56 سایز تولید می کنیم، برای نمونه در نبشی در سایزهای مختلف30 نوع نبشی تولید می شود. در تیرآهن و ناودانی نیز همین گونه است که از نظر کیفیت تمام محصولات شرکت در کشور شناخته شده است.
مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز با اشاره به میزان اشتغال زایی این واحد فولادسازی عنوان کرد: 400 نفر به صورت مستقیم در دو شیفت کاری در کل کارخانه مشغول به کار هستند و کارخانه با 80درصد ظرفیت اسمی خود کار می کند، از این رو نسبت به سایر تولیدکنندگان در این حوزه، وضعیت به نسبت خوبی دارد، این درحالی است که میانگین بهره برداری از ظرفیت فولاد در بخش خصوصی بسیار پایین تر از این سطح است.
نایبی درباره توسعه شرکت عنوان کرد: سیاست های شرکت همواره بر این اساس بوده است که با توسعه بازار، تنوع محصول و سرمایه گذاری جدید، به صورت مدام کار خود را توسعه ببخشد. برای نمونه در سال 96 سرمایه گذاری10میلیون دلاری برای بازسازی و به روزرسانی خط تولید در کارخانه انجام دادیم. خط تولید مدام درحال به روزآوری است تا براساس فناوری روز تولید داشته باشیم تا خواسته های بازار و مشتریان که براساس استانداردهای روز و کیفیت بالا است را تامین کنیم.

 

صادرات به کشورهای منطقه

 

حدود 60 درصد تولیدات شرکت فولاد ناب تبریز به صادرات اختصاص دارد. هدف صادرات این شرکت به تمام کشورهای همسایه از جمله سوریه، عراق، لبنان و افغانستان و... است. درباره صادرات این شرکت مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز عنوان کرد: بخش قابل توجهی از تولید فولاد ناب تبریز به صادرات اختصاص دارد. در حقیقت 50 درصد نبشی که از ایران صادر می شود، از فولاد ناب تبریز است. البته اولویت نخست ما تامین نیاز داخل است که در صورت مازاد تولید اقدام به صادرات می کنیم با توجه به این موضوع 40 درصد محصولات فولاد ناب تبریز به داخل و 60 درصد آن به صادرات اختصاص دارد.
نایبی در ادامه با اشاره به این موضوع که مسیر شرکت همواره رو به جلو بوده است، عنوان کرد: با گذشت 15 سال و حضور در بازار، شرکت به صورت دائم روند مثبت و رو به جلویی داشته و هیچ گاه پسرفت نداشته است. درحال حاضر نیز یک پروژه توسعه ای در دست اجرا داریم؛ این پروژه به نام فولاد البرز ناب آرش است که به روش قوس الکتریکی شمش تولید خواهد کرد که با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن شمش فولاد به صورت سالانه در سال 99 راه اندازی خواهد شد. فناوری این واحد تولید شمش، فناوری دانیلی است. صنایع مختلفی از جمله دکل سازان، ساختمان سازی، خطوط انرژی نفت و پتروشیمی و صنایع کشتی سازی و دریایی از خریداران محصولات ما هستند.

 

برنامه سال 99 شرکت فولاد ناب تبریز

 

مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز درباره برنامه های سال جاری این شرکت عنوان کرد: بودجه شرکت نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است، از این رو هم قصد افزایش تولید و هم افزایش صادرات را داریم. سال گذشته در زمینه صادرات از برنامه های خود نیز جلوتر بودیم. امسال با وجود اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا کار را از اردیبهشت ماه آغاز کرده ایم، اما از برنامه تعیین شده نیز جلو هستیم. علاوه بر این، مرزها نیز به تدریج گشایش پیدا می کنند و صادرات را نیز دوباره از سر خواهیم گرفت. نایبی درخصوص تامین مواد اولیه عنوان کرد: در زمینه تامین مواد اولیه با مشکلی روبه رو نیستیم، اما برخی مواقع با سرعت گیرهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت روبه رو هستیم. برای نمونه معامله در بورس کالا را ابطال می کنند یا برای صادرات محدودیت ایجاد می شود. این اقدام های وزارتخانه به نوعی خود تحریمی برای صنعت فولاد به شمار می رود. زیرا 50درصد از شمش تولیدی ایران مازاد است و مصرف داخلی ندارد. نایبی در ادامه با اشاره به کاهش بودجه عمرانی دولت عنوان کرد: بودجه عمرانی دولت هر سال درحال کاهش است از این رو مصرف آهن آلات نیز کاهش یافته است. بودجه های عمرانی مانند لکوموتیو حدود 70 تا 80 صنعت را با خود یدک می کشد که با کاهش آن این صنایع نیز دچار رکود می شوند. دولت باید بازار را آزاد بگذارد تا فعالان اقتصادی براساس عرضه و تقاضا بتوانند در بازار راه خود را بیابند.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0